Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 30.01.2023 15:59

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w jednym z wywiadów podzielił się swoją refleksją na temat Lecha Kaczyńskiego i okoliczności jego śmierci. Ukraiński polityk uważa, że Polacy nie doceniali swojego prezydenta. Nie ma też wątpliwości, że Kaczyńskiego zabili Rosjanie.

Juszczenko prosto z mostu o katastrofie smoleńskiej

Wiktor Juszczenko udzielił wywiadu jednemu z ukraińskich portali, gordonua.com. Dziennikarz bez ogródek zapytał go czy Rosjanie zabili prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jestem o tym przekonany. Byłem ostatnio nad jego grobem - przyznał Juszczenko bez chwili wahania, tym samym wpisując się w narrację prowadzoną przez obóz rządzący, w szczególności przez brata Lecha Kaczyńskiego, Jarosława.

Ukrainiec nie krył podziwu dla polskiego przywódcy, który znany był ze stanowczości w polityce wschodniej i stał w awangardzie wsparcia państw, które doświadczyły rosyjskiej agresji, począwszy od Gruzji w 2008 roku. To tam udał się z prezydentami Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy, zapewniając Gruzinów o wsparciu ze strony krajów regionu. Wypowiedział wtedy chętnie cytowane przez polityków Zjednoczonej Prawicy i publiczne media słowa: - Gdy zainicjowałem ten przyjazd niektórzy sądzili, że prezydenci będą się obawiać. Nikt się nie obawiał. Wszyscy przyjechali, bo Środkowa Europa ma odważnych przywódców. I chciałbym to powiedzieć nie tylko Wam, chciałbym to powiedzieć również tym z naszej wspólnej Unii Europejskiej, że Europa Środkowa, Gruzja, że cały nasz region będzie się liczył, że jesteśmy podmiotem. I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę - mówił Lech Kaczyński.

Wiktor Juszczenko uważa, że Polacy nie doceniali swojego prezydenta. - To był bystry prezydent, który zawsze patrzył w przyszłość – stwierdził były przywódca Ukrainy, wspominając, że dla Kaczyńskiego bardzo ważne było polskie przywództwo w Europie Wschodniej. - To, co było nazywane adwokaturą Ukrainy robił w jednym celu: rozpoczynamy od adwokata, ale rozmawiamy o formule geopolitycznej, w której Europa powinna być dostępna dla Ukrainy - tłumaczył Juszczenko.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gordonua.com

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!