Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Kryzys Migracyjny

Kryzys Migracyjny

łukaszenka
29.11.2021 15:31 Aleksander Łukaszenka ponownie grozi Zachodowi i oskarża Polskę

Aleksander Łukaszenka wziął udział w naradzie w centrum zarządzania strategicznego Ministerstwa Obrony. Ubrany w wojskowy mundur dyktator miał wygłosić przemówienie, w którym zaatakował Polskę za jej rozmowy z zachodnimi partnerami i oskarżył nasz kraj o próbę rozbicia jedności Unii Europejskiej.Przywódca Białorusi omówił z wysokimi rangą wojskowymi kwestie ochrony bezpieczeństwa kraju przy wykorzystaniu armii. Relacja z tego wydarzenia została udostępniona na rządowej stronie Białorusi, tak, aby nie umknęła uwadze krajom Zachodu. Łukaszenka podkreślał w swoim wystąpieniu, że do zorganizowania spotkania zmusiła go napięta sytuacja w regionie.

Morawiecki
29.11.2021 08:15 Premier Morawiecki spotka się z opozycją ws. kryzysu migracyjnego

Premier Mateusz Morawiecki wystosował do przedstawicieli klubów opozycyjnych zaproszenie na spotkanie. Jak poinformowała wieczorem Polska Agencja Prasowa, narada w sprawie aktualnych zagrożeń geopolitycznych ze wschodu oraz kryzysu migracyjnego ma się odbyć w poniedziałek o godzinie 15.Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy trwa. Codziennie Straż Graniczna odnotowuje nowe próby forsowania umocnień i przedostania się na teren naszego kraju. Tylko w nocy z soboty na niedzielę udaremniono nielegalne przejście 125 cudzoziemców.Choć początkowo rząd PiS niechętny był, by wtajemniczać w swoje działania opozycję, taktyka nieco się zmienia. Polska Agencja Prasowa informuje, że rezultaty ostatnich zagranicznych rozmów z liderami państw partnerskich premier chce jeszcze dziś przedstawić swoim oponentom politycznym.

ciało migranta znaleziono przy granicy litewsko-białoruskiej
28.11.2021 15:33 Ciało migranta znalezione na granicy białorusko-litewskiej

Kolejna tragedia wywołana kryzysem migracyjnym na granicy Białorusi ze strefą Schengen. Tym razem na pograniczu białorusko-litewskim znaleziono ciało wychudzonego migranta. Białorusini oskarżają o śmierć mężczyzny litewskich pograniczników.Jak przekazał białoruski niezależny kanał NEXTA, na granicy Białorusi z Litwą znaleziono zwłoki mężczyzny z Bliskiego Wschodu. Oznacza to, że bilans ofiar kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Łukaszenki wzrasta i niestety wciąż pozostaje otwarty.

Aleksandr Łukaszenka czeka na odpowiedź ws. 2000 tys. uchodźców. Chce, by UE ich przyjęła
27.11.2021 10:08 Łukaszenka zorganizował propagandowy spektakl w ośrodku dla migrantów

Aleksandr Łukaszenka odwiedził w piątek migrantów znajdujących się w centrum logistycznym w Bruzgach. Białoruski dyktator wygłosił szkalujące Zachód przemówienie do cudzoziemców i obiecał, że zrobi wszystko, by pomóc im w poszukiwaniu lepszego życia w Europie.W piątek 26 listopada Aleksandr Łukaszenka przybył z wizytą do ponad 2 tys. migrantów umieszczonych w tymczasowym obiekcie noclegowym w Bruzgach. Politykowi towarzyszyli również wysocy przedstawiciele władz białoruskich oraz osoby z Czerwonego Krzyża.Nieuznawany przez wielu prezydent Białorusi na pożytek propagandy udawał zatroskanego losem cudzoziemców, pytając m.in. o to, czy wystarcza im jedzenia i świeżych ubrań. Szczyt absurdu osiągnął jednak w momencie, w którym bezpardonowo zaatkował kraje zachodu.

Elżbieta Witek poinformowała o wspólnym stanowisku parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii ws. sankcji na Białoruś
23.11.2021 12:11 Oświadczenie parlamentów ws. kryzysu migracyjnego. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia domagają się sankcji

- Wzywamy do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji wobec reżimu Łukaszenki - przekazały we wspólnym oświadczeniu szefowie parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.- Połączyłam się z przedstawicielami parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni wydarzeniami na wschodniej granicy i zdecydowaliśmy się przyjąć wspólne stanowisko, aby wzmocnić działania naszych rządów - przekazała w poniedziałek przed południem Elżbieta Witek.Polska, Litwa, Łotwa i Estonia jednoznacznie opowiedziały się za tym, by Białoruś została obciążona mocniejszymi restrykcjami. Przypomnijmy, że już wcześniej Reuters przekazywał, że unijni politycy są bliscy zaostrzenia sankcji (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

granica
22.11.2021 14:12 Migrantka poroniła niedaleko granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna poinformowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej o migrantce z Iraku, która jest w ciężkim stanie po tym, jak około dwóch tygodni temu znaleziono ją w lesie przy granicy polsko-białoruskiej. Kobieta, którą ciężarną zabrano do szpitala, poroniła.Trwa dramat na granicy polsko-białoruskiej. Mimo iż władze zapewniają, że wszystkim potrzebującym udzielana jest potrzebna pomoc, tak naprawdę wielu cudzoziemców wciąż koczuje w zimnych lasach, często bez jedzenia, picia i odpowiedniej odzieży.Około dwa tygodnie temu jedną z takich rodzin, pochodzącą z Iraku, znalazła polska Straż Graniczna. Dziś rzeczniczka instytucji, Anna Michalska, przekazała niepokojące wieści na temat kobiety, która trafiła do szpitala będąc ciężarną.

Andrzej Duda
22.11.2021 08:57 Janina Ochojska uderza w Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda zapewnił na spotkaniu z przywódcą Macedonii Północnej, że nasze władze udzielają niezbędnej pomocy wszystkim potrzebującym migrantom znajdywanym w polskich lasach. Słowa te zbulwersowały Janinę Ochojską i członkinię Grupy Granica, które zarzuciły głowie państwa kłamstwo.O tym, jak dramatyczna jest sytuacja na terenach przy polsko-białoruskiej granicy pisaliśmy wielokrotnie. O prawdziwym kryzysie humanitarnym świadczą chociażby ostatnie relacje Mai Staśko, która jest na pograniczu, by pomagać wycieńczonym migrantom.Właśnie dzięki aktywistom, opinia publiczna zna prawdę o tym, co dzieje się w pasie przygranicznym, choć polskie władze robią wszystko, by przedstawić całą sytuację w innym, bardziej sprzyjającym sobie świetle. Ostatnio na temat pomocy cudzoziemcom wypowiedział się na przykład prezydent Andrzej Duda, którego słowa nie spodobały się Janinie Ochojskiej.

migranci
21.11.2021 14:50 Mieszkańcy Podlasia drastycznie zmienili podejście do migrantów

Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej trwa od 2 września. Wkrótce się skończy, ale rządzący już przygotowali odpowiedź na ten problem. Jest nim nowelizacja specjalnej ustawy o ochronie granicy państwowej, którą przyjęła Rada Ministrów. Tymczasem rośnie niepokój wśród samych mieszkańców terenów przygranicznych, którzy w obliczu ostatnich siłowych prób forsowania umocnień coraz niechętniej pomagają migrantom.Kryzys migracyjny to przede wszystkim dramat wielu ludzi, koczujących w zimnych lasach po polskiej i białoruskiej stronie. Świadczą o tym chociażby słowa Mai Staśko, która pomaga w pasie przygranicznym i codziennie informuje o kolejnych śladach pozostawionych przez osoby błąkające się pod gołym niebem.Sytuacja z nielegalnymi migrantami to też wyzwanie dla miejscowej ludności. Wirtualna Polska wybrała się na tereny położone przy granicy z Białorusią, aby zapytać mieszkańców podlaskich wsi, jak im się żyje. Okazało się, że wielu z nich drastycznie zmieniło swoje podejście do koczowników pod wpływem ostatnich wydarzeń i propagandy rządu.

Sejm
21.11.2021 14:43 Prawo i Sprawiedliwość zmienia narrację ws. kryzysu migracyjnego

Prawo i Sprawiedliwość zmienia narrację dotyczącą kryzysu na granicy. Choć początkowo partia rządząca unikała pomocy partnerów z zewnątrz i twierdziła, że sama świetnie daje sobie radę, ostatnio coraz częściej mówi się o umiędzynarodowieniu sprawy i współpracy ponad podziałami.- Dajemy sobie świetnie radę na granicy - mówił niedawno prominentny działacz Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski. Takie słowa nie były zresztą obce innym politykom obozu rządzącego z premierem na czele.Sytuacja na granicy cały czas jest trudna. Migranci walczą o przetrwanie, umierają kolejni ludzie, co noc dochodzi do prób sforsowania umocnień. W tym czasie PiS odrzuca pomoc Frontexu i partnerów europejskich, choć ostatnie wypowiedzi wskazują na to, że wkrótce wszystko może się zmienić.

Stanisław Żaryn ujawnił, że migrant miał przy sobie dokumenty wydane na obywatela Unii Europejskiej
19.11.2021 17:38 Żaryn: migrant miał przy sobie dokumenty wydane na obywatela UE

Kolejne informacje na temat osób próbujących siłowo przedostać się przez granicę polsko-białoruską. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn opublikował zdjęcie dokumentów, jakie znaleziono przy jednym z zatrzymanych mężczyzn. - Dokumenty były nowe, nie posiadały pieczątek świadczących o przekraczaniu żadnej granicy - przekazał. Wyjaśnił, że wydano je na obywatela... Królestwa Niderlandów (Holandia).Stanisław Żaryn przekazał najnowsze ustalenie na temat osób, które brały udział w ostatnim incydencie na przejściu granicznym. Wcześniej rzecznik przekazał, że jeden z mężczyzn trzymających się z tłumu zwrócił uwagę służb z racji zachowywania się, jak osoba kierująca działaniami i wydająca rozkazy (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).W piątek Stanisław Żaryn poinformował o kolejnych wiadomościach na temat migrantów. Rzecznik ministra udostępnił zdjęcie dokumentów ujawnionych przy jednym z mężczyzn.

Andrzej Duda w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO mówił o możliwości zagrożenia militarnego
19.11.2021 16:25 Andrzej Duda w rozmowie z szefem NATO o możliwości zagrożenia militarnego

Prezydent postanowił w dobitnych słowach skomentować kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W czasie rozmowy o kryzysie migracyjnym nakreślone zostały ewentualne zagrożenia militarne.Obecnie Andrzej Duda przebywa z wizytą na Bałkanach. Nie pierwszy raz jednak prezydent otrzymuje pytania o działania w związku z kryzysem migracyjnym na granicy.Wcześniej w czasie wizyty w Czarnogórze Andrzej Duda skomentował telefon Angeli Merkel do Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. - Powiedziałem prezydentowi Niemiec, że Polska nie uzna żadnych ustaleń ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami - powiedział prezydent Duda w telefonicznej rozmowie z prezydentem Niemiec (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).W piątek poruszone zostały kolejne kwestie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent RP zapytany został o rozmowę z sekretarzem generalnym NATO. Andrzej Duda przyznał, że poruszono temat zagrożeń militarnych.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Konin: policja prowadziła pościg, zatrzymano Syryjczyka
18.11.2021 21:19 Konin: policyjny pościg i zatrzymanie Syryjczyka. Część osób zbiegła

Migranci nie tylko na Podlasiu? W poniedziałek policja w Koninie (woj. wielkopolskie) zatrzymała dwóch mężczyzn. Jeden z nich to obywatel Syrii. To nie koniec akcji, gdyż z auta uciekło więcej osób. Policyjna obława w Wielkopolsce trwa.Kryzys migracyjny na granicy i los uchodźców przetrzymywanych przez białoruski reżim na granicy nie dotyczy tylko i wyłączenie Podlasia. W Wielkopolsce policja prowadziła pościg za autem. Akcja rozpoczęła się jeszcze w nocy.Jak przekazał oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koninie, Sebastian Wiśniewski, funkcjonariusze chcieli około godzin 1 w nocy w poniedziałek zatrzymać do kontroli mercedesa. Miało to miejsce na autostradzie.Samochód miał polskie numery rejestracyjne. Nie był jednak lokalnym mieszkańcem z powiatu konińskiego. Kierowca zignorował jednak wielkopolskich policjantów i zaczął uciekać.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Stanisław Żaryn publikuje zdjęcie osoby kierującej działaniami na przejściu granicznym
18.11.2021 17:34 Stanisław Żaryn o incydencie na granicy: mężczyzna zwrócił uwagę polskich funkcjonariuszy

Napięcie między Polską i Białorusią rośnie. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn, opublikował zdjęcie mężczyzny obecnego podczas próby siłowego przekroczenia przejścia granicznego w Kuźnicy. - Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań - relacjonuje rzecznik.Oskarżenia wobec Aleksandra Łukaszenki padają już nie tylko ze strony polskiej, ale również Unii Europejskiej. Kolejne mocne słowa padły ze strony Stanisława Żaryna.Rzecznik ministra opublikował zdjęcia z przejścia granicznego z dnia, gdy migranci próbowali siłowo przedostać się na teren Polski. Stanisław Żaryn przekazał, że jedna z osób zwróciła szczególną uwagę służb.

lotnisko
18.11.2021 16:13 Setki uchodźców na lotnisku w Mińsku czeka na powrót do Iraku

Setki migrantów oczekują na powrót z Białorusi do Iraku na lotnisku w Mińsku. Wszystko po tym, jak władze w Bagdadzie podjęły decyzję o sprowadzeniu swoich obywateli z powrotem do kraju. Konsulat na Białorusi wciąż prowadzi rejestrację chętnych do repatriacji.Migranci, którzy przybyli na Białoruś z nadzieją szybkiego i łatwego przedostania się na zachód Europy musieli zweryfikować swoje plany. Wielu z nich stało się zakładnikami białoruskiego reżimu, a ci, którym udało się wrócić taksówką do Mińska, coraz częściej zgłaszają się do władz swoich ojczystych krajów o pomoc w ewakuacji.

screen z nagrania MON
18.11.2021 10:15 Duża próba nielegalnego przekroczenia granicy w Dubiczach Cerkiewnych

Kolejna próba nielegalnego przekroczenia granicy inspirowana przez białoruskie służby, które zmusiły migrantów do obrzucenia kamieniami polskich żołnierzy. W Dubiczach Cerkwienych umocnienia próbowała sforsować grupa 100 osób, do incydentów doszło także w Mielniku i Czeremsze.Nie ustają ataki na polsko-białoruską granicę. Reżim Aleksandra Łukaszenki bezlitośnie wykorzystuje migrantów do wywierania presji na całą Unię Europejską. Co noc dochodzi do incydentów w pasie przygranicznym, co powoduje, że polskie służby pozostają cały czas w pełni gotowości.

uchodźcy
18.11.2021 09:26 Migrant z okolic Kuźnicy wysłał wiadomości do dziennikarzy

Migranci znajdujący się na granicy polsko-białoruskiej walczą o przetrwanie. Jeden z nich wysłał dziennikarzom "Noizz.pl" rozpaczliwą wiadomość, w której przyznał, że czuje chłód i zimno, a białoruscy pogranicznicy bezlitośnie prowadzą go przez rzeki na granice z Litwą. Mężczyzna obawia się, że wkrótce umrze z wycieńczenia.Na granicy polsko-białoruskiej od tygodni rozgrywa się prawdziwy dramat. Migranci, kuszeni przez reżim Łukaszenki perspektywą lepszego życia w zachodniej Europie, znajdują się w potrzasku. Ci, którzy przekroczą nielegalnie granicę z Polską są albo wypychani z powrotem, albo marzną w lasach. Reszta skazana jest na nieludzkie tortury białoruskich służb.Wiadomo, że po polskiej stronie zmarło już co najmniej kilka osób. Ostatnio Grupa Granica uratowała przed śmiercią dwóch braci z Syrii, a przecież ludzi koczujących na pograniczu po naszej stronie jest więcej. Jeden z nich, iracki uchodźca, wysłał dziennikarzom "Noizz.pl" rozpaczliwą wiadomość.

Beata Szydło oskarża Angelę Merkel o łamanie unijnych przepisów
17.11.2021 21:23 Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

Była premier Beata Szydło zdecydowała się na ostre słowa pod adresem polskich sąsiadów. Europosłanka PiS wprost skrytykowała Angelę Merkel. Zarzuciła jej łamanie "wszelkich zasad Unii Europejskiej".Politycy są rozgoryczeni faktem, iż w sprawie kryzysu migracyjnego Angela Merkel zdecydowała się rozmawiać z prezydentem Łukaszenką i Władimirem Putinem bez udziału polskiej strony.Skomentował to sam Andrzej Duda. Prezydent wyznał, że wykonał telefon do prezydenta Niemiec i przekazał mu, że Polska nie zaakceptuje ustaleń granicznych zrobionych poza nią (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).Głos zabrała również Beata Szydło. Była premier zdecydowała się na ostrzejsze niż prezydent Duda słowa. Oskarżyła kanclerz Niemiec o łamanie unijnych przepisów.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Oficer wywiadu wojskowego ujawnia, że na granicy pojawi się więcej lepiej wyspecjalizowanych białoruskich żołnierzy
17.11.2021 20:42 Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

- W najbliższym czasie czeka nas dalsza militaryzacja granicy przez białoruskie służby - stwierdził oficer wojskowego wywiadu w rozmowie z wp.pl. Słowa żołnierza nie dają szans na załagodzenie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Wprost mówi o tym, że będzie tylko niebezpieczniej, a reżim Łukaszenki przygotowany jest na zaognienie sytuacji z uchodźcami.Do zdarzeń z granicy polsko-białoruskiej Aleksandr Łukaszenka miał przygotowywać swoje służby już od dawna. - Wyselekcjonowani żołnierze z Afganistanu i Iraku byli sprowadzani na Białoruś już od lipca. W bazie szkolono kiedyś Irakijczyków, teraz szkoli się Afgańczyków z terytorium Tadżykistanu, którzy mają doświadczenie bojowe - zadeklarował Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce i Francji.Jego słowa potwierdza surowa ocena oficera wywiadu wojskowego. W rozmowie z dziennikarzami wp.pl żołnierz potwierdza, że na granicy znajdują się specjalistycznie wyszkoleni wojskowi.- Jednostki OSAM, czyli Specjalnej Służby Aktywnych Działań, już są bardzo aktywne i zaangażowane w konflikt. Do zimy może być ich znacznie więcej - przekazał oficer.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Andrzej Duda zadzwonił do prezydenta Niemiec, powodem telefon kanclerz Merkel do Łukaszenki
17.11.2021 17:52 Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Prezydent Andrzej Duda skomentował doniesienia, że konflikt na polsko-białoruskiej granicy łagodzony jest bez udziału Polaków. - Mamy prawo decydować o sobie - stwierdził ostro prezydent. Po telefonie Angeli Merkel do Aleksandra Łukaszenki, Andrzej Duda zadzwonił do prezydenta Niemiec. Podzielił się z nim jednoznaczną zapowiedzią.Podczas środowej wizyty w Czarnogórze Andrzej Duda zapytany został o stanowisko Polski w związku z uzgodnieniami w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią bez udziału Polaków.Pytanie bezpośrednio dotyczyło tego, co Andrzej Duda powiedział prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi. Prezydent RP ujawnił, że sprawę telefonu Angeli Merkel do Aleksandra Łukaszenki postawił jasno.

Polska Policja pokazała, że migranci zmuszani są do udziału w sesjach fotograficznych na pożytek białoruskiego reżimu
17.11.2021 15:52 Policja informuje o "sesjach fotograficznych" na granicy na potrzeby białoruskiego reżimu

Ujawniono kolejne fotografie z granicy pokazujące, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje migrantów do celów propagandowych. - Osoby z dzieckiem przyprowadzone pod ogrodzenie graniczne, fotoreporter robi zdjęcia z różnych ujęć - przekazała Polska Policja. Służby deklarują, że nie jest to rzadkością.O tym, że uchodźcy nie mogą sami decydować, jakie kroki w związku ze swoją obecnością na granicy otwarcie mówią już polscy ministrowie. - Mamy do czynienia z propagandową operacją zaplanowaną przez białoruski reżim - stwierdził wprost Mariusz Błaszczak (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).W środę tuż po godzinie 14 ujawnione zostały kolejne zdjęcia z granicy polsko-białoruskiej. Polska Policja pokazywała, jak uchodźcy wykorzystywani są do kreowania białoruskiej propagandy.

Projekt bez tytułu (6)
17.11.2021 15:13 Janina Ochojska ostro o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Janina Ochojska skomentowała aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej oraz europosłanka z ramienia Koalicji Obywatelskiej wyraziła oburzenie działaniami podejmowanymi przez krajowe władze w sprawie kryzysu na granicy wschodniej.- Naprawdę, takiej garstki ludzi nie możemy wpuścić do Polski? Chcemy pozwolić, by umierali na naszych oczach w lasach, na bagnach? A my będziemy spokojnie świętować Boże Narodzenie? - pytała wściekła Janina Ochojska na swoim Twitterze.

Wójt gminy Kuźnica opowiedział o tym, jak żyje się w stanie wyjątkowym
16.11.2021 20:46 Wójt gminy Kuźnica ujawnił, jakie nastroje panują wśród mieszkańców

Wójt gminy Kuźnica szczerze opowiedział o życiu nie tylko przy granicy z Białorusią, ale również o tym, jak wygląda codzienność w stanie wyjątkowym. - W ostatnich dniach czuliśmy zaniepokojenie - przyznał Paweł Mikłasz w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News.Do mediów dotarła kolejna relacja z pierwszej ręki na temat tego, jak wygląda życie w Kuźnicy. Wójt gminy Kuźnica, Paweł Mikłasz zgodził się na rozmowę z Polsat News.- Jesteśmy przyzwyczajeni do życia w strefie przygranicznej - przyznał samorządowiec w programie "Gość Wydarzeń". Nie jest jednak tajemnicą, że bliskość migrantów oraz nagromadzenie wojsk, pograniczników oraz policji mogą zestresować.

Białorusini po użyciu armatek wodnych na granicy mówią o naruszeniu norm i bezpośredniej agresji
16.11.2021 19:54 Białoruś o Kuźnicy: "próba agresji bezpośredniej"

Ostra reakcja na działania polskich służb po siłowej próbie przekroczenia przejścia granicznego w Kuźnicy. Białorusini razem z Rosją krytykują użycie specjalnego sprzętu. Polska jest oskarżana o naruszanie międzynarodowych norm.- Komitet Graniczny Białorusi stwierdził, że użycie przez Polskę specjalnego sprzętu przeciwko migrantom szturmującym granicę narusza normy międzynarodowe i można je uznać za próbę agresji bezpośredniej - przekazał Wojciech Szewko, analityk ds. stosunków międzynarodowych i ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej we wtorek mocno eskalował. Migraci próbowali siłą przedostać się na teren Polski, doszło starcia z funkcjonariuszami. Podlaska policja podała, że w wyniku tych działań obrażenia odniosło aż 7 policjantów (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).Sytuacja była tak napięta, że polska strona zdecydowała o użyciu stacjonujących przy przejściu granicznym armatek wodnych. Wschodni sąsiedzi bardzo szybko krytycznie odnieśli się do tego zdarzenia.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

SG: ruchy i kroki migrantów nadzorowane są przez białoruskie służby
16.11.2021 18:55 Straż Graniczna: migranci kontrolowani są przez białoruskie służby

Nowe informacje w sprawie Kuźnicy. Straż Graniczna podaje, że migranci wracają na miejsce swojego wcześniejszego obozowiska. Nagrania ujawnione przez SG pokazują, że każdy ruch uchodźców wykonywany jest pod czujnym okiem białoruskich żołnierzy i pograniczników. To nie pierwszy raz, gdy polskie służby zwracają uwagę na kontrolę i nadzór ze strony funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki.- Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb - przekazała we wtorek Straż Graniczna. Wraz z tym stwierdzeniem opublikowano nagranie potwierdzające tę tezę.Białoruscy funkcjonariusze zgodnie z relacją polskich pograniczników kontrolują obecnie powrót uchodźców do opuszczonego przed kilkoma dniami obozowiska. Film SG nie pozostawia złudzeń.

granica
16.11.2021 11:57 Migranci zaatakowali kamieniami polskie służby

Migranci koczujący przy przejściu granicznym w Kuźnicy zaatkowali nagle polskie służby. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, agresywni cudzoziemcy rzucali w żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami. Jeden z policjantów został poważnie ranny i trafił do szpitala. Może mieć pękniętą kość czaszki.Doniesienia z terenow przy granicy polsko-białoruskiej coraz bardziej niepokoją. Konflikt wyraźnie eskaluje, czego dowodem są coraz częstsze i brutalniejsze ataki na polskie służby. Już kilka dni temu informowaliśmy o tym, że migranci rzucali w naszych pograniczników gruz. Do poważnego incydentu doszło także dzisiaj, o czym poinformowało MON.

migranci granica
15.11.2021 21:24 Migranci przenieśli obozowisko na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi

Rzecznik ministra-koordynatora Służb Specjalnych opublikował w sieci najnowsze zdjęcia z granicy polsko-białoruskiej. Stanisław Żaryn poinformował, że migranci rozbili nowy obóz na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi.Duża grupa migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej opuściła dotychczasowy obóz w rejonie Kuźnicy Białostockiej i przeniosła się na pobliskie przejście graniczne. W sieci pojawiły się zdjęcia z nowego koczowiska, którego pilnują funkcjonariusze białoruskich służb.- Migranci rozbili namioty. Pod okiem białoruskich służb powstało nowe koczowisko - poinformował Stanisław Żaryn na swoim Twitterze.Migranci rozbili namioty. Pod okiem białoruskich służb powstało nowe koczowisko. 2/2👇 pic.twitter.com/yn3KyQgPd3— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 15, 2021

Kuźnicą: mieszkańcy opowiadają o życiu w stanie wyjątkowym
15.11.2021 19:54 Mieszkańcy Kuźnicy opowiadają o życiu w stanie wyjątkowym

- Trochę już oswoiliśmy się z tą sytuacją, ale nadal czujemy jakąś niepewność, a czasem można poczuć się nieswojo albo jak w jakimś filmie wojskowym - wyznała w rozmowie z wp.pl mieszkanka Kuźnicy. Jak wygląda życie w stanie wyjątkowym? Ludzie nie wypuszczają swoich dzieci po zmroku, a w nocy pomiędzy drzewami widać i słychać płonące ogniska.CZYTAJ TEŻ: Kamil Durczok nie żyjeMieszkańcy Kuźnicy mają mieszane uczucia w związku z koczującymi niedaleko nich uchodźcami. Przy granicy polsko-białoruskiej kryzys migracyjny się zaostrza, a oni słyszą okrzyki ludzi i widzą, jak nocą ogrzewają się przy ogniu. - Czasem się człowiek zastanawia, czy nie wybuchła wojna i nie trzeba uciekać - powiedziała w rozmowie z wp.pl Sportowe Fakty mieszkanka Kuźnicy. Poruszających relacji było więcej.

51678710296 6792e9a4fb o
15.11.2021 18:12 Policjant ujawnia, co dzieje się na granicy

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej wciąż się zaostrza. Jak donoszą krajowe służby, koczujący na granicy migranci opuścili swój obóz niedaleko Kuźnicy Białostockiej i przenieśli się w rejon przejścia granicznego. O tym, co dzieje się obecnie na naszej wschodniej granicy, opowiedział redakcji portalu wp.pl rzecznik prasowy podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa. Z relacji funkcjonariusza wynika, że grupa migrantów zwinęła swoje namioty i obecnie okupuje przejście graniczne po stronie Białorusi.- W obozie nikt nie został - zaznaczył podinsp. Krupa.