W niedzielę Jarosław Kaczyński wraz z delegacją polityków Prawa i Sprawiedliwości wziął udział w kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. W swoim wystąpieniu prezes partii powtórzył tezę o rzekomym zamachu pod Smoleńskiem, a okrzyki kontrmanifestantów nazwał "prezentem dla Putina". – Policja łamie prawo – dodał.
Choć podkomisja smoleńska została oficjalnie zlikwidowana, to wygląda na to, że Antoni Macierewicz nie odpuszcza tematu katastrofy z 2010 roku. Były szef MON właśnie przedstawił nowe, zaskakujące spekulacje na temat tego, co stało się podczas tragicznego lotu.
Temat lądowania w Smoleńsku pojawił się podczas czwartkowego spotkania prokuratury z rodzinami ofiar katastrofy oraz ich prawnikami. Przebieg spotkania ujawniła Małgorzata Wassermann. W jego trakcie poruszono temat rozmowy pomiędzy ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim, a jego bratem Jarosławem. To w jej trakcie prezes PiS miał wymusić lądowanie Tupolewa mimo fatalnych warunków pogodowych.
Mam trochę do tej sprawy stosunek osobisty, ponieważ znałem część osób, które w tym samolocie były — wspominał wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku Łukasz Warzecha. Czasem przychodzi mi do głowy, że być może sam mogłem nim lecieć, dlatego że był to moment kiedy pracowałem nad wywiadem-rzeką z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim — skwitował.
Jolanta Kwaśniewski wielokrotnie poruszała temat katastrofy smoleńskiej. Wypowiedziom byłej pierwszej damy na temat Lecha i Marii Kaczyńskiej często towarzyszyły wielkie emocje, a nawet łzy. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego wyjawiła nawet sekret dotyczący przysługi, jaką wyświadczył małżeństwu brat Jarosława Kaczyńskiego.
Zaskakujące sceny na antenie Telewizji Republika. Widzowie, którzy w środę (10 kwietnia) o godzinie 19 szykowali się do obejrzenia serwisu informacyjnego “Dzisiaj”, mogli przeżyć wielkie rozczarowanie. Na ekranach bowiem wcale nie pojawiła się ulubienica widzów Danuta Holecka, na którą trzeba było czekać prawie półtorej godziny. Dlaczego? Powód był dosyć istotny, co dobitnie zaakcentowano w spóźnionym programie.
Kolejny incydent podczas uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską. Jarosław Kaczyński zabrał jeden z wieńców złożonych pod pomnikiem smoleńskim w Warszawie. Prezes PiS wcześniej próbował przy użyciu kombinerek zdjąć tabliczkę dołączoną do kwiatów. Dodatkowo doszło do utarczki słownej z policjantem zabezpieczającym wydarzenie.
Antoni Macierewicz niespodziewanie poinformował o skierowaniu do prokuratury wniosku przeciwko Donaldowi Tuskowi. Na antenie Telewizji Republika padły oskarżenia dotyczące udziału polityka w “potencjalnej zbrodni zamachowej na prezydenta RP”.
Roman Giertych zapowiedział, że chce, by Jarosław Kaczyński został przesłuchany wariografem, nazywanym potocznie wykrywaczem kłamstw. Polityk poinformował, że jest to związane z katastrofą smoleńską. Dodał, iż robi to w imieniu rodzin oficerów Biura Ochrony Rządu.
14. rocznica katastrofy smoleńskiej wzbudza duże zainteresowanie oraz jeszcze większe emocje. Przekonali się o tym Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, którzy pojawili się w środę (10 kwietnia) rano na pl. Piłsudzkiego. Politycy natychmiast zostali wygwizdani przez kontrmanifestantów, którzy skandowali uderzające w nich hasła. Były premier i prezes PiS w pewnym momencie musieli nawet schronić się za kordonem prywatnej firmy ochroniarskiej.
W środę (10 kwietnia) rano na Placu Piłsudzkiego w Warszawie pojawili się politycy PiS, którzy chcieli uczcić pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Obecni na miejscu byli także przedstawiciele tzw. “Lotnej Brygady” chcący złożyć własny wieniec. To nie spodobało się jednak dwójce posłów, którzy wdali się z nimi w dyskusję. Padły poważne oskarżenia, musiała interweniować policja.
W środę (10 kwietnia) mija dokładnie 14 lat od katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się obchody rocznicy, w których uczestniczą najważniejsi politycy ze wszystkich opcji. Pamięć o wydarzeniu widoczna jest również w mediach społecznościowych, gdzie od rana pojawiają się wpisy parlamentarzystów i ich ugrupowań.
Joanna Racewicz nagle przerwała wywiad. Powodem tej nieoczekiwanej reakcji było pytanie, jakie usłyszała od dziennikarki. Kwestią, która wywołała w prezenterce burzę emocji, okazała się śmierć małżonka, który zginął tragicznie podczas felernego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Co o nim mówiła?
Wiceszef resortu obrony Cezary Tomczyk przekazał informacje ws. zmian kadrowych w MON, ale nie tylko. Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostanie gen. Jarosław Stróżyk, a dowodzącą Służbą Wywiadu Wojskowego płk. Dorota Kawecka. Dodał także, że Żandarmeria Wojskowa nie będzie już chroniła Antoniego Macierewicza.
Pomieszczenia, gdzie urzędowała podkomisja smoleńska, zostały zaplombowane. Chociaż Antoni Macierewicz nazwał działania nowego ministra obrony narodowej “zdradą narodową”, to wiceszef MON przekazał w poniedziałek 18 grudnia kluczową wiadomość. “Decyzja wykonana”.
Wciąż napływają nowe informacje odnośnie do katastrofy lotniczej, w której zginął szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. Poseł PiS-u Kazimierz Smoliński porównał to zdarzenie z katastrofą smoleńską. Politycy opozycji nie kryją oburzenia.
10 czerwca odbyły się obchody kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Delegacja polityków PiS-u na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim uczciła pamięć ofiar. Co ciekawe, pierwszy raz od dawna policja nie interweniowała w czasie happeningu Lotnej Brygady Opozycji.
Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza opublikował najnowsze pismo pochodzące z Ministerstwa Obrony Narodowej. Zawiera ono informację na temat tego, ile wydano dotąd na prace podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Kwota opiewa na kilkadziesiąt milionów złotych.
W kwietniu br. Antoni Macierewicz przekazał, że kierowana przez niego podkomisja ds. zbadania katastrofy smoleńskiej złożyła ostateczną wersję swojego raportu. W związku ze zgromadzonymi dowodami polityk złożył zawiadomienie o podejrzeniu przeprowadzenia zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Teraz poinformował, że chce powołania niezależnego zespołu prokuratorskiego w tej sprawie.
W programie "6. Dzień Tygodnia" Radia Zet dyskutowano dziś o katastrofie smoleńskiej. - Uważam zamach w Smoleńsku za mało prawdopodobny, ale go nie wykluczam. Natomiast na pewno nie udowodnił go Antoni Macierewicz — oznajmił obecny w studiu Robert Winnicki z Konfederacji.
Joanna Racewicz opublikowała na Instagramie wspomnieniowy wpis na temat zmarłęgo w katastrofie smoleńskiej małżonka. Niestety, nawet tak podniosła chwila nie była świętością dla pewnego internauty, który nie umiał powstrzymać się od krytycznych komentarzy. Joanna Racewicz ograła go po mistrzowsku.
Podkomisja smoleńska złożyła w poniedziałek 17 kwietnia zawiadomienie do prokuratury. Dotyczy ono podejrzenia "popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego i usunięcia poprzez zabójstwo organu konstytucyjnego RP oraz morderstwa 95 innych osób". Na podstawie analizy funkcjonariuszy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wykryto obecność materiałów wybuchowych na fragmentach samolotu.
Wczoraj (16.04) miały miejsce oficjalne obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Ich kulminacją było przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u pochwalił Antoniego Macierewicza za upór i wyraził nadzieję na ukaranie “odpowiedzialnych za zbrodnię smoleńską”.
Antoni Macierewicz przekazał, że kierowana przez niego podkomisja ds. zbadania katastrofy smoleńskiej złożyła ostateczną wersję swojego raportu. W związku ze zgromadzonymi dowodami ma być złożone zawiadomienie “o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przeprowadzeniu zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób poprzez bezprawną ingerencję dokonaną na wojskowy samolot Tu-154 M”.
Mateusz Morawiecki udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie z miejsca katastrofy smoleńskiej. Senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wystąpił z interwencją do premiera, argumentując, że na fotografii znajdują się „zmasakrowane zwłoki jednej z ofiar”. Zażądał usunięcia wpisu.
Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas forum Rady Bezpieczeństwa wezwał Federację Rosyjską do oddania wraku prezydenckiego tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Nawoływał również, aby Rosjanie współpracowali z polskimi śledczymi.
Zofia Kruszyńska-Gust, pracownica Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, cudem uniknęła śmierci w katastrofie smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 jako jedyna nie stawiła się do odprawy na lot samolotem rządowym, którym delegacja Polski miała udać się na obchody związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. Co ją uratowało?
10 kwietnia 2010 roku doszło do jednego z największych wypadków lotniczych z udziałem Polaków. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym mąż Joanny Racewicz, Paweł Janeczek. Kobieta w trzynastą rocznicę śmierci porucznika opublikowała jego ostatnie zdjęcie.