Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda: "Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej"
Irmina Jach
Irmina Jach 10.04.2023 14:32

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda: "Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej"

Andrzej Duda upamiętnił katastrofę smoleńską
Piotr Molecki/East News

Trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda, oddał hołd ofiarom zarówno w Warszawie, jak i na Wawelu, gdzie spoczęli Lech i Maria Kaczyńscy. - To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła — wspominał.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej

13 lat temu w pobliżu smoleńskiego lotniska rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. W wyniku katastrofy życie straciło 96 osób, w tym ówczesna para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy wojskowi i czołowi politycy.

W poniedziałek rano Andrzej Duda pojawił się na Wawelu, gdzie oddał hołd spoczywającej w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu parze prezydenckiej. Towarzyszyli mu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Prezydent wziął udział także w mszy odprawionej w katedrze.

Grała Kasię Solejuk w "Ranczu", tak dziś wygląda. Czym zajmuje się Anna Stępień?

Andrzej Duda wspomniał ofiary katastrofy smoleńskiej.

Podczas krótkiej wypowiedzi dla mediów Andrzej Duda wspomniał, że zginęli ludzie "oddani Rzeczpospolitej, oddani sprawie polskiej, którzy pojechali, aby oddać hołd naszym oficerom pomordowanym przez Sowietów w Katyniu". Z żalem zaznaczył, że ich odejście było ogromnym ciosem dla Polski.

- To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować, ale robimy co w swojej mocy, żeby prowadzić dalej te sprawy, mam nadzieję, tak, jak sobie oni wyobrażali — kontynuował prezydent.

Następnie Andrzej Duda złożył wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na krakowskim Cmentarzu Rakowickim oraz cmentarzu parafialnym na Bielanach. W godzinach popołudniowych oddawał hołd ofiarom w Warszawie, gdzie odwiedził Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie spoczywa ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

aduda.jpg

Prezydent złożył kwiaty również pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a także na grobach ofiar tragedii. Następnie pojawił się przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego. W planach ma jeszcze wieńca przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu przed Pałacem Prezydenckim.

Uroczystości rocznicowe na Powązkach i w Smoleńsku

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości upamiętniające 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Na końcu przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, a także bliscy ofiar złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.

Nekropolię odwiedzili m.in. szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, oraz wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Wieńce złożyli także posłowie KO, były minister obrony Tomasz Siemoniak i były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. Ceremonia została przerwana o 8:41 minutą ciszy na cześć ofiar.

W Smoleńsku, w miejscu katastrofy, kwiaty złożyła dziś delegacja z polskiej ambasady w Moskwie, w tym ambasador Krzysztof Krajewski. Na poniedziałek zaplanowano także uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

Część obchodów 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej przesunięta

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, którym towarzyszyli szef MON Mariusz Błaszczak i poseł PiS Antoni Macierewicz, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Główne uroczystości z udziałem prezesa PiS odbędą się jednak dopiero w niedzielę 16 kwietnia. Partia tłumaczy to świętami Wielkanocy.

- W tym roku 10 kwietnia przypada na drugi dzień Świąt Wielkanocnych, z tego względu zdecydowaliśmy się na przeniesienie tegorocznych obchodów na niedzielę 16 kwietnia — przekazał sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.