Władimir Putin to rosyjski polityk, wieloletni prezydent Rosji, a także jej były premier. Wcześniej pracował również jako agent sowieckiego wywiadu, KGB. Choć od zawsze uznawany był za polityka kontrowersyjnego, to jego ostatnie poczynania sprawiły, że jest zdecydowanie uznawany za czarny charakter w polityce. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Senat USA oraz Sejm RP uznały Władimira Putina za zbrodniarza wojennego, a Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydał za nim rozkaz aresztowania.
Władimir Putin urodził się w biednej rodzinie w Leningradzie, 7 października 1952 roku. Dziesięć lat wcześniej w wieku 2 lat zmarł jego młodszy brat, co wynikało najprawdopodobniej z niedożywienia i braku dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Dziadek Putina, Spirydon, był osobistym kucharzem Lenina, a także szefem kuchni w jednej z willi Józefa Stalina. Jeszcze wcześniej dostarczał posiłki Rasputinowi.
Wedle doniesień historyków, Władimir Putin miał być chłopcem agresywnym i wyniosłym wobec rówieśników. W pierwszych latach edukacji korzystał z nauczania domowego. Krążyła o nim później opinia, jakoby w życiu dorosłym nie miał osiągnąć jakiejkolwiek kariery, chyba, że w mafijnym półświatku.
W wieku osiemnastu lat zaoferował swoje usługi agentom KGB w Leningradzie, jednak jego propozycja nie została pozytywnie rozpatrzona. Dopiero w czasie studiów bezpieka zainteresowała się nim, w 1984 roku wysyłając Putina do szkoły szpiegowskiej w Moskwie.
Po ukończeniu studiów, Władimir Putin pracował jako oficer KGB. W latach 1985 – 1990 pełnił służbę na terenie NRD, zajmując się głównie werbowaniem tajnych współpracowników. Po powrocie do ZSRR pracował jako doradca rektora na Uniwersytecie Leningradzkim, a pierwsze kroki w karierze politycznej postawił jako zastępca mera Petersburga.
W 1996 roku został powołany do pracy w administracji Borysa Jelcyna. Pełnił różne funkcje, również szefa FSB, przemianowanego z KGB. W roku 1999 został powołany na stanowisko premiera, a rok później, po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta przez Borysa Jelcyna, wygrał swoje pierwsze wybory. Jest jednym za najważniejszych członków partii Jedna Rosja, która powstała między innymi z inicjatywy Sergieja Szojgu.
Pokaż więcej
Rosja rozpoczyna kolejną szeroko zakrojoną akcję rekrutacyjną, która obejmie tysiące obywateli. Nowy dekret podpisany przez Władimira Putina przewiduje istotne zmiany w obowiązkowych procedurach, obejmujących określoną grupę wiekową. Decyzja ta wpisuje się w długofalowe działania władz, mające na celu wdrożenie nowych regulacji oraz dostosowanie systemu do aktualnych potrzeb państwa.
Donald Trump, niedługo po spotkaniu “koalicji chętnych” – państw gotowych wspierać Ukrainę po zakończeniu wojny – stwierdził, że Władimir Putin dąży do rozwiązania konfliktu, ale celowo go przedłuża. Przyznał, że sam w przeszłości stosował podobne taktyki. Zapewnił jednak, że jako prezydent USA nie dopuści do sabotowania wysiłków na rzecz pokoju i jest gotów wywrzeć silną presję na Rosję. Stanął również w obronie Wołodymyra Zełenskiego.
“Do administracji Trumpa przyszło dużo osób, które są nowicjuszami” przyznał w rozmowie z redaktorem Mikołajem Dowejką podpułkownik Marcin Faliński. Jego zdaniem Trump otacza się ignorantami, którzy się dopiero uczą. Tego samego zdania jest były dowódca grupy szturmowej GROM, ppłk Krzysztof Przepiórka.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w jednym z ostatnich wywiadów zaskoczył odważnymi słowami na temat przyszłości Władimira Putina. Ukraiński przywódca nie ma wątpliwości, że dni rosyjskiego prezydenta są policzone. Podczas rozmowy poruszył również kwestię polityki Stanów Zjednoczonych wobec Rosji oraz roli niektórych amerykańskich polityków w kreowaniu światowej narracji na temat wojny.
Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Steve Witkoff uchylił niedawno rąbka tajemnicy na temat jego rozmowy z Władimirem Putinem. Przyznał, że pewien gest rosyjskiego dyktatora szczególnie go wzruszył. Zabrał również głos ws. okupowanych terytoriów. Te słowa słyszał cały świat.
Rosja po raz kolejny podejmuje kroki, które mogą znacząco wpłynąć na życie setek tysięcy Ukraińców przebywających na jej terytorium i w okupowanych regionach. Nowe regulacje ogłoszone przez Kreml wywołują niepokój zarówno wśród ekspertów, jak i międzynarodowych obserwatorów.
Podczas kampanii wyborczej Karola Nawrockiego wypływają nowe informacje dotyczące jego działalności sprzed kilku lat. Część z nich dotyczy wycieczki do Moskwy, inwigilacji w IPN-ie czy “wyjazdów służbowych” z kobietami. Co ukrywa kandydat PiS-u?
Wołodymyr Zełenski zabrał głos po rozmowie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że skontaktuje się w tej sprawie z przywódcą Stanów Zjednoczonych. Ujawniono szczegółowe informacje.
Władimir Putin konsekwentnie realizuje swoją politykę zagraniczną, stawiając interes Rosji ponad wszelkie próby przerwania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. We wtorek, w godzinach wieczornych, zakończyła się jego rozmowa z Donaldem Trumpem, po której wydano liczne oświadczenia. Świat mówi jednak głównie o tym, jak – tym razem bezpośrednio – Putin zakpił z prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto najważniejsze informacje.
We wtorek odbyła się szeroko komentowana na całym świecie rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych odniósł się do medialnych doniesień, jakoby rosyjski dyktator miał przedstawić wstrzymanie pomocy dla Ukrainy jako warunek w negocjacjach pokojowych.
Kiedy cały świat czekał na przełomowe decyzje, jeden gest i kilka słów wystarczyły, by wzbudzić kontrowersje i domysły. To, co wydarzyło się dziś w Moskwie, może mieć wpływ na przyszłość Europy i sytuację tysięcy ludzi. Kulisy spotkania, nieoczekiwane reakcje i konsekwencje tych chwil są już znane.
Jeszcze kilka godzin temu świat śledził dyplomatyczne gesty i pełne nadziei komunikaty. Gdy wydawało się, że nadszedł moment wyczekiwanego wytchnienia, wydarzenia zaczęły przybierać zupełnie inny obrót. W tle wielkich rozmów, które miały przynieść spokój, pojawił się chaos i strach.
We wtorek 17 marca prezydent USA Donald Trump przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Szczegóły ustaleń wciąż są nieco niejasne, ale wśród nich pojawiają się propozycje dotyczące zawarcia rozejmu oraz współpracy obu państw na różnych frontach.
W poniedziałek odbyła się jedna z najważniejszych rozmów międzynarodowych w ostatnich tygodniach. Czas trwania spotkania, nieoczekiwane momenty i komunikaty płynące z dwóch światowych potęg wywołały szerokie spekulacje. Co takiego wydarzyło się podczas tego niezwykle istotnego dialogu, który może mieć duży wpływ na przyszłość wielu regionów?
Donald Trump i Władimir Putin odbędą dziś być może najważniejszą rozmowę w kontekście porozumienia o zawieszeniu broni między Rosją i Ukrainą oraz przystąpienia do negocjacji. Istnieje jednak uzasadniona obawa, że prezydent USA ulegnie żądaniom Putina. Jak zauważają eksperci, Kreml wciąż liczy na opanowanie całej Ukrainy. Jakie dokładnie tematy mogą zostać poruszone podczas wirtualnego spotkania?
Pilne wieści ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump miał wpaść w prawdziwy szał po informacjach, które pojawiły się w związku ze spotkaniem Steve’a Witkoffa z Władimirem Putinem. O co takiego poszło? W sieci pojawiło się oficjalne oświadczenie. Przedstawimy kulisy całej sytuacji.
W sobotę odbyła się wideokonferencja z udziałem europejskich i światowych przywódców zorganizowana przez brytyjskiego premiera Keira Starmera. Głównym tematem rozmów była sytuacja na Ukrainie. Tuż po wydarzeniu Wołodymyr Zełenski zdecydował się na ostre słowa pod adresem Władimira Putina.
W najnowszym odcinku “Punktów Zapalnych” generał Leon Komornicki przedstawia przerażająca wizję ataku na kraje nadbałtyckie, który jego zdaniem może nastąpić w najbliższym czasie. W trakcie rozmowy porusza również temat testu, który sprawdza, czy art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego nadal istnieje.
Polityka Donalda Trumpa, zarówno wewnętrzna jak i zagraniczna, czy negocjacje USA z Rosją były tematami rozmowy redaktora Mikołaja Dowejki z Andrzeja Rozenkiem, autorem podcastu “Lot nad kaczym gniazdem” i działaczem Koalicji Obywatelskiej. Andrzej Rozenek odniósł się także do pomysłu Trumpa dotyczącego złotych kart.
Delegacja Waszyngtonu zakończyła rozmowy z Rosją w sprawie 30-dniowego zawieszenia broni. Jak poinformował Donald Trump, spotkanie uważa za “bardzo udane i produktywne”. Tymczasem zagraniczne media piszą o upokorzeniu amerykańskiego prezydenta i jego negocjatorów. Wyszło na jaw, jak naprawdę został potraktowany przez Władimira Putina specjalny wysłannik Trumpa, Steve Witkoff.
Donald Trump kilka dni temu zapowiedział rozmowy z Rosją o możliwym zawieszeniu broni między nią a Ukrainą na okres 30 dni. W rozmowie z mediami amerykański prezydent zaznaczał, że może zakończyć wojnę “w ciągu kilku dni”. Teraz, po pierwszych negocjacjach, zwrócił się do Władimira Putina z osobliwą prośbą. Ten natychmiast mu odpowiedział. Na słowa głowy USA zareagował także Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sytuacja na froncie ukraińsko-rosyjskim pozostaje napięta. Kolejne doniesienia z Kremla oraz USA wywołują lawinę spekulacji dotyczących przyszłości konfliktu. Najnowsze wydarzenia rzucają nowe światło na relacje między Moskwą a Waszyngtonem.
Władimir Putin wyraził poparcie dla 30-dniowego zawieszenia broni dla Ukrainy, podkreślając jednak że negocjacje się nie zakończyły. Arleta Bojke, autorka kanału Koniec Świata, ostrzegła, że Rosja nie ma zamiaru rezygnować ze ścieżki wojennej. W programie Gońca poruszono również temat wizyty Putina w mundurze wojskowym oraz rosnącego wpływu Chin na politykę rosyjską.
Mocne słowa Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy stwierdził, że “Putin boi się sprzeciwić Trumpowi”. Jego wypowiedź to reakcja na wcześniejsze wyznanie przywódcy Rosji na temat 30-dniowego rozejmu. Prezentujemy pełną wypowiedź oraz szczegóły całej sprawy.
Władimir Putin wygłosił ważną deklarację w kontekście konfliktu z Ukrainą tuż po czwartkowym spotkaniu na Kremlu z Aleksandrem Łukaszenką. Na słowa rosyjskiego dyktatora błyskawicznie odpowiedział Donald Trump. Jego słowa obiegły cały świat.
Po spotkaniu Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki odbyła się wspólna konferencja prasowa obydwu prezydentów, podczas której padły słowa m.in. o negocjacjach pokojowych z Ukrainą. Kraje podpisały również istotne porozumienie. Czego dotyczy?
Stany Zjednoczone rozmawiają z Ukrainą i Rosją ws. zawieszenia broni w wojnie, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Kijów podjął już decyzję, zgadzając się na warunki zaproponowane przez USA. Zgodnie ze słowami sekretarza stanu Marco Rubio, “piłka jest po stronie Rosji”. Teraz prezydent Władimir Putin przerwał milczenie i zareagował na stawiane przez administrację Donalda Trumpa warunki. Postanowił się również do niego zwrócić.
Zaskakująca wizyta Władimira Putina w obwodzie kurskim wywołuje nie lada emocje. Wszystko ze względu na dziwne nagrania ze spotkania, na których dźwięk nie zgrywa się z obrazem. Ponadto przywódca Rosji po raz pierwszy od czasu inwazji na Ukrainę pojawił się w stroju wojskowym. Zdaniem wielu zachowanie 72-latka to “wyraźny sygnał” dla Europy i świata. Oto szczegóły.