Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rosja

Rosja

Rosja – podstawowe informacje

Rosja, a dokładniej Federacja Rosyjska, to największy pod względem terytorium kraj na świecie, położony częściowo w Europie, a częściowo w Azji. Pod kątem liczby ludności zajmuje dziewiąte miejsce na świecie, z liczbą obywateli wynoszącą ok. 146 milionów osób. Stolicą Rosji jest Moskwa, a walutą rubel rosyjski. Dominującą religię stanowi prawosławie. Krajobraz Rosji jest bardzo zróżnicowany, choć znaczną jej część pokrywa Syberia, słynąca z surowych warunków, często niepozwalających na trwałe zasiedlenie.

Federacja Rosyjska to państwo autorytarne, choć stara się stwarzać pozory demokratycznego. Jej przywódcą jest prezydent Władimir Putin, a partią wiodącą (do której Putin należy) jest Jedna Rosja. Szefem rządu jest Michaił Miszustin, a przewodniczącym Dumy (rosyjski odpowiednik Sejmu) jest Wiaczesław Wołodin.

Gospodarka Rosji – co ją charakteryzuje?

Cechą charakterystyczną rosyjskiej gospodarki jest przede wszystkim ogromne bogactwo zasobów naturalnych i strategicznych znajdujących się na jej terenie. W Rosji wydobywa się i eksportuje przede wszystkim gaz, ropę, węgiel, żelazo i diamenty. Rosja jest również jednym ze światowych liderów w sektorze rolniczym, ze szczególnym uwzględnieniem upraw żyta i marchwi.

Istotny dla rosyjskiego PKB jest także przemysł, a w szczególności produkcja i eksport ciężkiej broni konwencjonalnej. Nie bez znaczenia jest także przemysł lotniczy, technologie rakietowe, czy produkcja systemów nawigacji morskiej.

Inwazja Rosji na Ukrainę – kiedy koniec wojny?

Polityka Rosji od wielu lat budzi na Zachodzie (w tym w Polsce) nie tylko poważne kontrowersje, ale i obawy. Coraz głośniejsze w ostatnich latach głosy o imperialistycznych dążeniach współczesnej Rosji finalnie eskalowały 24 lutego 2022 roku, kiedy to z rozkazu Władimira Putina wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy. Pełnoskalowa agresja rosyjska na terytorium Ukrainy jest kontynuacją prowadzonej od lat wojny hybrydowej, której elementami była także aneksja Krymu przez Rosję i wojna domowa w Donbasie.

Wybuch wojny niemalże poskutkował załamaniem się rosyjskiej gospodarki, co było skutkiem nałożonych na Rosję przez państwa NATO i UE sankcji oraz wycofaniem się z jej terytorium większości zagranicznych inwestorów. 

Wedle zapowiedzi rosyjskich wojskowych, wojna miała w ciągu trzech dni zakończyć się zdobyciem Kijowa. Rzeczywistość zweryfikowała te plany dość brutalnie dla Rosjan, bowiem po blisko dwóch latach wojny szala zwycięstwa zdecydowanie przechyla się na korzyść Ukrainy. Straty Rosjan są ogromne, a gospodarka z wolna przestaje wytrzymywać presję zachodniego świata. Na ulicach Moskwy i Petersburga coraz częściej pojawiają się Rosjanie niezadowoleni z bieżącego obrotu sytuacji. Eksperci są jednak zgodni, że wojna nie skończy się prędzej, niż w roku 2024, a być może i dopiero 2025.

Pokaż więcej

Władimir Putin żołnierze
15.05.2024 12:41 Zapytali Polaków, co zrobią, jeśli zaatakuje Rosja. Odpowiedź szokuje

Z sondaży wynika, że aż 50 proc. Polaków uważa, że groźba ataku Rosji na Polskę lub inne państwo NATO w ciągu 3-8 lat jest realna. Mniej niż połowa respondentów zadeklarowała, że w czasie wojny stanęłaby w obronie kraju.

myśliwiec
07.05.2024 18:38 Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot. Jest komunikat wojska

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych 7 maja w komunikacie wydanym po godzinie 16.00 poinformowało, że polskie myśliwce MiG-29 przechwyciły wczoraj rosyjski samolot. To nie pierwsza taka sytuacja w ciągu ostatnich dni. Do podobnego incydentu doszło także 3 maja. Przekazano szczegóły. 

myśliwiec, wojsko
31.03.2024 08:08 Polska pilnie poderwała myśliwce. Powodem "uderzenia rakietowe"

Polskie wojsko alarmowo poderwało myśliwce stacjonujące przy wschodniej granicy. Dowództwo Operacyjne wydało specjalny komunikat informujący o reakcji na “intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej”.

"Dzisiaj" Jacek Sobala
18.02.2024 13:30 Oburzające słowa w TV Republika. Przekroczono wszelkie granice

Kolejny skandal na antenie Telewizji Republika. Po oburzających słowach Marka Króla na temat obozów koncentracyjnych, tym razem intelektem nie popisał się Jacek Sobala. W głównym serwisie informacyjnym “Dzisiaj” dziennikarz bez żadnych zahamowań uderzył w Donalda Tuska. Wykorzystał do tego tragiczną śmierć rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

wideo
18.12.2023 13:38 Dzieci stoją na śniegu i są polewane wodą. Nagranie morsujących przedszkolaków obiegło sieć

W internecie pojawiło się bardzo nietypowe nagranie z jednego z rosyjskich przedszkoli. Widać na nim, jak hartowane są tam dzieci już od małego. Nagranie w bardzo szybkim tempie zyskuje na popularności. Czy ta moda dotrze również do innych krajów?

trumna karawan
28.10.2023 18:53 Rodzina pochowała 44-latka. Miesiąc później zadzwonił do siostry

Rodzina usłyszała, że 44-letni mężczyzna zginął. Najbliżsi wyprawili mu pogrzeb, po czym po 40 dniach na jaw wyszło, że prawda jest zupełnie inna. Siergiej K. nie tylko zadzwonił do siostry, mimo iż został pochowany. Mężczyzna wrócił do rodzimej Buriacji i zobaczył własny grób. Zwrócił uwagę na jedną rzecz.

None
27.10.2023 14:18 Co ze zdrowiem Władimira Putina? Kreml pilnie przerwał milczenie

Kilka dni temu świat obiegły sensacyjne informacje o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia Władimira Putina. Jeszcze większy szok wywołała informacja, jaka w piątek 27 października została zamieszczona na kanale na Telegramie o nazwie General SVR. Jego administrator twierdzi, że prezydent Rosji zmarł minionego wieczoru. Czy to prawda? Jest już komentarz Kremla.

Władimir Putin
23.10.2023 18:02 Nieoficjalne: Władimir Putin miał "zatrzymanie akcji serca"

Nieoficjalne: stan zdrowia Władimira Putina drastycznie się pogorszył. Pracownicy Putina usłyszeli „hałas i odgłos upadku, które dochodziły z sypialni prezydenta”. Wiadomości o problemach prezydenta Rosji przekazał kanał Generał SWR, który był najprawdopodobniej informatorem Kremla. Co wiemy w tej sprawie?

Twitter Brejza
27.09.2023 14:57 Sensacyjne ustalenia polityka opozycji. Chodzi o rosyjski węgiel

Senator Krzysztof Brejza poinformował w swoich mediach społecznościowych o kolejnych sensacyjnych ustaleniach. Tym razem chodzi o ponad milion ton rosyjskiego węgla. W środę 27 września polityk przedstawił szczegóły. - Kolejna obłudna maska PiS spada - napisał.

F-35
25.09.2023 22:46 Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Poderwano myśliwce F-35

Dwa stacjonujące w Polsce włoskie myśliwce F-35 zostały podniesione, aby nad Morzem Bałtyckim przechwycić niezidentyfikowane samoloty. Były to maszyny najprawdopodobniej pochodzące z Rosji.

Protesty w Armenii po zawieszeniu broni w Górskim Karabachu
20.09.2023 18:32 Konflikt w Górskim Karabachu. Rosjanie zawiedli Armenię

Po trzech latach od ostatniej wojny o Górski Karabach władze Azerbejdżanu poinformowały, że rozpoczęły "operację antyterrorystyczną", której celem wydaje się całkowite zajęcie tego regionu. Armia Azerbejdżanu rozpoczęła ostrzeliwanie pozycji ormiańskich separatystów, a władze Armenii wezwały rosyjskie siły stacjonujące na tym terenie do interwencji. Rosjanie zawiedli jednak Ormian i wszystko wskazuje teraz na to, że Azerbejdżan po wielu latach może przejąć całkowitą kontrolę nad Górskim Karabachem. 

przejście graniczne
16.09.2023 16:20 Od niedzieli nowy zakaz na terenie całej Polski. Nie będzie żadnych wyjątków

Polska podejmuje kolejne kroki związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Władze naszego państwa zdecydowały się na radykalne rozwiązania, które jeszcze mocniej mają zaznaczyć nasze wsparcie dla okupowanego sąsiada. W związku z tym, katalog sankcji rozszerzony zostaje o ogromną grupę właścicieli pojazdów osobowych z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Nowe zarządzenie ma obowiązywać praktycznie od zaraz.

Władimir Putin i Kim Dzong Un w Rosji
14.09.2023 22:01 Kim Dzong Un w Rosji. Spotkanie z przywódcą Korei Północnej to desperacja Putina

We wtorek (12.09) w pociągu pancernym do Rosji przybył przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Przyjęcie przez Władimira Putina północnokoreańskiego dyktatora może sugerować desperację rosyjskiego prezydenta, jednak ich współpraca może okazać się także poważnym problemem dla Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. 

okret
10.09.2023 09:32 Rozpoczęły się manewry NATO na Morzu Bałtyckim. To sygnał dla Rosji

W sobotę na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się manewry NATO "Northern Coasts 2023". Bierze w nich udział trzy tysiące żołnierzy z 14 państw, prawie 30 okrętów, 20 samolotów - poinformowała niemiecka marynarka wojenna, która organizuje ćwiczenia. - Wyraźnie pokazujemy Rosji, że wszystkie kraje partnerskie są czujne - podkreślił jej dowódca, Jan Christian Kaack. W manewrach udział biorą także polscy żołnierze.

Jewgienij Prigożyn Władimir Putin
03.09.2023 13:35 Prigożyn przez lata zbierał dowody na zbrodnie Putina? Dotarli do dokumentów z "archiwum"

Powody śmierci Jewgienija Prigożyna wychodzą na jaw? Szef grupy Wagnera przez lata miał gromadzić dokumenty świadczące na niekorzyść Władimira Putina. Na jaw wyszło, co znajduje się w tzw. archiwum Prigożyna. Putin był szantażowany ujawnieniem sekretów?

papież Franciszek
01.09.2023 15:31 Słowa papieża Franciszka wywołały burzę. MSZ Litwy żąda wyjaśnień

Nie milkną echa głośnej wypowiedzi papieża Franciszka, skierowanej do zgromadzonej w Petersburgu katolickiej młodzieży z Rosji. Po tym, jak oburzenie wyraziło ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wyjaśnień żąda także litewski resort. W tym celu "na dywanik" zaproszony został przedstawiciel Watykanu, abp Petar Rajič. Do spotkania ma dojść jeszcze na początku września.

Jewgienij Prigożyn
01.09.2023 08:19 Kreml przerwał milczenie po śmierci Prigożyna. Pierwszy taki komunikat

Śmierć Jewgienija Prigożyna nadal pozostaje w Rosji tematem numer jeden. Najnowsza wypowiedź rzecznika Kremla zaskoczyła. Dmitrij Pieskow w czwartek oświadczył, że katastrofa samolotu szefa grupy Wagnera mogła być efektem celowego działania “osób trzecich”.

Prigożyn
31.08.2023 14:07 Jewgienij Prigożyn żyje? Rosyjski politolog nie ma wątpliwości

Echa po niedawnej katastrofie samolotu, na którego pokładzie miał znajdować się Jewgienij Prigożyn, nie milkną. Niemal od samego początku opinię publiczną zalała fala teorii spiskowych oraz tez jakoby właściciel Grupy Wagnera miał żyć. Podobnego zdania jest rosyjski politolog, Walerij Sołowiej. 

None
30.08.2023 22:38 Kulisy pogrzebu Prigożyna wyszły na jaw. Pracownicy cmentarza zabrali głos

Pogrzeb Jewgienija Prigożyna był cichy i zorganizowany bardzo szybko. Na jaw wychodzą kulisy wtorkowego złożenia do grobu ciała szefa grupy Wagnera. Pracownik cmentarza w Petersburgu ujawnił, jak wyglądali goście obecni na pogrzebie.

katastrofa
30.08.2023 15:02 Katastrofa śmigłowca w Rosji. Maszyna należąca do służb runęła w dół

Na terenie Rosji, w obwodzie czelabińskim doszło do katastrofy śmigłowca. Maszyna z nieznanych powodów runęła w dół, roztrzaskując się o ziemię. Jak informują ukraińskie media, jednostka należała do Federalnej Służby Bezpieczeństwa. 

pogrzeb Jewgienija Prigożyna
30.08.2023 08:21 Tajemnicza kartka na grobie Jewgienija Prigożyna. Jeden wers daje do myślenia

We wtorek 29 sierpnia na cmentarzu w Petersburgu pochowany został Jewgienij Prigożyn, który miał zginąć w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim. Ceremonia była długo utrzymywana w tajemnicy i nie pojawili się na niej żadni rosyjscy oficjele. Mimo tego, mediom udało się dotrzeć do zdjęć z uroczystości, a te zwracają uwagę na jedną, interesującą rzecz. Na grobie szefa Grupy Wagnera pojawiła się tajemnicza kartka z wierszem o wymownej treści.

cmentarz Jewgienij Prigożyn
29.08.2023 23:05 Pogrzeb Jewgienija Prigożyna miał zaskakujący przebieg. Nikt się nie spodziewał

Pogrzeb Jewgienija Prigożyna. Szczątki szefa grupy Wagnera zostały złożone do grobu tuż obok jego ojca. Tylko rodzina i najbliżsi obecni byli na ceremonii. Kreml utrzymuje, że prośbą było, by pogrzeb miał charakter prywatny.

Papież Franciszek
29.08.2023 08:15 Papież Franciszek zwrócił się do Rosjan. W Ukrainie zawrzało

Papież Franciszek po raz kolejny wywołał kontrowersje. Tym razem głowa Kościoła katolickiego spowodowała wstrząs swoim przemówieniem do młodych rosyjskich katolików. Oburzona wypowiedzianymi słowami jest przede wszystkim Ukraina, która zarzuca papieżowi szerzenie “imperialistycznej propagandy”. Stanowczo od takiego stanowiska odcina się jednak nuncjatura w Kijowie.

Śmierć Prigożyna
28.08.2023 15:15 Wagnerowcy odebrali ciało Jewgienija Prigożyna. Wyciekły szczegóły ws. pogrzebu

W rosyjskich mediach pojawiły się informacje odnośnie pochówku Jewgienija Prigożyna, który zginął w środę (23.08) w katastrofie samolotu lecącego z Moskwy do Petersburga. Wiadomo, jaki charakter będzie miała uroczystość.

Prigożyn, katastrofa samolotu
28.08.2023 09:36 Jewgienij Prigożyn mówił o "rozpadającym się samolocie". Wiedział, co go czeka?

Nie milkną echa śmierci Jewgienija Prigożyna. Szef Grupy Wagnera zginął w katastrofie lotniczej, a maszyna najpewniej rozpadała się już w powietrzu. Dużo wskazuje na to, że wiedział, jaki czeka go los. W jednym nagrań mówił o “rozpadającym się samolocie”.

Jewgienij Prigożyn
27.08.2023 12:41 Nowe przecieki ze śledztwa ws. Prigożyna. "Nie wierzę, że nie zwróciłby uwagi"

Mnożą się kolejne domysły w sprawie katastrofy samolotu należącego do Jewgienija Prigożyna. Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień tuż przed ostatnim lotem maszynę poddano wymianie części i oglądali ją potencjalni kupcy. Zdaniem rosyjskich dziennikarzy, mógł być to wygodny pretekst do podłożenia w Embraerze bomby. Weteran GROM, płk Andrzej Kruszyński, wskazuje jednak na słabe strony takiej teorii.

Prigożyn
27.08.2023 10:30 Ciało Prigożyna miało zostać zidentyfikowane. Zdradził go jeden detal, jest też zatrważający wątek

W miarę upływu dni pojawiają się kolejne doniesienia na temat katastrofy samolotu Jewgienija Prigożyna. Choć wciąż nie ma pewności, czy szef Grupy Wagnera był na pokładzie maszyny, niektóre źródła twierdzą, że zidentyfikowano go dzięki jednej charakterystycznej rzeczy. W przestrzeni medialnej nie brak jednak także innych, mocno przerażających detali. Te mogą rzucać na sprawę zupełnie nowe światło.

katastrofa samolotu Prigożyn
26.08.2023 22:07 Tak miały wyglądać ostatnie dni Prigożyna przed śmiercią. Miał otrzymać skrzynie pełne złota

Jewgienij Prigożyn nie próżnował w ostatnie dni przed śmiercią. The Wall Street Journal dotarł do informacji o podróżach i rozmowach, jakie odbył szef grupy Wagnera. Tuż przed śmiercią w katastrofie samolotu Prigożyn miał otrzymać skrzynie pełne złota.