13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Na jakim etapie jest śledztwo?
10 kwietnia 2023 roku, w Poniedziałek Wielkanocny, mija 13 lat od katastrofy smoleńskiej, w której życie straciło 96 pasażerów prezydenckiego Tu-154M. Na jakim etapie jest śledztwo dotyczące tragedii? RMF FM dotarło do nieoficjalnych informacji, z których wynika, że kompleksowa opinia zostanie wydana przez międzynarodowy zespół biegłych dopiero późną jesienią bieżącego roku.
13. rocznica katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia 2010 roku oczy całej Polski skierowane były w kierunku Smoleńska, gdzie doszło do katastrofy polskiego samolotu, którym podróżowali m.in. Lech i Maria Kaczyńscy, ówczesna para prezydencka. Była to druga pod względem ilości ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.
Piloci Tu-154M próbowali wylądować na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj w gęstej mgle, która znacząco ograniczała widoczność. Samolot schodził znacznie poniżej normalnej ścieżki podejścia i uderzył w drzewo, po czym runął na ziemię, zatrzymując się na zalesionym pasie ziemi w niewielkiej odległości od pasa startowego.
Na przestrzeni lat wokół katastrofy narosło wiele tez i domysłów, a także teorii spiskowych, które są lansowane przez liderów Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. Zdaniem polityków katastrofa smoleńska mogła być politycznym zabójstwem, do którego doszło na skutek zamachu terrorystycznego. Dochodzenia polskie i międzynarodowe nie znalazły żadnych dowodów na poparcie tych kontrowersyjnych domysłów.
Grała Kasię Solejuk w "Ranczu", tak dziś wygląda. Czym zajmuje się Anna Stępień?Katastrofa smoleńska. Na jakim etapie jest śledztwo?
Opinia biegłych, o której wspomina RMF FM, ma być analizowana przez polskich prokuratorów. Informatorzy portalu donoszą, że znaleziono już wyspecjalizowanych tłumaczy, którzy wkrótce zajmą się przełożeniem wniosków ekspertów na język polski. Po zakończeniu analiz mają zapaść decyzje dotyczące dalszych losów prowadzonego śledztwa.
- Ekspertyza ma dać podstawy do rozstrzygnięć w sprawie przyczyn i okoliczności katastrofy — pisze RMF FM, dodając, że umowy z zagranicznymi ekspertami obowiązują do kwietnia przyszłego roku, co oznacza, że śledczy będą mogli konsultować z nimi wnioski i zadawać dodatkowe pytania. Wśród 20 specjalistów wchodzących w skład zespołu nie ma Polaka. Grono ekspertów niedawno zostało wzbogacone przez profesora, który specjalizuje się w reakcjach ludzkiego mózgu na sytuacje stresowe i presję.
Prokuratorzy w rozmowie z RMF FM tłumaczą, że śledztwo wciąż nie zostało zakończone m.in. przez brak swobodnego dostępu do wraku tupolewa, który stanowi koronny dowód. Istotny jest również brak jakiejkolwiek współpracy ze stroną rosyjską przy ustalaniu przyczyn tragedii.
Nowe dowody
Materiał dowodowy, którym operują śledczy zajmujący się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej, zdaniem informatorów portalu, ma zawierać bardzo poważne luki. Na ten moment badanych jest kilkanaście scenariuszy dotyczących przyczyn tragedii. - One wszystkie muszą być gruntownie przeanalizowane czytamy.
Eksperci podkreślają, że wraz z rozwojem technologii możliwe jest u—zyskiwanie nowych dowodów. Mowa tu przede wszystkim o opiniach fizykochemicznych i fonoskopijnych. Do tej pory przeprowadzono ponad 300 kluczowych ekspertyz i przesłuchano 1300 świadków. Akta dotyczące katastrofy smoleńskiej mają ponad dwa tysiące tomów, a akt postępowania - 800 tys. stron.
Źródło: RMF FM