Goniec.pl
Smutny początek sezonu grzewczego. Pierwsze podtrucia czadem i jedna ofiara śmiertelna

PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Tragiczny początek sezonu grzewczego. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna, dwoje dzieci trafiło do szpitala

3 Października 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wraz ze spadkiem temperatury, rozpoczyna się sezon grzewczy, a ten, nie dość, że mocno kosztowny, to jeszcze bardzo niebezpieczny. Choć mamy dopiero początek października, statystyki dotyczące ofiar tlenku węgla właśnie zostały otwarte. W województwie śląskim czadem zatruło się już kilka osób, w tym jedna z nich śmiertelnie.

Późna wiosna i lato to czas, gdy codziennie spływają do nas smutne doniesienia o kolejnych ofiarach utonięć. Koniec sezonu sprzyjającego wypoczynkowi nad wodą nie przynosi jednak wytchnienia, bowiem do akcji wkracza wówczas cichy wróg, jakim jest czad.

W tragicznym wypadku życie stracił ojciec Dariusza Mioduskiego.

Świętokrzyskie: Poszli na mszę, księdza nie było. Jego ciało leżało na plebanii, policja i prokurator w akcji

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy, że na dworze zrobi się odrobinę chłodniej, a w wielu miejscach rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym roku mówi się, że będzie on wyjątkowo trudny z uwagi na gigantyczne koszty związane z ogrzewaniem, ale kwestie finansowe są niczym przy ogromie dramatów, powodowanych przez tlenek węgla.

Tlenek węgla - cichy zabójca

Strażacy co roku apelują o czujność i regularne dokonywanie przeglądów instalacji grzewczych po to, by uniknąć kolejnych tragedii, jednak faktem jest, że wszystkim wypadkom nie da się zapobiec.

Bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący tlenek węgla to niezwykle przebiegły przeciwnik, zetknięcie z nim może mieć fatalne skutki, o czym przekonali się lokatorzy jednego z mieszkań w Maciejkowicach. To właśnie z ich lokalu w sobotę zaczął wydobywać się gęsty, czarny dym, co stało się przyczyną wezwania na miejsce funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Strażacy orzekli, że za niepokojącym zjawiskiem stała nieszczelność przewodu kominowego, w wyniku czego czadem zatruły się cztery osoby - dwoje dzieci i dwoje dorosłych. Ich stan był na tyle poważny, że trafili do szpitala.

Pierwsza ofiara śmiertelna

O wiele tragiczniej zakończyła się sytuacja z niedzieli, jaka miała miejsce we wsi Rybno w województwie śląskim. 81-letni mężczyzna zmarł we własnym mieszkaniu najprawdopodobniej po tym, jak nawdychał się trujących oparów.

Policja zaznacza, że w stu procentach nie można powiedzieć, że to zatrucie było przyczyną jego śmierci, bo pomiary wykonano po przewietrzeniu pomieszczeń przez syna mężczyzny. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w domu stwierdzono niesprawność urządzenia grzewczego.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

KP PSP Ostrzeszów

30 zastępów strażaków w dramatycznej akcji. Potężny pożar spustoszył okolicę, ogromne straty

W miejscowości Salamony w województwie wielkopolskim doszło w poniedziałek 6 czerwca do potężnego pożaru składu drewna. Straty oszacowano na milion złotych.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >