Goniec.pl > Polityka > Biegli wydali opinię ws. katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz: "Jestem zszokowany"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.12.2022 17:27

Biegli wydali opinię ws. katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz: "Jestem zszokowany"

antoni macierewicz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Były minister obrony narodowej, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz odniósł się do słów, które padły w TVN24, jakoby międzynarodowy zespół śledczych odrzucił tezę na temat zamachu smoleńskiego. Polityk oskarża stację o kłamstwo.

TVN: Międzynarodowi biegli twierdzą, że w Smoleńsku nie było zamachu

11 kwietnia br. Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji śledczej powołanej do ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskie, przedstawił raport, według którego katastrofa była wynikiem ingerencji Rosji. Zdaniem polityka zgromadzony materiał jest "bezspornym i niepodważalnym" dowodem na eksplozję.

W niedzielę (4.12) TVN24 doniosło, że śledczy z międzynarodowego zespołu biegłych powołanego przez Prokuraturę Krajową, którzy w 2020 roku badali ciała ofiar katastrofy smoleńskiej, stwierdzili, że nie znaleźli w ciałach dowodów na wybuch. Przewodniczący podkomisji smoleńskiej został poproszony o komentarz w sprawie.

Antoni Macierewicz oskarża TVN o kłamstwo

Jest dokładnie odwrotnie - prokuratura zakwestionowała ten wniosek, który przywołał TVN, wskazując na co najmniej cztery wątpliwości. Zasadnicza dotyczy zbadania przez zespół międzynarodowych biegłych ciał w salonce nr 3 – tam, gdzie siedzieli generałowie, szefowie rodzajów sił zbrojnych, i tam, gdzie podkomisja zidentyfikowała miejsce eksplozji – powiedział polityk PiS w rozmowie z dziennikarzem TVP Info.

– Według zespołu międzynarodowych biegłych badających salonkę nr 3 samolotu i ciała osób, które tam siedziały, stopień zniszczenia ciał wskazuje na to, że tam nastąpiła eksplozja. To właśnie TVN24 zupełnie pomija, choć w raporcie, a dokładnie w załączniku nr 5 raportu, jest to dokładnie przytoczone, zacytowane i wskazane, których ciał to dotyczy – zaznaczył. –Jestem zszokowany tym kłamstwem TVN24; rozumiem, że to próba zakwestionowania stanowiska sądu, który orzekł przecież, że mieliśmy do czynienia z zamachem, który trzeba zbadać i aresztować funkcjonariuszy, którzy są za ten zamach odpowiedzialni – dodał.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVN Info, TVN24