Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przełomowa decyzja Watykanu odnośnie osób LGBT. Jest ważne stanowisko dot. chrztu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.11.2023 11:36

Przełomowa decyzja Watykanu odnośnie osób LGBT. Jest ważne stanowisko dot. chrztu

Papież Franciszek
Rex Features/East News

Przełomowa decyzja w Kościele Katolickim odnośnie osób LGBT. W środę 8 listopada Watykańska Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że osoba transseksualna ma prawo do otrzymania sakramentu chrztu. To jednak nie wszystko. Podpisany dokument reguluje również inne ważne kwestie dla społeczności LGBT.

Przełomowa decyzja Watykanu odnośnie osób LGBT

W lipcu w sprawie tematu chrztu udzielanego osobom transseksualnym, a także między innymi możliwości bycia rodzicami chrzestnymi przez osoby nieheteronormatywne zapytania do Watykanu składał brazylijski biskup, Jose Negri.

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego opublikowali w związku z tym 8 listopada na stronach internetowych Dykasterii Nauki Wiary ważne i przełomowe informacje, pozwalające na chrzest osobom po korekcji płci, a także podczas trwania kuracji hormonalnej. To jednak nie wszystko. Papież Franciszek podpisał dokument.

Grzegorz Borys nie żyje. To ona zidentyfikowała ciało, ujawniono kulisy

Watykan z jasnym stanowiskiem

Jak podkreśla Watykan w swoim stanowisku, taka osoba "może otrzymać chrzest na takich samych warunkach jak inni wierni, jeśli nie ma sytuacji, w której istnieje ryzyko wywołania publicznego zgorszenia lub dezorientacji wiernych".

Dokument został uzupełniony także o informacje na temat pełnienia roli rodzica chrzestnego przez osoby nieheteronormatywne i mówi, że "pod określonymi warunkami" osobie homoseksualnej, która przeszła kurację hormonalną lub operację, można powierzyć rolę ojca lub matki chrzestnej. Podkreślono jednak, że "rozwaga duszpasterska wymaga, aby nie dopuścić do sytuacji, które mogłyby prowadzić do skandalu".

Papież Franciszek podpisał dokument

"Aby dziecko mogło zostać ochrzczone, musi istnieć uzasadniona nadzieja, że zostanie ono wychowane w duchu religii katolickiej" - z kolei tak odpowiada Watykan na pytania, czy osoby homoseksualne mogą pełnić rolę rodziców dziecka, które ma zostać ochrzczone, a które zostało adoptowane lub urodziła je surogatka.

Dokument jest potwierdzony podpisami prefekta dykasterii, kardynała Victora Manuela Fernandeza, a także papieża Franciszka.

 

Źródło: PAP