Goniec.pl
Andrzej Duda zadzwonił do prezydenta Niemiec, powodem telefon kanclerz Merkel do Łukaszenki

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

17 Listopada 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda skomentował doniesienia, że konflikt na polsko-białoruskiej granicy łagodzony jest bez udziału Polaków. - Mamy prawo decydować o sobie - stwierdził ostro prezydent. Po telefonie Angeli Merkel do Aleksandra Łukaszenki, Andrzej Duda zadzwonił do prezydenta Niemiec. Podzielił się z nim jednoznaczną zapowiedzią.

Podczas środowej wizyty w Czarnogórze Andrzej Duda zapytany został o stanowisko Polski w związku z uzgodnieniami w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią bez udziału Polaków.

Kamil Durczok

"Fakty" żegnają Kamila Durczoka. Wzruszające słowa w programie informacyjnym TVN

CZYTAJ DALEJ

Pytanie bezpośrednio dotyczyło tego, co Andrzej Duda powiedział prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi. Prezydent RP ujawnił, że sprawę telefonu Angeli Merkel do Aleksandra Łukaszenki postawił jasno.

Andrzej Duda: Polska nie uzna uzgodnień w sprawie granicy

W odpowiedzi na pytanie Andrzej Duda przyznał, że kontakt z niemieckim prezydentem bezpośrednio dotyczył rozmów na szczycie w związku z kryzysem migracyjnym. W szczególności tego, że w rozmowach zabrakło strony polskiej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Przede wszystkim myślę w tym momencie o rozmowach, które jak wszyscy wiedzą, prowadziła pani kanclerz Angela Merkel w ciągu ostatnich dni - powiedział do dziennikarzy Andrzej Duda.

- Powiedziałem prezydentowi Niemiec, że Polska nie uzna żadnych ustaleń ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami - zadeklarował ostro polski prezydent.

MON ujawnia prawdę o osobach z Kuźnicy. Mamy nagrania

Slajd 1 z 5

MON nagrał wtorkowe zajścia na granicy

MON mówi o "młodych mężczyznach"

Do sieci trafiło kilka nagrań z wtorkowego incydentu na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. - Atakującymi byli przede wszystkim młodzi, agresywni mężczyźni - przekazał MON. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się więcej. Fot. MON

Wiążące będą tylko te kwestie, w których ustalaniu weźmie udział polska strona

Mocnych słów miało paść więcej. - Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będziemy to prawo egzekwowali w sposób bezwzględny - zadeklarował stanowczo Andrzej Duda.

Prezydent nie przekazał, jak na jego słowa zareagował Franki-Walter Steinmeier. Do rozmowy z Angelą Merkel ustosunkował się jednak rzecznik Kremla.

Rosja pozytywnie o kontakcie z Kanclerz Niemiec

- To bardzo ważne, że ustanowione zostały kontakty pomiędzy UE a białoruskimi władzami w związku z kryzysem migracyjnym - przekazał Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

Przypomnijmy, że to również Dmitrij Pieskow skrytykował premiera Mateusza Morawieckiego po jego wystąpieniu w Sejmie w czasie debaty na temat kryzysu na granicy. Stwierdził, że słowa wskazujące, że Aleksandr Łukaszenka jedynie wykonuje polecenia Władimira Putina są "niedopuszczalne".

Angela Merkel kontaktowała się telefonicznie nie tylko z prezydentem Białorusi. Władimir Putin także rozmawiał z Kanclerz Niemiec na temat sytuacji na polskiej granicy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl, rp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

Czytaj więcej >
Flickr/МИД России, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Białoruś zareaguje na sankcje UE. Grozi "ostrymi działaniami"

Czytaj więcej >
Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Wiadomości

"Panowie, czy ja śnię?". Premier krytycznie wypowiedział się o TVP

Czytaj więcej >
mandat

Wiadomości

Od stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów

Czytaj więcej >