Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Władimir Putin

Władimir Putin

Władimir Putin – kim jest? Wiek, wzrost, wykształcenie

Władimir Putin to rosyjski polityk, wieloletni prezydent Rosji, a także jej były premier. Wcześniej pracował również jako agent sowieckiego wywiadu, KGB. Choć od zawsze uznawany był za polityka kontrowersyjnego, to jego ostatnie poczynania sprawiły, że jest zdecydowanie uznawany za czarny charakter w polityce. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Senat USA oraz Sejm RP uznały Władimira Putina za zbrodniarza wojennego, a Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydał za nim rozkaz aresztowania.

 • Pełne imię i nazwisko: Władimir Władimirowicz Putin
 • Data urodzenia: 7 października 1952
 • Miejsce urodzenia: Leningrad (dziś Sankt Petersburg)
 • Wzrost: 170 cm
 • Wykształcenie: prawnicze (Państwowy Uniwersytet w Leningradzie)
 • Rodzice: Władimir Spirydonowicz Putin, Maria Iwanowna
 • Rodzeństwo: młodszy brat, Wiktor (nie żyje)
 • Stan cywilny: rozwiedziony, wcześniej żonaty z Ludmiłą Putin, z domu Szkriebniewa (1983 – 2013). Prawdopodobnie jest aktualnie w związku z Aliną Kabajewą
 • Dzieci: Maria (ur. 1985) i Jekaterina (ur. 1986)
 • Zawód: polityk, były agent wywiadu KGB; aktualnie prezydent Rosji
 • Partia: Jedna Rosja

Władimir Putin – młodość 

Władimir Putin urodził się w biednej rodzinie w Leningradzie, 7 października 1952 roku. Dziesięć lat wcześniej w wieku 2 lat zmarł jego młodszy brat, co wynikało najprawdopodobniej z niedożywienia i braku dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Dziadek Putina, Spirydon, był osobistym kucharzem Lenina, a także szefem kuchni w jednej z willi Józefa Stalina. Jeszcze wcześniej dostarczał posiłki Rasputinowi.

Wedle doniesień historyków, Władimir Putin miał być chłopcem agresywnym i wyniosłym wobec rówieśników. W pierwszych latach edukacji korzystał z nauczania domowego. Krążyła o nim później opinia, jakoby w życiu dorosłym nie miał osiągnąć jakiejkolwiek kariery, chyba, że w mafijnym półświatku.

W wieku osiemnastu lat zaoferował swoje usługi agentom KGB w Leningradzie, jednak jego propozycja nie została pozytywnie rozpatrzona. Dopiero w czasie studiów bezpieka zainteresowała się nim, w 1984 roku wysyłając Putina do szkoły szpiegowskiej w Moskwie.

Kariera polityczna Władimira Putina

Po ukończeniu studiów, Władimir Putin pracował jako oficer KGB. W latach 1985 – 1990 pełnił służbę na terenie NRD, zajmując się głównie werbowaniem tajnych współpracowników. Po powrocie do ZSRR pracował jako doradca rektora na Uniwersytecie Leningradzkim, a pierwsze kroki w karierze politycznej postawił jako zastępca mera Petersburga.

W 1996 roku został powołany do pracy w administracji Borysa Jelcyna. Pełnił różne funkcje, również szefa FSB, przemianowanego z KGB. W roku 1999 został powołany na stanowisko premiera, a rok później, po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta przez Borysa Jelcyna, wygrał swoje pierwsze wybory. Jest jednym za najważniejszych członków partii Jedna Rosja, która powstała między innymi z inicjatywy Sergieja Szojgu.

Pokaż więcej

Władimir Putin
09.02.2024 08:18 Putin w kontrowersyjnym wywiadzie. Padły słowa o Polsce

Tucker Carlson, amerykański komentator, znany z prorosyjskich poglądów opublikował na swojej stronie internetowej zapowiadaną wcześniej rozmowę z Władimirem Putinem. Długi wywiad z rosyjskim dyktatorem poruszył wiele wątków. W pewny momencie nie zabrakło także tematu Polski. Putin zapewnił jedno.

None
27.10.2023 14:18 Co ze zdrowiem Władimira Putina? Kreml pilnie przerwał milczenie

Kilka dni temu świat obiegły sensacyjne informacje o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia Władimira Putina. Jeszcze większy szok wywołała informacja, jaka w piątek 27 października została zamieszczona na kanale na Telegramie o nazwie General SVR. Jego administrator twierdzi, że prezydent Rosji zmarł minionego wieczoru. Czy to prawda? Jest już komentarz Kremla.

Władimir Putin
23.10.2023 18:02 Nieoficjalne: Władimir Putin miał "zatrzymanie akcji serca"

Nieoficjalne: stan zdrowia Władimira Putina drastycznie się pogorszył. Pracownicy Putina usłyszeli „hałas i odgłos upadku, które dochodziły z sypialni prezydenta”. Wiadomości o problemach prezydenta Rosji przekazał kanał Generał SWR, który był najprawdopodobniej informatorem Kremla. Co wiemy w tej sprawie?

Jewgienij Prigożyn Władimir Putin
03.09.2023 13:35 Prigożyn przez lata zbierał dowody na zbrodnie Putina? Dotarli do dokumentów z "archiwum"

Powody śmierci Jewgienija Prigożyna wychodzą na jaw? Szef grupy Wagnera przez lata miał gromadzić dokumenty świadczące na niekorzyść Władimira Putina. Na jaw wyszło, co znajduje się w tzw. archiwum Prigożyna. Putin był szantażowany ujawnieniem sekretów?

Władimir Putin
24.08.2023 19:22 Władimir Putin zabrał głos po katastrofie samolotu Prigożyna. Niebywałe, co powiedział

Władimir Putin po raz pierwszy zabrał głos po katastrofie samolotu Jewgienija Prigożyna, do której doszło w środę 23 sierpnia. Potwierdził jednocześnie śmierć przywódcy grupy Wagnera.

Władimir Putin
21.07.2023 14:02 Zaskakujące przemówienie Putina, nagle wspomniał o Polsce. "To im przypomnimy"

Władimir Putin w piątek wygłosił przemówienie, w którym bezpośrednio nawiązał do Polski. Prezydent Rosji stwierdził, że “Warszawa najwyraźniej zapomniała” o kluczowej kwestii dotyczącej ziem zachodnich.

Władimir Putin
27.06.2023 16:19 Władimir Putin nagle zwrócił się do narodu. Wspomniał o "wojnie domowej"

Władimir Putin wygłosił niespodziewane orędzie do narodu. To pokłosie buntu, który niedawno wybuchł w Rosji. Przywódca podziękował służbom za powstrzymanie rebelii grupy Wagnera. Podkreślił, że to dzięki ich zaangażowaniu udało się zapobiec “wojnie domowej”. 

Czołgi Grupy Wagnera w Rostowie
26.06.2023 17:25 Bunt w Rosji. Co dokładnie się wydarzyło? [WYJAŚNIENIE]

Bunt Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera przeciwko rosyjskim władzom trwał stosunkowo krótko, jednak jego konsekwencje mogą być dla Władimira Putina wyjątkowo bolesne. Marsz na Moskwę nie doszedł do celu, choć niewiele do tego brakowało. Co dokładnie wydarzyło się w Rosji i co mówi to o władzy Władimira Putina? Wyjaśniamy.

Grupa Wagnera
24.06.2023 20:37 Marsz Wagnerowców na Moskwę wstrzymany? Sensacyjne doniesienia z Rosji

24 czerwca przejdzie do historii. Cały świat wstrzymał dzisiaj oddech w obliczu doniesień z Rosji. Jewgienij Prigożyn, do niedawna przyjaciel Władimira Putina i dowódca tzw. Grupy Wagnera - najemników walczących z wojskami ukraińskimi na froncie, zbuntował się i ruszył z kilkoma tysiącami bojowników w kierunku Moskwy. Wieczorem pojawiły się doniesienia, że zbrojna wyprawa na stolicę Rosji została wstrzymana. 

Władimir Putin
24.06.2023 13:58 Zamach stanu w Rosji. Władimir Putin wydał rozkazy armii

W sobotę rano światowe media obiegły doniesienia o zamachu stanu w Rosji. W kierunku Moskwy zmierzają oddziały grupy Wagnera, której przywódcą jest Jewgienij Prigożyn. Władimir Putin wygłosił pilne orędzie i już wydał stanowcze rozkazy.

rosja
24.06.2023 10:49 Zamach stanu w Rosji? "Wkrótce będziemy mieli nowego prezydenta"

Jewgienij Prigożyn, szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera przekazał, że oddziały armii regularnej Rosji zaatakowały obóz najemników, powodując liczne straty w ludziach. Stwierdził, że zamierza „przywrócić sprawiedliwość w armii”. Według mediów może to być punkt zwrotny wojny i przewrót w Rosji. Na Telegramie Grupy Wagnera pojawił się wymowny wpis: „Zaczynamy”, a na ulicach Moskwy przybywa wojska. Zareagował sam Władimir Putin.

Władimir Putin
09.06.2023 08:14 Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną. Władimir Putin jest coraz bardziej osamotniony?

Według informacji od 7 źródeł obeznanych z sytuacją, do których dotarł Bloomberg, rosyjskie elity polityczne i biznesowe są obecnie sfrustrowane i zmęczone wojną w Ukrainie. Wiele prominentnych osób wyraża pragnienie zakończenia tego konfliktu, co prowadzi do poważnego wstrząsu w wierze w przywództwo Władimira Putina.

Władimir Putin
05.06.2023 15:48 Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience

Ostatnio coraz częściej mówi się o różnych dolegliwościach zdrowotnych, które dotykają Władimira Putina. Istnieją niepotwierdzone spekulacje na temat ewentualnej diagnozy choroby Parkinsona oraz walki z nowotworem, a niedawno pojawiły się doniesienia o możliwych epizodach ostrych stanów lękowych. Niektórzy zauważają te objawy w jego zachowaniu.

Aleksander Kwaśniewski, Władimir Putin
31.05.2023 17:55 Aleksander Kwaśniewski ujawnił tajemnice sprzed lat. Te słowa usłyszał od Putina

Aleksander Kwaśniewski w książce “Prezydent" zdradza wiele historii związanych ze swoją młodością oraz okresem, w którym aktywnie działał w polskiej polityce. Były prezydent w 2002 roku spotkał się z Władimirem Putinem. Po latach ujawnił, co usłyszał od rosyjskiego dyktatora.

Władimir Putin
29.05.2023 17:24 Popłoch na Kremlu. Rosjanie nie spodziewali się ataku na własne terytorium

Jeszcze do niedawna Rosjanie by nie przypuszczali, że działania zbrojne mogą przekroczyć granicę ich państwa. Niespodziewany atak w okolicach Biełgorodu wywołał prawdziwy szok. Ludzie Putina są zdezorientowani, a zwykli Rosjanie zaczynają odczuwać kolejne skutki wojny.

Władimir Putin na paradzie w Moskwie
18.05.2023 21:04 Rosyjscy naukowcy oskarżeni o zdradę. Zajmowali się pracami nad kluczową bronią

Kreml poinformował, że trzech rosyjskich naukowców, którzy pracowali nad technologią pocisków hipersonicznych, zostało oskarżonych o zdradę. Wspomniana broń, którą wiele razy chwalił się Władimir Putin, miała być rosyjską dumą, jednak w ostatnich dniach pojawiły się wątpliwości co do jej skuteczności. 

Dmitrij Pieskow, Władimir Putin
10.05.2023 21:10 Rzecznik Kremla atakuje Polskę. Padły mocne słowa. "To nie wróży nic dobrego"

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, stwierdził, że Polska od wieków co pewien czas popada w szał nienawiści do Rosjan i ostrzega, że takie wrogie działania wobec Rosji nie wróżą nic dobrego dla Polski i Polaków. Rosjan oburza m.in. stosowanie w Polsce nazwy Królewiec zamiast rosyjskiej nazwy Kaliningrad.

Atak na Kreml
04.05.2023 20:34 Rosjanie sami zaatakowali Kreml? Ujawniono nowe informacje

Przedstawiciele rosyjskich władz poinformowali wczoraj (03.05), że w nocy z 2 na 3 maja doszło do ataku na Kreml przy użyciu dwóch dronów. Rosyjski reżim określił to jako próbę zamachu na Władimira Putina. Specjaliści amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną twierdzą jednak, że za atakiem mogą stać sami Rosjanie i przytaczają fakty, które mają o tym świadczyć. 

Władimir Putin
03.05.2023 16:47 "Zamach na Putina". Dwa drony uderzyły w Kreml

Wściekłość i poruszenie na Kremlu. Tamtejszy reżim twierdzi, że we wtorek 2 maja doszło do ataku dwóch dronów, co zostało odebrane jako “planowany atak terrorystyczny” i próba zamachu na Władimira Putina. W mediach opublikowano nagranie z momentu tuż po incydencie. Rosja już grozi działaniami odwetowymi.

Angela Merkel Władimir Putin
30.04.2023 17:33 Angela Merkel tłumaczy się z relacji z putinowską Rosją. "Trzeba myśleć o negocjacjach"

Angela Merkel podczas targów książki w Lipsku tłumaczyła się z polityki energetycznej i relacji z Federacją Rosyjską. Była kanclerz Niemiec utrzymuje, że miała nadzieję na powstrzymanie eskalacji sytuacji. Otwarcie przyznaje, że jej się to nie udało. Nie rezygnuje jednak ze wzywania do otwartej debaty.

Władimir Putin
28.04.2023 16:16 Nieudany zamach na Władimira Putina. Rzecznik Kremla zabrał głos

Dziennikarze Bild przekazali bardzo istotne informacje, jakoby w minioną niedzielę (23.04) ukraińskie służby specjalne próbowały zabić Władimira Putina. W tym celu miały zostać wysłane drony kamikadze. Do doniesień niemieckiego dziennika odniósł się rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Władimir Putin
22.04.2023 22:42 Zakaz tranzytu przez Rosję uderzy w gospodarkę Putina?

Unia Europejska przygotowuje 11. pakiet sankcji, w którym planuje zaproponować zakaz tranzytu wielu rosyjskich towarów. Nie brakuje również doniesień o całkowitym zakazie eksportu do Rosji, które prawdopodobnie nie są zgodne ze stanem faktycznym. Niewątpliwie jednak gospodarka Federacji Rosyjskiej może ucierpieć.

Władimir Putin
10.04.2023 18:15 Spełnia się "jeden z najgorszych koszmarów Putina". Pracują nad "ochroną północno-zachodnich granic"

We wtorek 4 kwietnia Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO, co spotkało się ze stanowczą reakcją ze strony Federacji Rosyjskiej, która zapowiedziała zaostrzenie „środków zaradczych” i straszyła „eskalacją konfliktu”. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z kolei podkreślał, że dzięki współpracy z Finlandią „NATO będzie silniejsze”. Jakie w rzeczywistości mogą być konsekwencje strategiczne, wojskowe i polityczne rozszerzenia Sojuszu?

None
10.04.2023 14:31 Tak Władimir Putin zareagował na katastrofę smoleńską. Wymowne słowa dyktatora

Dokładnie 13 lat prezydencki samolot z 96 osobami na pokładzie rozbił się w drodze do Smoleńska. Ta okropna katastrofa na stałe wpisała się bolesnymi zgłoskami na karty polskiej historii i do dziś budzi wiele emocji. Gdy tylko świat dowiedział się o śmierci części polskiej elity, od czołowych przywódców natychmiast zaczęły spływać kondolencje. Wśród nich znalazły się te od władz Rosji, w tym ówczesnych prezydenta Miedwiediewa i premiera Władimira Putina.

Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło na froncie?
09.04.2023 16:47 Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło na froncie? Ukraińskie wojsko podało dane

Ukraińskie wojskie poinformowało, że do dziś na ukraińskim froncie zginęło 178 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ujawnione niedawno amerykańskie dokumenty sugerują, że zmarłych jest jeszcze więcej. Należy pamiętać jednak, że informacje te są trudne do weryfikacji, więc ciężko mówić o dokładnej liczbie.

Władimir Putin trafi do polskiego więzienia?
09.04.2023 16:08 Władimir Putin trafi do polskiego więzienia? "Nie jest to wykluczone"

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Czy w razie osądzenia prezydent Rosji mógłby trafić do polskiego więzienia? Zdaniem Patrycji Grzebyk, specjalistki w zakresie prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego, nie jest to niemożliwe. Specjalistka podkreśla jednak, że nie będzie to prosty proces.

Putin Łukaszenka
07.04.2023 11:28 Łukaszenka wprawił w osłupienie Putina, nie wiedział, jak zareagować. Wszystko się nagrało

W Moskwie gości Aleksander Łukaszenka. Pupil rosyjskiego dyktatora Władimira Putina gości w stolicy Rosji, by rozmawiać o zacieśnianiu współpracy gospodarczej oraz wojskowej. Tymczasem białoruski przywódca wprawił w niemałe zakłopotanie swojego "wielkiego brata". Jego zachowanie wobec Putina zarejestrowały kamery. 

None
06.04.2023 13:05 Władimir Putin został upokorzony na Kremlu, tego się nie spodziewał. Nagranie obiegło sieć

Władimir Putin był bohaterem niezręcznej sytuacji, która miała miejsce w trakcie uroczystości na Kremlu. Prezydent Rosji po zakończeniu przemówienia ewidentnie oczekiwał na brawa od przybyłych ambasadorów 17 państw. Ku jego zaskoczeniu, zapanowała kompletna cisza.