Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Usa

Usa

USA – podstawowe informacje o kraju

USA, czyli Stany Zjednoczone Ameryki, to państwo federacyjne w Ameryce Północnej. Jest to trzecie państwo na świecie pod względem wielkości terytorium (wyprzedza je Rosja i Kanada) oraz trzecie pod względem liczby ludności, gdzie liczba obywateli Stanów Zjednoczonych wynosi niemal 333 milionów ludzi.

Stolicą USA jest Waszyngton, a walutą jest dolar amerykański. Język urzędowy nie istnieje na poziomie federalnym, jednak de facto jest to język angielski. Aktualnym prezydentem USA jest Joe Biden, a wiceprezydentem Kamala Harris. Największą religię w USA stanowi protestantyzm (wyznaje go 46,5% społeczeństwa) jednak katolicyzm również jest istotną dla Stanów Zjednoczonych religią, wyznawaną przez 20,8% obywateli.

Oprócz stanów kontynentalnych i Hawajów, Stany Zjednoczone posiadają 14 terytoriów zależnych na Pacyfiku i Atlantyku – między innymi Samoa Amerykańskie, Mariany Północne czy Portoryko. Największym stanem USA jest Alaska.

System polityczny i prawny w USA

Podstawę prawną dla funkcjonowania kraju stanowi Konstytucja Stanów Zjednoczonych, będąca najstarszym tego typu dokumentem na świecie. Istnieje wolność zakładania partii politycznych, jednak de facto władza od dziesięcioleci jest podzielona pomiędzy Partię Demokratyczną i Partię Republikańską. 

Władzę wykonawczą sprawuje prezydent, jednak nie jest on wybierany w wyborach powszechnych, a w wyborach pośrednich – decyduje o tym Kolegium Elektorskie, gdzie każdemu stanowi przysługuje liczba głosów równa jego reprezentacji w Kongresie. System ten często doprowadza to do sytuacji, w której kandydat posiadający większą liczbę głosów w skali kraju i tak przegrywa wybory.

Ciało ustawodawcze w USA stanowi dwuizbowy Kongres, składający się z Izby Reprezentantów i Senatu, natomiast na czele władzy sądowniczej stoi Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Warto w tym miejscu podkreślić, że USA to państwo federacyjne, którego skład tworzą stany, cieszące się dość dużą autonomią w zakresie kształtowania lokalnego prawa (w tym ustalania stawek niektórych podatków).

Gospodarka USA – charakterystyka

Gospodarka Stanów Zjednoczonych jest zdecydowanie najsilniejszą na świecie, o prymat w tej dziedzinie konkurując z Chinami. PKB USA wynosi aż 26 854,60 mld dolarów, a w wielu sektorach gospodarki USA zajmuje niekwestionowane, pierwsze miejsce. Jednym z takich sektorów jest rolnictwo – Stany Zjednoczone są największym producentem żywności na świecie. 

Do części istotnych dla USA gałęzi gospodarki zaliczymy także przemysł zbrojeniowy, samochodowy, komputerowy, farmaceutyczny, petrochemiczny i chemiczny, elektroniczny, drzewny, spożywczy czy kosmetyczny. Uwagę zwraca także rozbudowany sektor finansowy – Nowy Jork jest drugim po Londynie centrum finansowym świata.

USA posiada także oczywiście bogate złoża surowców i zasobów strategicznych. Chodzi tu przede wszystkim o ropę naftową, gaz ziemny, węgiel, miedź, ołów, uran, złoto czy srebro. Na terenie Stanów Zjednoczonych znajdują się także gigantyczne złoża gazu łupkowego. Wiele z tych zasobów nie jest w ogóle eksploatowanych, z uwagi na szczególną politykę Stanów Zjednoczonych, nastawioną na przejście w stan autarkii w razie światowego kryzysu.

Pokaż więcej

kobieta
26.01.2024 18:58 Nie żyje utalentowana 25-latka. Zjadła ciastko, nie dało się jej uratować

Tancerka Órla Baxendale zmarła w wieku zaledwie 25 lat w wyniku tragicznej pomyłki. Zjadła źle oznakowane ciastko. Jej życia nie udało się uratować. Rodzina artystki jest pogrążona w żałobie. Firmy nie zamierzają ponieść odpowiedzialności za błędną etykietę.

policja
19.01.2024 15:14 USA. Po wypadku miał zostawić umierająca córkę i uciec. Na jaw wyszła porażająca prawda

Wstrząsająca historia ze Stanów Zjednoczonych. 41-letni Elliot Binney doprowadził do wypadku, w wyniku którego zginęła jego 16-letnia córka, a pozostali członkowie rodziny zostali poważnie ranni. Kiedy doszło do zdarzenia, mężczyzna nie ruszył jednak na ratunek, tylko uciekł, zanim pojawiła się pomoc. Został zatrzymany kilka godzin później i dopiero wówczas wyszło na jaw, dlaczego tak bardzo bał się spotkania z policją.

urna pogrzeb ludzie
15.01.2024 20:11 Rodzina dostała urnę z jego prochami i akt zgonu. Prawda wyszła na jaw przez przypadek

Ta historia to spełnienie najgorszych koszmarów większości rodzin. Pewnego dnia bliscy mężczyzny otrzymali akt zgonu oraz urnę z prochami. Dowiedzieli się, że 23-latek nie żyje. Okazało się jednak, że doszło do fatalnej pomyłki.

rodzina dzieci rodzice
12.01.2024 12:50 Tragiczna śmierć rodziny. Ogień zabił ojca i czwórkę dzieci, niewiarygodna tragedia w USA

Tragiczny pożar w Zachodniej Wirginii. Domownicy nie mieli szans na ucieczkę. W ogniu zginął ojciec i czworo dzieci w wieku od roku do 5 lat. Przeżyła jedynie matka i mała córeczka. Lokalną społeczność pogrążona jest w żałobie.

Lucinda Mullin
07.01.2024 16:07 41-latka poszła na standardowy zabieg. Obudziła się bez wszystkich kończyn

To miał być standardowy zabieg usuwania kamieni nerkowych. Sprawy wymknęły się jednak spod kontroli, gdy okazało się, że w organizmie 41-latki doszło do zakażenia. Aby ratować jej życie, lekarze musieli podjąć drastyczną, ale i konieczną decyzję. Amerykanka Lucinda Mullin po wybudzeniu ze śpiączki przeżyła prawdziwy szok.

Henry Kissinger
30.11.2023 08:01 Nie żyje były sekretarz stanu USA. Henry Kissinger miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger, były sekretarz stanu USA, dyplomata i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego oraz profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda. Słynny polityk miał 100 lat.

świeczka dziewczynka mama
28.11.2023 20:14 Tragiczny finał urodzin 7-letniej dziewczynki. Zginęła przez podarowany balon

Urodziny 7-letniej dziewczynki zakończyły się tragedią. 32-letnia samotna matka zrelacjonowała dramatyczny przebieg dnia, który miał być wypełniony radością. - Wpadłam w histerię i wybiegłam na zewnątrz, wołając o pomoc - powiedziała pogrążona w żałobie matka. Jej opowieść to przestroga dla innych rodziców.

świeczka
20.11.2023 09:05 Nie żyje Rosalynn Carter. Żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera miała 96 lat

Smutne wieści napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. W wieku 96 lat zmarła była pierwsza dama USA Rosalynn Carter, żona 39. prezydenta tego kraju Jimmy'ego Cartera. Para zamieszkiwała Biały Dom w latach 1977-1981, a w lipcu br. świętowała 77. rocznicę ślubu. Zmarłą w pięknych słowach pożegnała nie tylko rodzina, ale i wielkie postacie ze świata polityki.

Sabrina Carpenter teledysk
07.11.2023 16:40 Księża nie wierzą, co 24-latka zrobiła w kościele. Zgorszeni na nowo poświęcili ołtarz

Niektóre światowe gwiazdy lubią rozgłos i to bez względu na to, czy jest on pozytywny, czy też negatywny. Z założenia, że najważniejsze, by mówiono, choć nieważne jak, wyszła najwyraźniej także amerykańska piosenkarka Sabrina Carpenter. 24-latka nagrała fragment swojego najnowszego teledysku w jednym z nowojorskich kościołów, wprawiając jego władze w potężne osłupienie. Zszokowani księża musieli ponownie poświęcić ołtarz, wierząc, że tylko tak przywrócą mu dawną świętość.

poszukiwany
26.10.2023 08:15 Strzelanina w USA. Co najmniej 22 osoby zabite, 50 rannych, trwa obława za napastnikiem

Masakra w USA. W miejscowości Lewiston w stanie Maine uzbrojony w karabin napastnik zabił kilkanaście osób. Jest wielu rannych. Trwa policyjna obława za sprawcą, który nie został schwytany. Służby opublikowały zdjęcie napastnika. Pilnie zaapelowano do mieszkańców.

7-latka zatruła się helem
13.10.2023 17:32 Tragiczny finał urodzinowej zabawy. 7-latka chciała się pobawić, nie żyje

Ogromna tragedia z udziałem 7-letniego dziecka. Pod koniec września mała Alexandra świętowała swoje kolejne urodziny, nie podejrzewając nawet, że będą one jej ostatnimi. Tymczasem radosna zabawa balonami z helem zakończyła się istnym dramatem i wielką rozpaczą. Teraz bliscy dziewczynki ostrzegają innych rodziców przed złudną rozrywką. Poruszone historią są niemalże całe Stany Zjednoczone.

dziewczynka
08.10.2023 12:54 Matka wyrzuciła 5-letnią córeczkę z domu. Ale najgorsze stało się później

5-letnia dziewczynka została znaleziona 2 października przy stacji benzynowej ledwo żywa. Dziecko przeszło przez niewyobrażalne męki, a lekarze nie byli w stanie uratować jej życia. Informacje na temat tego, co ją spotkało tuż przed śmiercią, są oburzające. Śledczy dotarli również do wiadomości, że dziewczynka została wyrzucona z domu przez własną matkę. Sprawa z USA wywołuje dyskusje na całym świecie.

autokar
22.09.2023 10:32 Tragiczny wypadek autokaru. Są ofiary śmiertelne i wielu rannych

Autokar wiozący członków licealnej orkiestry na obóz muzyczny zjechał z autostrady i stoczył się w dół stromego wąwozu - informuje agencja Reutera. Są ofiary śmiertelne i wielu rannych. Do tego tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartek 21 września. Relacja jednego z podróżujących pasażerów jest wyjątkowo dramatyczna.

Alicia Navarro
17.09.2023 17:03 Zaginęła 14-latka. Po czterech latach przyszła na policję i poprosiła o jedno

Gdy w 2019 roku roku jak kamień w wodę przepadła zaledwie 14-letnia Alicia z Arizony, matka dziewczynki była zrozpaczona. Zaginionej bezskutecznie szukano przez cztery lata aż w końcu sama zgłosiła się na policję z nietypową prośbą. Teraz całe Stany Zjednoczone zastanawiają się, co działo się z nastolatką, a także jaką rolę w całej historii odgrywa starszy o 18 lat mężczyzna. Sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, bowiem sama Alicia nie zamierza wracać do rodzinnego domu.

policjant
14.09.2023 15:30 Policjant przejechał młodą kobietę, a potem ją wyśmiali. Bulwersująca sprawa obiegła cały kraj

Każde życie ludzkie ma nieocenioną wartość, ale nie każdy zdaje się o tym pamiętać. Stany Zjednoczone są zbulwersowane po tym, jak światło dzienne ujrzało nagranie z policjantem z Seattle. Mężczyzna opisuje na nim szczegóły dotyczące wypadku, w którym zginęła 23-latka potrącona przez radiowóz, śmiejąc się przy tym i bagatelizując sprawę. Wobec niego wszczęto już postępowanie wyjaśniające, on sam tłumaczy jednak, że kontekst wypowiedzi został wypaczony.

"Wiadomości" TVP
07.09.2023 20:28 Wpadka w "Wiadomościach" TVP. Myśleli, że nikt nie zauważy

Ogromna wpadka w “Wiadomościach” TVP. W głównym wydaniu serwisu Danuta Holecka połączyła się na wizji z będącym w Waszyngtonie korespondentem Rafałem Stańczykiem. Dziennikarz stał rzekomo na tle ruchliwej ulicy i amerykańskiego Kongresu, dzięki czemu cały obraz miał wydawać się jeszcze bardziej autentyczny. Niestety, grafikowi podwinęła się noga i na jaw wyszedł kompromitujący sekret produkcji. O co dokładnie chodziło?

policja Nowy Jork
04.09.2023 09:24 USA. Morderstwo 40-letniej Polki i jej synów. Sąsiedzi kobiety przerwali milczenie

Tragiczne doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Znana jest tożsamość ofiar brutalnej zbrodni, do której doszło w poniedziałek 28 sierpnia na nowojorskim Manhattanie. To 41-letni mężczyzna, jego pochodząca z Polski 40-letnia żona i dwójka maleńkich dzieci pary. Śledczy podejrzewają, że mężczyzna  najpierw zabił swoich bliskich, a później targnął się na własne życie. Sąsiedzi małżeństwa nie mogą wyjść z szoku.

oględziny
29.08.2023 09:36 Ciała czteroosobowej rodziny znalezione w mieszkaniu. Wśród ofiar niemowlę i 3-latek

Rodzinna tragedia w Stanach Zjednoczonych. W jednym z mieszkań w Nowym Jorku w poniedziałkowy (28.08) wieczór ujawniono ciała czterech osób, w tym dwójki małych dzieci. Wszyscy zmarli mieli rany cięte lub kłute zadane nożem. Policja ma zatrważające podejrzenia.

Dziecko nie żyje
28.08.2023 15:03 Poszła do pracy, zostawiła 1,5-roczną córkę w rozgrzanym aucie. Dziecko nie żyje

Tragedia wydarzyła się w USA. Mieszkanka Karoliny Południowej poszła do pracy, zapominając, że w samochodzie zostawiła swoją 16-miesięczną córkę. Dopiero po 8 godzinach dziecko zauważył przechodzień. Dziewczynka już nie żyła.

Liderzy państw BRICS na szczycie w RPA
26.08.2023 22:07 BRICS rzuca rękawice państwom Zachodu. Czy podważy światowy porządek? [OPINIA]

Podczas szczytu w RPA, przywódcy państw BRICS zdecydowali o rozszerzeniu grupy o kolejne sześć państw: Iran, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopię, Egipt oraz Argentynę. Tym samym rywalizacja pomiędzy państwami Zachodu a Globalnego Południa nabiera na sile. Chiny i Rosja potwierdzają z kolei, że głównym celem ich polityki jest zmiana światowego porządku. Czy jednak BRICS, poszerzone o kolejne państwa, jest realną alternatywą dla dominacji Zachodu w światowej polityce? 

wybuch w Pensylwanii
14.08.2023 16:28 Dom w jednej chwili rozpadł się w pył. Nie żyje 5 osób, wstrząsające nagranie

Ogromna eksplozja w domu jednorodzinnym w amerykańskim stanie Pensylwania. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło pięć osób, a trzy są ranne. Tymczasem w internecie krąży przerażający film ukazujący moment niezwykle potężnego wybuchu i jego dewastujące skutki. Internauci nie mogą wręcz uwierzyć, że cokolwiek mogło spowodować aż tak wielkie zniszczenia.

Auto wbite w dom
09.08.2023 16:31 Samochód osobowy wbił się w piętro budynku. Zdumiewające zdjęcia z wypadku

Zdjęcia z tego wypadku budzą zdumienie, jak do tego doszło i jakim cudem wszyscy wyszli z tego cało. W Pensylwanii (USA) samochód osobowy wbił się w pierwsze piętro budynku mieszkalnego.

dziecko
09.08.2023 11:23 10-latka wyszła za mąż, 12 dni później już nie żyła. Rodzice pomogli spełnić jej marzenie

Nieuleczalnie chora 10-letnia dziewczynka chciała spełnić jedno ze swoich największych marzeń i jeszcze przed śmiercią poślubić swojego chłopaka. Udało jej się tego dokonać, a we wszystkim pomogli rodzice. Relacja z niebywałej ceremonii wyciska łzy z oczu.

plaża i rekin
08.08.2023 21:41 Atak rekina na popularnej plaży. 50-letnia kobieta jest w stanie krytycznym

Wstrząsające sceny na popularnej wśród nowojorczyków plaży Rockaway. W poniedziałek doszło tam do ataku rekina, który brutalnie rzucił się na pływającą w oceanie kobietę. 50-latka odniosła bardzo poważne obrażenia i jest w stanie krytycznym. Mimo tego miejscowe władze studzą emocje i przypominają, że do podobnych tragedii dochodzi niezwykle rzadko.

świeczka
07.08.2023 16:32 Znana lekarka i jej 4-miesięczna córeczka nie żyją. Policja ma straszne podejrzenia

Była specjalistką w swoim fachu i młodą matką. Z boku jej życie wyglądać mogło jak sielanka, jednak wiele wskazuje na to, że wcale nie było tak kolorowo. W sobotę pod domem 40-letniej lekarki ze stanu Nowy Jork dosłownie zaroiło się od służb, które dokonały makabrycznego odkrycia.  Kobieta i 4-miesięczna córeczka nie żyją. Policja ma mroczne podejrzenia.

poszukiwana
04.08.2023 15:14 Niebywałe sceny na stacji benzynowej. Kobieta miała urodzić dziecko w toalecie i uciec

Do bardzo niecodziennych scen doszło na jednej ze stacji benzynowych. Policja poszukuje młodej kobiety, która przyjechała jak gdyby nigdy nic, parkując samochód przy dystrybutorze, po czym udała się do toalety. Tam miała… urodzić dziecko i uciec. Dziewczynka nie przeżyła. Służby prowadzą śledztwo w tej sprawie. Udostępniono nagrania z monitoringu.

Kapitol policja
02.08.2023 22:18 USA. Ewakuacja Kapitolu. Policja otrzymała informacje o uzbrojonym napastniku

Alarm w Kapitolu w Waszyngtonie. Policja poinformowała, że otrzymała wiadomość, iż w budynku Kongresu Stanów Zjednoczonych znajdować ma się uzbrojony napastnik. Natychmiast zarządzono ewakuację.

pogotowie dziecko
02.08.2023 19:50 Nie żyje roczna dziewczynka. Godzinami umierała w nagrzanym samochodzie

Babcia miała tylko jedno zadanie, ale niestety los jej rocznej wnuczki zakończył się tragicznie. Seniorka początkowo nie zdawała sobie sprawy z tragedii. Dziewczynka była w pułapce aż osiem godzin i nikt jej nie pomógł. Ratownicy nie byli w stanie uratować życia maluszka.