Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia
Maria Glinka
Maria Glinka 27.05.2022 12:54

Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia

RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News - zdj. ilustracyjne, Twitter/Mykhailo Fedorov
RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News - zdj. ilustracyjne, Twitter/Mykhailo Fedorov

Rosyjski żołnierz okradł mieszkanie w Irpieniu. Zostawił w nim zdjęcie wykonane aparatem Polaroid. Ukraińskie służby przy pomocy sztucznej inteligencji natychmiast zidentyfikowały złodzieja. To 26-letni Nikita Tretiakow.

O fatalnej wpadce rosyjskiego najeźdźcy informuje wiceperemier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej Mykhailo Fedorov. Do wpisu na Twitterze dołączył zdjęcia sprawcy.

Obrabował mieszkanie, zostawił dowód zbrodni

Do zdarzenia doszło w marcu, gdy Irpień (obwód kijowski) znajdował się pod rosyjską okupacją. Jeden z rosyjskich mundurowych włamał się do mieszkania Ukrainki i ukradł kilka rzeczy osobistych. Jego łupem padła m.in. złota biżuteria. Rosjanie mieszkali tam przez około trzy tygodnie.

Po najbardziej intensywnym okresie walk Ukrainka wróciła do mieszkania i pod dywanem znalazła fotografię Rosjanina. Zostało wykonane aparatem Polaroid - tego typu fotografie wywołują się po pewnym czasie. Najeźdźca prawdopodobnie o tym nie wiedział.

O sprawie kobieta opowiedziała portalowi Ukraińska Prawda. - Znalazłam jego zdjęcie 14 maja. Żołnierz myślał, że aparat nie działa - relacjonowała.

Ukraińskie ministerstwo wkracza do akcji. Wiadomo, kim jest złodziej

W sprawę zaangażowało się ukraińskie ministerstwo transformacji cyfrowej. Szef resortu Mykhailo Fedorov poinformował na Twitterze, że do ustalenia tożsamości Rosjanina wykorzystano sztuczną inteligencję.

"Zidentyfikowanie "miłośnika selfie" przy użyciu sztucznej inteligencji zajęło nam minutę. Nikita Tretiakow, 26 lat, Rostow na Donem - szabrownik i zbrodniarz wojenny", czytamy we wpisie.

Typowy rosyjski żołnierz. "Kara będzie okrutna"

Minister informuje, że konto najeźdźcy na portalu VKontakte (rosyjski serwis społecznościowy), do którego udało się dotrzeć, jest "typowym przykładem profilu rosyjskiego żołnierza". Mundurowy publikował zdjęcia z alkoholem i samochodami. Nie brakuje też fotografii z wojska i w pobliżu starych rosyjskich domów jednorodzinnych.

"Dziś każdy rosyjski najeźdźca musi pamiętać, że cały czas go obserwujemy, znamy każdy jego krok i zapisujemy wszystkie dane", czytamy we wpisie wicepremiera Ukrainy.

Jak dodał, nikt nie będzie bezkarny za "znęcanie się nad Ukraińcami". "Kara będzie okrutna i bardzo uczciwa", czytamy dalej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2.pl