Goniec.pl > Wiadomości > Biden wyraził zgodę na przekazanie natychmiastowej pomocy Ukrainie
Maria Glinka
Maria Glinka 26.02.2022 06:46

Biden wyraził zgodę na przekazanie natychmiastowej pomocy Ukrainie

SAUL LOEB/AFP/East News
SAUL LOEB/AFP/East News

Prezydent USA Joe Biden podpisał memorandum dotyczące "natychmiastowej pomocy wojskowej dla Ukrainy". Waszyngton przekaże łącznie 600 mln dolarów. To już kolejny wyraźny gest solidarności USA z zaatakowanym państwem.

Sytuacja w Ukrainie nadal pozostaje napięta. Jak już informowaliśmy, w nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie próbowały wkroczyć do stolicy z kilku stron. Kijów jest okrążony.

USA wspiera Ukrainę. Biden zdecydował

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję, aby udzielić dodatkowego wsparcia Ukrainie. Podpisał w tej sprawie memorandum. Wsparcie wojskowe od USA będzie miało charakter "natychmiastowy".

Waszyngton przekaże w sumie 600 mln dolarów. 250 mln dolarów ma być przeznaczonych na pomoc ogólną, a 350 mln na artykuły i usługi obronne Departamentu Obrony oraz edukację i szkolenia wojskowe.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rzecznik Pentagonu John Kirby: w dalszym ciągu trwają przygotowania do rozmieszczenia sił amerykańskich w ramach Sił Odpowiedzi NATO, które mają zostać uruchomione po raz pierwszy w historii. - Pomagamy i będziemy nadal pomagać Ukrainie się bronić, rozważamy, jak to zrobić - zapewnił przedstawiciel Pentagonu.

WIĘCEJ DOWIESZ SIĘ Z NASZEJ RELACJI NA ŻYWO KLIKAJĄC TUTAJ

Zaostrzenie sankcji. Putin na celowniku

To już kolejny gest solidarności ze strony Waszyngtonu. W piątek 26 lutego rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że USA nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, a także członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

Poza tym USA zablokują cztery duże banki z Rosji i ograniczą zdolności Rosji do przeprowadzania transakcji w dolarach, euro, funtach i jenach. Waszyngton chce także uniemożliwić finansowanie rosyjskiej armii. - Putin wybrał wojnę i teraz poniesie konsekwencje - zapowiedział Joe Biden.

W piątek na zaostrzenie kursu względem Moskwy zdecydowała się także Unia Europejska. O tym, jakie sankcje przygotowała Bruksela można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: goniec.pl, RMF FM, Onet

Tagi: USA Ukraina Rosja