Goniec.pl
kremlin.ru

kremlin.ru

Propagandziści Putina zwrócili się przeciwko niemu? Tego w Rossija 1 jeszcze nie było

3 Października 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Władimir Putin powoli traci poparcie nawet wśród własnych propagandzistów? - Fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa po ogłoszeniu "częściowej mobilizacji" i wycofaniu wojsk z Łymanu w Donbasie podważa narrację Kremla na temat wojny w Ukrainie i pośrednio uderza w prezydenta - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

- Porażka w Łymanie i obwodzie charkowskim, w połączeniu z błędami w ogłoszonej wcześniej przymusowej mobilizacji, wywołały "dramatyczne zmiany" w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej - napisano w specjalnym wydaniu raportu waszyngtońskiego think tanku.

Jerzy Urban

Jerzy Urban nie żyje. Polityk i publicysta miał 89 lat

CZYTAJ DALEJ

Władimir Putin traci popleczników?

Rosyjskie media nie mogą pogodzić się z utratą Łymanu, przez co - co zadzwiające - krytykują biurokratyczne niepowodzenia związane z mobilizacją. Ich zdaniem do klęski doprowadziły brak zaopatrzenia i wzmocnienia rosyjskich sił w Donbasie.

Goście proputinowskich stacji posunęli się nawet do krytyki decyzji Władimira Putina o aneksji ukraińskich obwodów: ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Dyktator miał bowiem nie zabezpieczyć kontroli nad nimi przed bezprawną aneksją, co rodzi obawy, że Rosjanie nie zdołają zająć całości terytoriów.

- Propagandyści Kremla nie kryją już niezadowolenia z nielegalnej mobilizacji niektórych mężczyzn i często poruszają temat alkoholizmu wśród podlegających służbie wojskowej. Niektórzy wyrażają obawy, że mobilizacja nie wytworzy sił potrzebnych do odzyskania inicjatywy na polu bitwy - zaznacza amerykańska ISW.

- Ogłoszenie częściowej mobilizacji przez Kreml ukazało rosyjskiej opinii publicznej konsekwencje porażki wokół Charkowa, a później w Łymanie, druzgocząc wysiłki Kremla, by przedstawić tę wojnę jako operację ograniczoną i skuteczną - dodaje.

Rosjanie panicznie boją się mobilizacji?

Specjaliści ze Stanów Zjednoczonych donoszą, że porażka w Łymanie przełożyła się na niskie morale Rosjan. - Wpływ Łymanu jest prawdopodobnie większy, ponieważ Rosjanie boją się teraz, że zostaną zmobilizowani, by rozwiązać problemy na polu bitwy - czytamy.

Wśród krytyków rosyjskiego dowództwa wojskowego w ostatnim czasie znalazł się nawet Ramzan Kadyrow, który do tej pory uchodził za jednego z wierniejszych przyjaciół dyktatora. Putin zdaje sobie podobno sprawę, że traci grunt pod nogami. Tymczasem ukraińskie siły odnoszą coraz większe sukcesy na froncie, co z pewnością nie poprawi jego sytuacji.

Tak zmieniała się twarz Władimira Putina

Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości

Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Incydent na wiecu Jarosława Kaczyńskiego. Przeciwnik prezesa PiS został wyprowadzony przez służby

  • Pan Arkadiusz pokazał twarze złodziei, którzy okradali jego sklep. Teraz sam może trafić do więzienia

  • Tragiczny początek sezonu grzewczego. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna, dwoje dzieci trafiło do szpitala

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >