Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Problemy papieża Franciszka. Zwrócili uwagę na szczegóły i śmierć Jana Pawła II
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.03.2024 13:52

Problemy papieża Franciszka. Zwrócili uwagę na szczegóły i śmierć Jana Pawła II

Jan Paweł II, papież Franciszek
Fot.: Long Thiên, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0; ארכיון משפחת קצב Creative Commons Attribution 4.0

Niedziela Palmowa była w Watykanie wyjątkowa, wszystko ze względu  na problemy zdrowotne papieża Franciszka. Wierni zgromadzeni na mszy świętej nie usłyszeli kazania. To pierwszy taki przypadek od 19 lat. Miało to miejsce niedługo przed śmiercią Jana Pawła II.

Problemy zdrowotne papieża Franciszka

Papież Franciszek w Niedzielę Palmową (24.03) brał udział wyjątkowej mszy świętej. Następca św. Piotra razem z wiernymi z całego świata modlił się w specjalnej liturgii obchodzonej zawsze na 7 dni przed Wielkanocą.

Już na początku mszy świętej widoczne były problemy papieża Franciszka. Hierarcha w ostatnim czasie zmaga się z kolejnymi chorobami. Głos głowy Kościoła był wyraźnie osłabiony. Mimo to wierni mieli usłyszeć specjalną homilię.

Wiadomo, co teraz stanie się z księżną Kate. Widzieli, jak się pakuje

Wierni nie usłyszeli homilii, papież Franciszek nie był w stanie jej odczytać

- Bergoglio od samego początku wydawał się trochę zdyszany. Z zapałem słuchał Liturgii Męki Pańskiej. A potem długo milczał, stał z opuszczoną głową, wszyscy czekali - relacjonowała wydarzenia z Niedzieli Palmowej dziennik "Corriere della sera”.

ZOBACZ: Pogoda na Wielkanoc zaskoczy. Polacy będą zachwyceni

Papież Franciszek nie wygłosił homilii w Niedzielę Palmową. Kazania przygotowanego na mszę upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy nie odczytał również doradca papieża. W ostatnim czasie to właśnie on przekazywał wiernym napisane przez głowę Kościoła przemówienia i odezwy. Komentatorzy szybko zwrócili uwagę na historyczny wydźwięk wydarzeń z 24 marca. Pojawiło się wspomnienie ostatnich dni pontyfikatu Jana Pawła II.

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce niedługo przed śmiercią Jana Pawła II

Papież Franciszek w Niedzielę Palmową nie zwrócił się do wiernych z kazaniem. Ostatni raz takie wydarzenia miały miejsce 19 lat temu. Wówczas Kościołowi przewodniczył Jan Paweł II. 20 marca 2005 r. Papież Polak był już w tak słabym stanie, iż nie był w stanie przewodniczyć liturgii odprawianej w Watykanie.

ZOBACZ: Proboszcz przeprosił wiernych na mszy w Niedzielę Palmową. Padły ważne słowa

Jan Paweł II pojawił się wtedy w oknie Pałacu Apostolskiego. Ponownie nic nie powiedział, a jedynie pobłogosławił wiernych. Zaledwie kilkanaście dni później, 2 kwietnia 2005 r., następca świętego Piotra zmarł.

Źródło: interia