Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Katastrofa smoleńska. Eksperci: Brak podstaw by stwierdzić wybuch

4 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Zespół międzynarodowych biegłych, którzy na polecenie polskiej prokuratury krajowej badają wnikliwie przyczyny oraz przebieg katastrofy smoleńskiej, nie pozostawia złudzeń. Ich zdaniem w ciałach ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku nie ma śladów żadnej eksplozji. Stoi to w sprzeczności z wieloletnią retoryką Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza opierającej się na rzekomym wybuchu na pokładzie prezydenckiego tupolewa.

Katastrofa smoleńska. Brak podstaw by stwierdzić wybuch

Od 2016 roku, śledztwem smoleńskim zajmuje się specjalny Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej, z inicjatywy Zbigniewa Ziobry. To właśnie zespół polskich speców, w 2020 roku poprosił o pomoc międzynarodowe grono ekspertów. Powołano wówczas szesnastu biegłych "w celu przeprowadzenia oględzin i otwarcia ekshumowanych zwłok 83 ofiar katastrofy, analizy dokumentacji medycznej wszystkich ofiar i wydania opinii wstępnych, uzupełniających oraz opinii końcowej". 

Specjaliści w zakresie medycyny sądowej ze Szwajcarii, Portugalii, Danii, Francji oraz Polski przez wiele miesięcy pracowali nad opinią. Prokuratura Krajowa jednocześnie zapewniała, że to "światowej sławy eksperci od badania wypadków lotniczych. Mają oni gwarantować rzetelność i profesjonalizm śledztwa".

Jak ustalili dziennikarze TVN24, którzy dotarli do dokumentów, międzynarodowi biegli mieli stwierdzić, że "w żadnym przypadku w opiniach nie wskazano na obecność żadnych obrażeń lub innych medycznych cech, których charakter sam w sobie stanowiłby podstawę uprawdopodobnienia hipotezy gwałtownego wyzwolenia energii o charakterze eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych".

Powyższa konkluzja stoi w sprzeczności z tą powtarzaną od lat przez Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza , jakoby w Smoleńsku doszło do wybuchu.

Żadnych dowodów na wybuch

Dokument zawierający wnioski końcowe międzynarodowych ekspertów miał zostać przesłany do członków rodzin ofiar. W rozmowie z "TVN24" potwierdza to posłanka Barbara Nowacka, której matka zginęła w katastrofie.

- Nie jestem zaskoczona konkluzją opinii biegłych. Wiedziałam, że Antoni Macierewicz nie posiada żadnych dowodów na wybuch. Sam dokument świadczy o tym, że śledztwo jest prowadzone merytorycznie. Celowo i politycznie jest spowalniane, bo tę konkluzję już dawno powinniśmy poznać oficjalnie – oznajmiła Nowacka. 

Dodatkowo w sprawie wypowiedział się Roman Giertych. "W imieniu rodzin b. oficerów BOR, które reprezentuję, domagam się upublicznienia tej opinii" - czytamy na Twitterze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVN24

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]