Rosja, a dokładniej Federacja Rosyjska, to największy pod względem terytorium kraj na świecie, położony częściowo w Europie, a częściowo w Azji. Pod kątem liczby ludności zajmuje dziewiąte miejsce na świecie, z liczbą obywateli wynoszącą ok. 146 milionów osób. Stolicą Rosji jest Moskwa, a walutą rubel rosyjski. Dominującą religię stanowi prawosławie. Krajobraz Rosji jest bardzo zróżnicowany, choć znaczną jej część pokrywa Syberia, słynąca z surowych warunków, często niepozwalających na trwałe zasiedlenie.
Federacja Rosyjska to państwo autorytarne, choć stara się stwarzać pozory demokratycznego. Jej przywódcą jest prezydent Władimir Putin, a partią wiodącą (do której Putin należy) jest Jedna Rosja. Szefem rządu jest Michaił Miszustin, a przewodniczącym Dumy (rosyjski odpowiednik Sejmu) jest Wiaczesław Wołodin.
Cechą charakterystyczną rosyjskiej gospodarki jest przede wszystkim ogromne bogactwo zasobów naturalnych i strategicznych znajdujących się na jej terenie. W Rosji wydobywa się i eksportuje przede wszystkim gaz, ropę, węgiel, żelazo i diamenty. Rosja jest również jednym ze światowych liderów w sektorze rolniczym, ze szczególnym uwzględnieniem upraw żyta i marchwi.
Istotny dla rosyjskiego PKB jest także przemysł, a w szczególności produkcja i eksport ciężkiej broni konwencjonalnej. Nie bez znaczenia jest także przemysł lotniczy, technologie rakietowe, czy produkcja systemów nawigacji morskiej.
Polityka Rosji od wielu lat budzi na Zachodzie (w tym w Polsce) nie tylko poważne kontrowersje, ale i obawy. Coraz głośniejsze w ostatnich latach głosy o imperialistycznych dążeniach współczesnej Rosji finalnie eskalowały 24 lutego 2022 roku, kiedy to z rozkazu Władimira Putina wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy. Pełnoskalowa agresja rosyjska na terytorium Ukrainy jest kontynuacją prowadzonej od lat wojny hybrydowej, której elementami była także aneksja Krymu przez Rosję i wojna domowa w Donbasie.
Wybuch wojny niemalże poskutkował załamaniem się rosyjskiej gospodarki, co było skutkiem nałożonych na Rosję przez państwa NATO i UE sankcji oraz wycofaniem się z jej terytorium większości zagranicznych inwestorów.
Wedle zapowiedzi rosyjskich wojskowych, wojna miała w ciągu trzech dni zakończyć się zdobyciem Kijowa. Rzeczywistość zweryfikowała te plany dość brutalnie dla Rosjan, bowiem po blisko dwóch latach wojny szala zwycięstwa zdecydowanie przechyla się na korzyść Ukrainy. Straty Rosjan są ogromne, a gospodarka z wolna przestaje wytrzymywać presję zachodniego świata. Na ulicach Moskwy i Petersburga coraz częściej pojawiają się Rosjanie niezadowoleni z bieżącego obrotu sytuacji. Eksperci są jednak zgodni, że wojna nie skończy się prędzej, niż w roku 2024, a być może i dopiero 2025.
Pokaż więcej
Donald Tusk zabrał głos w sprawie “wydarzeń ostatnich kilkudziesięciu godzin”. Na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę, w związku z czym "zbliża się nieznane". Zwrócił się także do nauczycieli z całej Polski.
Władimir Putin wygłosił w czwartek wieczorem pilne orędzie do narodu, w którym odniósł się do porannego ataku ma Dniepr. Mówił o teście najnowszego rosyjskiego pocisku średniego zasięgu. Prezydent Rosji stwierdził, że Rosja jest gotowa na wszystkie scenariusze w tym konflikcie, ostrzegał Zachód przed jednym.
Gorąca atmosfera wokół trwających wyborów w Stanach Zjednoczonych. Sekretarze niektórych stanów przekazali informację o spływających groźbach podłożenia materiałów wybuchowych w części z lokalów wyborczych. Teraz poznaliśmy podejrzanych o dokonywanie tych incydentów. Trudno uwierzyć, jak postanowili się z nich wytłumaczyć.
Ile taśm przesłuchał Maciej Wąsik i jakich cudów dokonywał? Dlaczego PiS niszczył służby RP? Na co Polska została narażona w latach 2015-2023? Co afera GetBack ma wspólnego ze Wschodem? Między innymi na te pytania w swojej najnowszej książce “Służby PiS” odpowiada Tomasz Piątek. Specjalnie dla Czytelników Gońca fragment książki!
– Agenci wpływu najprawdopodobniej są po wielu stronach, ponieważ oprócz tej zasady naczelnej, że należy wywołać chaos, jeszcze jest taka zasada “kiwania łodzią”. Chodzi o to, by i po prawej, i po lewej stronie mieć “swoich” – mówi w rozmowie z Januszem Schwertnerem Kazimierz Wóycicki, autor książki “Nieprzetrawione ośmiorniczki” - już dostępnej w sprzedaży!
Ukraina ledwie utrzymuje linię frontu – stwierdził w rozmowie z Gońcem dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz. Wyraźne osłabienie obydwu armii jak dotąd nie skłoniło żadnej ze stron konfliktu do podjęcia rozmów pokojowych. Na horyzoncie pojawił się za to „Plan Zwycięstwa” Zełenskiego i kolejne groźby ze strony Rosji.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Lwów. Według najnowszych informacji siedem osób zginęło, a 47 zostało rannych. W środę rano rakiety i drony uderzyły m.in. w centrum miasta, gdzie zniszczonych zostało wiele budynków. Mer Andrij Sadowy przekazał, że w budynkach mieszkalnych wciąż trwa akcja ratunkowa.
Do incydentu miało dojść w środę, około godziny 20. Początkowe podejrzenia sugerowały, że mógł to być balon meteorologiczny. Dołączona do niego kapsuła była opatrzona napisami w języku rosyjskim.
Podczas rutynowego patrolu w rejonie Portu Praskiego w Warszawie strażniczki miejskie natknęły się na siedmioosobową rodzinę, która koczowała pod mostem. Szybko okazało się, że pochodzą z Czeczenii i są bezdomni. Taka sytuacja kompletnie zaskoczyła funkcjonariuszki.
Do incydentu z udziałem rosyjskich samolotów doszło w środę 17 lipca nad Morzem Bałtyckim. Wskutek naruszenia przez Rosjan międzynarodowej przestrzeni powietrznej, państwa NATO poderwały swoje myśliwce.
Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek rano zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Władze w Kijowie informują o 31 ofiarach, jednym z celów padł miejscowy szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. Leczone były tam m.in. dzieci chorujące na nowotwory, na miejscu trwa akcja ratunkowa.
Doniesienia mediów okazały się być prawdą – Victor Orban spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Po trzygodzinnej rozmowie rosyjski dyktator stwierdził, że traktuje wizytę premiera Węgier jako próbę "wznowienia dialogu". – Viktor Orban wezwał do wstrzymania ognia, by stworzyć warunki do negocjacji w sprawie Ukrainy – powiedział.
W rosyjskim instytucie badawczym "Platan" w miejscowości Friazino położonej na północny wschód od Moskwy wybuchł pożar. Placówka ta najprawdopodobniej związana jest z rosyjskim ministerstwem obrony. Zginęło co najmniej osiem osób.
Nowe ustalenia w sprawie trzech sabotażystów, działających na zlecenie rosyjskich służb. Obserwowali polskie lotniska, planowali wysadzenie pociągów i przygotowywali się do zabójstw. Szpiedzy przyznali się do winy, w grudniu sąd uchylił im areszt, teraz zniknęli.
W nocy z czwartku na piątek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych. "To kolejna bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce" - podano w komunikacie.
W związku ze wzmożoną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej we wczesnych godzinach porannych Polska i inne kraje sojusznicze poderwały myśliwce. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił nowe informacje w sprawie cyberataku wymierzonego w Polską Agencję Prasową. W jej wyniku opublikowano nieprawdziwe informacje dotyczące mobilizacji 200 tys. Polaków. Kryzys udało się szybko zażegnać, jednak wicepremier mówi jasno – to wypowiedzenie cyberwojny.
Były prezydent Rosji po raz kolejny grozi Polsce. Dmitrij Miedwiediew stanowczo zareagował na wywiad Radosława Sikorskiego dla brytyjskich mediów, w którym to minister wątpi w użycie przez Kreml borni nuklearnej. Na portalu X ukazał się więc wpis, w którym propagandysta Putina snuje wizje zgładzenia stolicy. - Warszawa nie zostanie pominięta i na pewno dostanie swoją część radioaktywnego popiołu - zapewnia.
- Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z zarzutami, którzy zaangażowali się na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w kontekście działalności obcych służb na terytorium RP. Jednocześnie podkreślił, że polski rząd "odzyskuje kontrolę" nad tym, co dzieje się w Polsce.
Z sondaży wynika, że aż 50 proc. Polaków uważa, że groźba ataku Rosji na Polskę lub inne państwo NATO w ciągu 3-8 lat jest realna. Mniej niż połowa respondentów zadeklarowała, że w czasie wojny stanęłaby w obronie kraju.
Spotkania towarzyskie, a zwłaszcza pierwsze randki, często stają się przedmiotem gorących dyskusji w internecie. Kwestia płacenia za rachunek wywołuje wiele kontrowersji - czy to mężczyzna powinien być to odpowiedzialny, czy może lepiej podzielić się kosztami? 27-letnia milionerka podzieliła się swoimi przemyśleniami.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych 7 maja w komunikacie wydanym po godzinie 16.00 poinformowało, że polskie myśliwce MiG-29 przechwyciły wczoraj rosyjski samolot. To nie pierwsza taka sytuacja w ciągu ostatnich dni. Do podobnego incydentu doszło także 3 maja. Przekazano szczegóły.
- Nic mnie bardziej nie irytuje niż pytania: co my za te czołgi wysłane na Ukrainę dostaliśmy? No my dostaliśmy to, że te czołgi nie muszą walczyć u nas. Że to nie nasi synowie, mężowie i ojcowie giną. To nie nasze siostry, matki i małżonki są gwałcone w piwnicach przez Rosjan. To dostaliśmy – mówi w rozmowie z Gońcem Bartosz Cichocki, były ambasador Polski w Kijowie.
- Granie na resentymentach antyniemieckich, w czasie kiedy grozi nam Rosja, to jest szkodliwe działanie antypolskie. Jesteśmy sojusznikiem Niemiec w NATO i Unii Europejskiej. Prowadzenie wojenki przeciwko Niemcom wygląda mi na działanie inspirowane w Moskwie. Inaczej nie jestem w stanie tego nazwać - mówi w rozmowie z Gońcem płk Andrzej Derlatka, były szef Agencji Wywiadu i były ambasador RP w Korei Południowej.
Likwidacja Ośrodka Badań Azji w MON to jest skok na główkę do pustego basenu. Cały świat zwraca się ku Azji, a my po prostu robimy odwrót i się zamykamy - ostrzega w rozmowie z Gońcem prof. Michał Lubina.
W nocy zaobserwowano wysoką aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu związaną z atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy. Polska poderwała samoloty. Tuż po godzinie 7 polskie Dowództwo Operacyjne wydało w tej sprawie ważny komunikat.
Polskie wojsko alarmowo poderwało myśliwce stacjonujące przy wschodniej granicy. Dowództwo Operacyjne wydało specjalny komunikat informujący o reakcji na “intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej”.
Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w piątek nad ranem o poderwaniu polskich i sojuszniczych samolotów w celu monitorowania przestrzeni powietrznej. Wszystko przez ”intensywną aktywność” rosyjskiego lotnictwa, w związku z serią ataków powietrznych na Ukrainę.