Goniec.pl > Wiadomości > Kościół zmieni zasady bezmięsnych piątków? Apel trafił już do papieża Franciszka
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.11.2023 15:07

Kościół zmieni zasady bezmięsnych piątków? Apel trafił już do papieża Franciszka

papież Franciszek
ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News, Wkimedia/Silar

Nasze matki i babcie zapewne doskonale pamiętają obowiązujące w Kościele bezmięsne piątki. Dziś niejedzenie mięsa w piątym dniu tygodnia jest już naszym wyborem, a nie obowiązkiem, ale wszystko może się zmienić. Ekologiczna organizacja Sustainable Earth Eating zaapelowała do papieża o przywrócenie zakazu. Czy znany ze swojego ekologicznego trybu życia Franciszek wróci do starej tradycji?

Papież zgodzi się na powrót bezmięsnych piątków?

Papież Franciszek to gorliwy orędownik ekologicznego stylu życia i działania w zgodzie z planetą. Głowa Kościoła katolickiego bardzo chętnie angażuje się w różne inicjatywy, a także pisze o konieczności życia bez szkody dla naszego środowiska w swoich encyklikach. Dlatego też organizacja Sustainable Earth Eating liczy na jego przychylność w kwestii ograniczania wśród wiernych spożycia mięsa.

O sprawie informuje szerzej portal businessinsider.pl, który wskazuje, że SEE “działa na rzecz zrównoważonej produkcji żywności i wyżywienia, a w nastawieniu papieża do ekologii dostrzegła możliwość zmiany nawyków żywieniowych na świecie”. Kluczem do tego miałoby być przywrócenie obowiązku zachowywania tzw. bezmięsnych piątków, czyli powstrzymywania się od jedzenia mięsa w ramach pokuty.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Stary nakaz może wkrótce znów zacząć obowiązywać

Obecnie prawo kanoniczne stanowi, że powstrzymywanie się od spożywania mięsa nie jest zniesione, ale od 1966 roku lokalne episkopaty zaczęły wprowadzać zasady, według których to od wiernego zależy w jakiej formie ową pokutę wypełni.

ZOBACZ: Opłakujesz zmarłą osobę? Co się dzieje z jej duszą? Ksiądz odpowiedział na nurtujące pytanie internautki

W praktyce oznacza to, że np. osoby lubiące kawę czy słodycze, mogą zrezygnować w piątek z ulubionego napoju czy przekąski. Taką wolność wyboru wiele osób sobie chwali i zapewne nie chciałoby powrotu do narzucania pewnych zachowań. Jak jednak wskazują badania naukowców, powrót do zakazu miałby szansę rzeczywiście pomóc odetchnąć planecie.

Ekologiczna organizacja żąda stanowczych kroków

Skoro o badaniach mowa, te przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge w 2022 r. udowodniły, że w Wielkiej Brytanii tylko 25 proc. katolików powstrzymywało się od spożywania mięsa w piątki, a i tak przyczyniło się to do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 55 tys. ton rocznie.

- Dzięki bezmięsnym piątkom papież Franciszek może zainspirować miliony katolików i ludzi na całym świecie do dokonywania wyborów dietetycznych, które są bardziej łaskawe dla naszej planety – argumentuje wyjście z inicjatywą do papieża Jane DeMarines, dyrektor generalny SEE.

ZOBACZ: Kapłan przewrócił się i rozsypał hostię. Ksiądz z TikToka musiał zareagować

Przedstawiciele organizacji chcą, aby powrót nakazu bezmięsnych piątków zapisano na nowo w zaktualizowanej wersji papieskiej encykliki. - W ten sposób w pełni odzwierciedlono by krytyczny związek między wyborami dietetycznymi a ochroną środowiska - podaje businessinsider.com.pl.

Źródło: Business Insider