Goniec.pl
Wikimedia/The Russian Presidential Press and Information Office

Wikimedia/The Russian Presidential Press and Information Office

Władimir Putin rozmawiał z kanclerzem Austrii. Padły absurdalne oskarżenia pod adresem Ukrainy

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Rosyjskie media podają, że Władimir Putin odbył rozmowę na temat sytuacji w Ukrainie z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Podczas połączenia telefonicznego prezydent Rosji miał naciskać na jak najszybsze odblokowanie portów przez Kijów. Oskarżył też ukraińskie władze o sabotowanie negocjacji pokojowych.

Sytuacja za naszą wschodnią granicą z dnia na dzień jest coraz trudniejsza. Rosjanie praktycznie całkowicie opanowali już obwód ługański i prowadzą zmasowany ostrzał broniącego się ostatkiem sił Siewierodoniecka.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Jednocześnie Władimir Putin kontynuuje groźby wobec Zachodu i zapewnia, że sankcje nałożone w wyniku inwazji na Ukrainę nigdy nie powstrzymają rosyjskich ambicji, a jedynie obrócą się przeciwko ich autorom.

Wczoraj dyktator rozmawiał na temat konfliktu z włoskim premierem Mario Draghim, nie pozostawiając żadnych nadziei na szybkie zakończenie swojej "specjalnej operacji" i zawarcie pokoju. Dziś z kolei miał kontaktować się z austriackim kanclerzem Karlem Nehammerem.

Putin uderza narracją w Ukrainę

Rosyjska agencja informacyjna poinformowała o połączeniu telefonicznym, jakie Putin odbył z szefem rządu Austrii w związku z sytuacją w Ukrainie. Kremlowska służba prasowa twierdzi, że rosyjski prezydent bardzo poważnie podchodzi do faktu zablokowania ukraińskich portów, jednak winą za taki stan rzeczy obarcza Kijów.

Dyktator próbuje usilnie przekonać europejskich polityków, by ci wywarli presję na władze Ukrainy, najprawdopodobniej chcąc w ten sposób zmusić administrację Zełenskiego do poddania się.

Nie jest tajemnicą, że część zachodnich elit coraz bardziej skłania się ku wersji szybkiego doprowadzenia do pokoju, nawet kosztem terytorialnych strat dla Kijowa, aby zapobiec nadciągającemu kryzysowi żywnościowemu i uderzeniom we własne gospodarki. Ostatnio w tym tonie wypowiadali się m.in. Henry Kissinger, a także Silvio Berlusconi.

Ponadto, Władimir Putin miał oskarżyć swoich przeciwników o to, że sabotują proces negocjacji pokojowych. W tym przypadku mamy więc do czynienia z klasycznym przykładem słowa przeciwko słowu.

Ostatnio minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Rosja zaczęła gwałtownie tracić zainteresowanie rozmowami pokojowymi z Ukrainą po marcowym spotkaniu w Stambule.

Kreml szantażuje Zachód

Ostatnio na temat negocjacji pokojowych otworzył się także na Telegramie bliski współpracownik Putina i były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew. Odrzucił przy tym m.in. neutralny status Ukrainy i jej członkostwo w UE.

Putin chce wywieźć z Mariupola wyroby metalowe i zboże

Statki na obcych banderach czekają na załadunek w Mariupolu. Łupem Putina wyroby metalowe i zboże

CZYTAJ DALEJ

Jego zdaniem "ostateczne decyzje ws. Donbasu już zapadły", a włączenie Krymu z powrotem w skład Ukrainy to "zagrożenie dla integralności terytorialnej Rosji i pretekst do rozpoczęcia wojny na pełną skalę".

Sam rosyjski przywódca stawia zaś teraz na grę bezpieczeństwem żywnościowym. To właśnie jego armia blokuje porty na Morzu Czarnym i tym samym uniemożliwia eksport zboża. Kreml stwierdził nawet ostatnio, że odstąpi od swoich działań pod warunkiem zniesienia zachodnich sankcji, co stanowczo odrzucił m.in. prezydent Joe Biden.

Tak zmieniała się twarz Władimira Putina

Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości

Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >