Posypią się wnioski o areszt za katastrofę smoleńską. Prokuratura właśnie ogłosiła

Polska prokuratura podejmuje kolejne kroki w sprawie katastrofy smoleńskiej. Śledczy zamierzają skierować do sądu wnioski o areszt poszukiwawczy wobec kilkudziesięciu rosyjskich biegłych medyków sądowych. Przedstawiamy szczegóły najnowszej decyzji prokuratury.
Nieprawidłowości w rosyjskich opiniach medycznych
Polska prokuratura zamierza skierować do sądu wnioski o areszt poszukiwawczy wobec ponad 40 rosyjskich biegłych medyków sądowych. Decyzja ta związana jest z poważnymi nieprawidłowościami stwierdzonymi w ich opiniach dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Postępowanie w tej sprawie stanowi jeden z kluczowych wątków toczącego się od lat śledztwa.
Jak wynika z ustaleń prokuratorów, rosyjscy biegli mieli poświadczyć nieprawdę w dokumentach medyczno-sądowych, co budzi poważne wątpliwości co do rzetelności i wiarygodności przeprowadzonych przez nich sekcji zwłok.
Wyciekła prawda o majątku Grzegorza Brauna. "Byłem okradany"Nieprawdziwe informacje w opiniach Rosjan
O sprawie poinformował prokurator Krzysztof Schwartz, szef zespołu śledczego nr 1 w Prokuraturze Krajowej.
Śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy przez rosyjskich biegłych genetyków oraz biegłych medyków sądowych jest jednym z kilku ważnych tzw. postępowań okołosmoleńskich. Ustaliliśmy ponad wszelką wątpliwość, że w opiniach medyczno-sądowych dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy, które lekarze rosyjscy sporządzili na potrzeby prowadzonego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego samolotu, znalazło się bardzo wiele nieprawdziwych informacji - przekazał prok. Schwartz.
Według śledczych, problem dotyczy aż 61 sekcji zwłok. W analizowanych dokumentach stwierdzono liczne nieścisłości, w tym brak opisu cech identyfikacyjnych poszczególnych ofiar oraz istotnych obrażeń ciała, a także opisy nieistniejących obrażeń i procedur, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.

Poważne nieprawidłowości w ponad 60 sekcjach
Rosja, mimo wniosków o pomoc prawną, nie wyraziła gotowości do współpracy. Tamtejsze władze powołały się na europejską konwencję o pomocy prawnej w sprawach karnych, odmawiając wsparcia w dochodzeniu.
Analizując jednak protokoły z tych sekcji, które w Rosji mają inną niż w Polsce formę - protokół z czynności połączony jest z opinią - stwierdziliśmy w ponad 60 sekcjach poważne nieprawidłowości, co naszym zdaniem wyczerpuje znamiona przestępstwa - zaznaczył prok. Schwartz.
Areszt poszukiwawczy. Na czym polega?
Prokuratura zamierza wystąpić do sądu o zastosowanie tzw. aresztu poszukiwawczego wobec podejrzanych biegłych.
Myślę, że będziemy zatem kierować wnioski do sądu o zastosowanie aresztu poszukiwawczego, który jest niezbędny dla zarządzenia poszukiwań listem gończym i rozpoczęcia międzynarodowych poszukiwań. Nie można tego postępowania zostawić w takim zawieszeniu - wyjaśnił prok. Schwartz.
Areszt poszukiwawczy, nazywany również aresztem in absentia, to forma tymczasowego aresztowania stosowana wobec podejrzanych, których nie można doprowadzić w zwykłym trybie. Decyzja sądu w tej sprawie pozwala na wydanie listu gończego lub międzynarodowego nakazu aresztowania, a po zatrzymaniu podejrzanego na doprowadzenie go do sądu celem przesłuchania i ewentualnego przedłużenia aresztu.
W tej chwili wszyscy oczekują na dalsze decyzje polskiego sądu w tej sprawie. Przesłuchanie rosyjskich lekarzy może okazać się kluczowe w postępowaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.





































