Goniec.pl
Stanisław Żaryn publikuje zdjęcie osoby kierującej działaniami na przejściu granicznym

fot. Stanisław Żaryn

Stanisław Żaryn o incydencie na granicy: mężczyzna zwrócił uwagę polskich funkcjonariuszy

18 Listopada 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Napięcie między Polską i Białorusią rośnie. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn, opublikował zdjęcie mężczyzny obecnego podczas próby siłowego przekroczenia przejścia granicznego w Kuźnicy. - Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań - relacjonuje rzecznik.

Oskarżenia wobec Aleksandra Łukaszenki padają już nie tylko ze strony polskiej, ale również Unii Europejskiej. Kolejne mocne słowa padły ze strony Stanisława Żaryna.

nie zyje roczne dziecko

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej: nie żyje roczne dziecko

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik ministra opublikował zdjęcia z przejścia granicznego z dnia, gdy migranci próbowali siłowo przedostać się na teren Polski. Stanisław Żaryn przekazał, że jedna z osób zwróciła szczególną uwagę służb.

Stanisław Żaryn wskazuje osobę "wydającą rozkazy" na granicy polsko-białoruskiej

- W czasie ostatniego ataku prowadzonego przez cudzoziemców i służby białoruskie w okolicach przejścia granicznego Bruzgi jeden mężczyzna zwrócił uwagę polskich funkcjonariuszy - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Do postu dodano zdjęcia. Na jednym z nich żółtym okręgiem zaznaczono stojącego z tyłu mężczyznę. Ubrany jest na czarno i nie zwraca na siebie uwagi ubiorem, czy aktywnością.

- Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań, wydawał polecenia, kontrolował - poinformował rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

- Wszystko wskazuje na to, że jest to osoba powiązana ze strukturami państwowymi Białorusi - dodał Stanisław Żaryn. To kolejne mocne oskarżenie skierowane w stronę białoruskiego reżimu.

Funkcjonariusze nadzorują ruch migrantów

O aktywnym udziale białoruskich żołnierzy na granicy z Polską nieustannie raportuje Ministerstwo Obrony Narodowej i Straż Graniczna. Po nieudanej próbie przekroczenia polskiej granicy SG opublikowało nagrania pokazujące, że migranci nie są w stanie samodzielnie podejmować decyzji na temat podejmowanych przez siebie kroków.

MON ujawnia prawdę o osobach z Kuźnicy. Mamy nagrania

Slajd 1 z 5

MON nagrał wtorkowe zajścia na granicy

MON mówi o "młodych mężczyznach"

Do sieci trafiło kilka nagrań z wtorkowego incydentu na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. - Atakującymi byli przede wszystkim młodzi, agresywni mężczyźni - przekazał MON. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się więcej. Fot. MON

- Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb - podała we wtorek SG (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

O tym, że wśród migrantów i na samej granicy z Polską pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych służb, poinformował również oficer wywiadu wojskowego. W rozmowie z wp.pl przekazał, że sytuacja w pasie przygranicznym sytuacja będzie się jedynie zaogniać.

- W najbliższym czasie czeka nas dalsza militaryzacja granicy przez białoruskie służby - powiedział wojskowy. - Jednostki OSAM, czyli Specjalnej Służby Aktywnych Działań, już są bardzo aktywne i zaangażowane w konflikt. Do zimy może być ich znacznie więcej - dodał oficer (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Polacy oskarżają Białorusinów, Białorusini Polaków

Kryzys migracyjny mocno napiął relacje Białorusi nie tylko z Polską, ale również z Unią Europejską. Stanisław Żaryn nieustannie przekazuje, że przy granicy pojawiają się kolejni funkcjonariusze.

- Po stronie białoruskiej wciąż obecne są kolejne oddziały służb państwowych. Udział formacji mundurowych Białorusi w atakach na polską granicę stale rośnie - przekazał w czwartek Stanisław Żaryn.

Przypomnijmy, że wcześniej Komitet Graniczny Białorusi stwierdził, że użycie armatek wodnych w kierunku migrantów to "próba agresji bezpośredniej". Zdaniem Białorusinów działania polskich służb naruszyły międzynarodowe normy (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: twitter.com

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

W Zakopanem już powstaje scena na "Sylwester Marzeń TVP"

Czytaj więcej >
Facebook/OSP Dobra

Wiadomości

Uszkodzony dach hali, wstrzymany ruch pociągów. Ponad tysiąc interwencji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

Czytaj więcej >
Flickr/МИД России, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Białoruś zareaguje na sankcje UE. Grozi "ostrymi działaniami"

Czytaj więcej >
Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >