Goniec.pl > Wiadomości > W nocy udało się obronić Kijów. Zapis relacji - minuta po minucie
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 25.02.2022 23:37

W nocy udało się obronić Kijów. Zapis relacji - minuta po minucie

Prezydent Ukrainy
goniec.pl

Rosyjskie wojsko nie ustaje w atakach na najważniejsze miasta w Ukrainie. W Kijowie w nocy było bardzo niespokojnie, a z samego rana pojawiły się informacje, że stolica jest okrążona przez rosyjskie wojska. Ukraina się jednak nie poddaje. Prezydent Wołodymyr Zełenski włączył się do obrony stolicy. Zobacz jak relacjonowaliśmy noc z piątku na sobotę. 7.50 Kończymy naszą nocną relację. Zapraszamy na kolejną, którą znajdziecie pod TYM LINKIEM.

7.50 Okazuje się jednak, że elektrownię wodną w Kijowie kontrolują siły ukraińskie - to informacje podane przez agencję Interfax-Ukraina. Wcześniejsze informacje o zajęciu jej przez Rosjan były podane przez pomyłkę. 7:39 "Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmowy z @EmmanuelMacron. Broń i sprzęt od naszych partnerów w drodze do nas. Koalicja antywojenna działa!" - podał prezydent Ukrainy.

7.34 Doradca prezydenta Ukrainy podaje, że nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie zostały odparte. Mychajło Podolak twierdzi, że Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

7.32

7.27 Siły rosyjskie zajęły elektrownię wodną w Kijowie - podaje agencja Interfax-Ukraina. Elektrownia nie działa, personel jest w schronach.

7.25 Walki o Wasylków dobiegły końca. Udało się go obronić - podała mer miasta Natalia Bałasynowicz.

7.18 Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrociepłownią w Kijowie - podaje ministerstwo energetyki.

7.15 Ostatniej doby wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe i doszło do przypadków przerwania obrony ukraińskiej w obwodzie charkowskim. Władze regionu twierdzą, że zniszczono znaczną ilość rosyjskiego sprzętu. 7.08 Prezydent Ukrainy opublikował nowy film na którym powiedział, że Ukraina nie złoży broni.

6.59 W Kijowie uruchomiono syreny przeciwlotnicze. AP: rozpoczęły się walki na ulicach, ludność wezwana do schronów. Więcej przeczytacie klikając TUTAJ.

6.41 Ukraińska armia: Szacowane straty przeciwnika 🇷🇺 to: samoloty - 14 szt., śmigłowce - 8 szt., czołgi - 102 szt., BBM - 536 szt., działa - 15 szt., SAM BUK-1 szt. Zginęło ponad 3500 rosyjskich okupantów, a prawie 200 dostało się do niewoli.

6.36 Syreny alarmowe rozległy się nad ranem w Łucku, Równem, Czerkasach, Humaniu i w Chersoniu.

6.30 Reuters podaje, że w pobliżu budynków rządowych w Kijowie słychać było strzały.

6.15 Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że na południe od Kijowa został zastrzelony drugi samolot IL-76.

6.07 Administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróci się do Kongresu. Chodzi o pomoc w postaci 6,4 miliarda dolarów. Pieniądze trafią na pomoc wojskową i humanitarną - podała Associated Press

5.51 Ukraiński prezydent, który dostał propozycję ewakuacji z Kijowa miał odpowiedzieć: Potrzebuję amunicji, nie podwózki.

5.43 Japonia zapowiedziała wprowadzenie sankcji na Rosję.

5.35 Białoruski portal NEXTA donosi, że Joe Biden jest gotów udzielić Ukrainie pomocy wojskowej. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, ani informacji jak miałaby wyglądać taka pomoc.

5.23 Alarm przeciwlotniczy w Łucku (około 90 kilometrów od granicy z Polską)

5.05 NetBlocks zaktualizował informacje o problemach z siecią. "Łączność w pewnym stopniu powróciła" - czytamy.

4.59 Udało się odeprzeć atak na Aleję Zwycięstwa w Kijowie. To jedna z głównych arterii miasta.

4.57 Ambasada USA w Kijowie ostrzega, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Ukrainie jest nadal bardzo niestabilna, a warunki mogą się pogorszyć. "Obywatele USA powinni zachować czujność i znać lokalizację najbliższych schronów" - czytamy w komunikacie.

4.48 Stany Zjednoczone przekonują, że są zjednoczeni z Ukrainą i jej obywatelami. "Rosja nadużywa swojej władzy do atakowania sąsiada i podważania ONZ". Sekretarz Antony Blinken zapowiedział, że sprawa zostanie poruszona na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie narody mogą pociągnąć Rosję do odpowiedzialności.

4.44 NetBlocks podaje, że są bardzo duże zakłócenia w łączności sieciowej jednego z dostawców internetu na Ukrainie.

4.34 - Niszczcie ich sprzęt. Niszczcie czym tylko możecie. Pamiętajcie, że oni uderzają nawet w przedszkola. Nie możemy im dać ani jednej szansy. Noc będzie bardzo trudna, ale potem nadejdzie ranek. Chwała Ukrainie - w ten sposób prezydent Ukrainy przemawiał do swoich obywateli w nocy z piątku na sobotę.

4.30 Rodziny z dziećmi chronią się w jednym z kościołów. Według wywiadu USA Rosjanie zgromadzili siły, które umożliwią trzy duże ataki. Onet zwraca uwagę, że do tej pory byliśmy świadkami dwóch.

4.24 Według CNN eksplozje słychać około pięciu kilometrów od centrum Kijowa.

4.16 W Charkowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Tymczasem burmistrz miasta Vasylkiv podała, że trwa tam operacja desantowa. Pomimo zastrzelenia IŁ-76 na polach w gminie lądowało wielu spadochroniarzy, którzy prawdopodobnie napierają w kierunku Kijowa.

04.12 Sytuacja w schronach:

04.06 Kijów walczy. Ta noc może być kluczowa

03.51 Według Biura Informacji Kryzysowej rosyjskie wojsko chciało zaatakować elektrownię w północno-wschodniej części Kijowa. Atak został odparty.

03.37 - Rosyjskim celem jest zdobyć miasto jeszcze dziś. Prezydent Zelenski zaapelował do Ukraińców o obronę miasta.

03.24 - Najnowsze doniesienia mówią, że zaatakowana została baza wojskowa w Kijowie. Wojska z Ukrainy odparły atak. Informacje przekazała agencja Reutera w oparciu o informacje pochodzące od ukraińskiego wojska.

03.14 - Reporterzy CNN donoszą, że atak na Kijów trwa z każdej strony i przypominają słowa prezydenta Ukrainy, który powiedział, że ta noc będzie bardzo trudna. Wołodymyr Zełenski zaapelował wcześniej do obywateli, by Ci pomagali sobie wzajemnie.

02:26 - Wybuchy w Kijowie już niemalże jeden po drugim. Pojawiają się pierwsze doniesienia o poważnej eksplozji na jednej ze stacji metra.

02:13 - W jednym z Ukraińskich schronów na świat przyszła maleńka Mia. Dziewczynka wspólnie ze swoją mamą została odwieziona przez policję do szpitala.

02:06 - Od kilkudziesięciu minut nieustannie słychać wybuchy w Kijowie.

01:55 - Trwają rosyjskie sabotaże. Rosyjscy żołnierze w uniformach ukraińskiej policji zastrzelili ukraińskich żołnierzy w punkcie kontrolnym niedaleko Wasylkowa pod Kijowem

01:49 - Według najnowszych informacji, w zestrzelonym IŁ-76 miało znajdować się nawet ok. 100 spadochroniarzy przygotowanych do desantu.

01:31 - Seria wybuchów na przedmieściach Kijowa. Doniesienia mówią o staraniach, które rosyjska armia podejmuje w celu zniszczenia elektrociepłowni.

01:06 - Zakończyła się rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy.

- Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy - Prezydentem Andrzejem Dudą Osobiście jestem wdzięczny jemu, oraz Polakom, za ich skuteczną pomoc w tak trudnym czasie - napisał Wołodymyr Zełenski.

00:55 - Ukraińcy śpiewają hymn podczas bombardowania ich miasta.

00:50 - Polska Agencja Prasowa informuje, że już dzisiaj ma dojść do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Celem wspólne opracowanie kolejnych sankcji wobec Rosji.

00:30 - W Kijowie słychać nieustanne strzały.

00:29 - Biały Dom wystąpił do Kongresu Stanów Zjednoczonych o pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 6 miliardów Dolarów.

00:25 - Wśród obrońców Kijowa można znaleźć również znane osobistości. Z karabinem w ręku stolicy Ukrainy broni m.in. były prezydent Petro Poroszenko.

00:18 - Wołodymyr Zełenski: "Ogromne podziękowania dla wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy zagłosowali za zatrzymaniem rosyjskiego ataku na Ukrainę. Rosyjskie veto jest plamą na honorze Rosji w Radzie Bezpieczeństwa, Europie i na całym świecie. Koalicja antywojenna musi działać natychmiast"

00:12 - Ukraińska armia twierdzi, że zestrzeliła rosyjski samolot IŁ-76. Miał on przewozić siły desantowe, nawet kilkudziesięciu żołnierzy

23:55 - Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej. Zakaz zacznie obowiązywać dokładnie od północy.

Więcej o zakazie przeczytasz <<TUTAJ>>

23:49 - Zakończyła się kolejna rozmowa na linii Zełenski - Macron. Prezydent Francji wyraził poparcie dla wyrzucenia Rosji z systemu SWIFT. Ustalono również kolejne transze pomocy, w tym dostarczenie broni obronnej.

23:40 - Trwa przemówienie prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski ostrzega, że tej nocy Rosja zamierza uderzyć z pełną siłą. "Losy Ukrainy rozstrzygają się w tym momencie".

23:17 - Noc będzie trudna, bardzo trudna. Nie możemy stracić stolicy - powiedział w telewizyjnym wystąpieniu prezydent Ukrainy.