Goniec.pl

ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z Władimirem Putinem na temat aktualnej sytuacji w Ukrainie - przekazała w specjalnym komunikacie. Szef włoskiego rządu miał poinformować, że nie wyczuł ze strony Putina jakichkolwiek sygnałów świadczących o szansie na rychły pokój na terenie okupowanej Ukrainy.

Kancelaria włoskiego premiera opublikowała oficjalne oświadczenie potwierdzające, że szef tamtejszego rządu rozmawiał z rosyjskim dyktatorem. Podano, że wspólna rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji w Ukrainie, a także znalezienia wspólnego rozwiązania trwającego kryzysu żywnościowego i jego poważnych konsekwencji dla najbiedniejszych krajów świata.

Mario Draghi, odniósł się do rozmowy z Putinem podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Rzymie. Polityk podkreślił, że nie dostrzegł żadnego "promyka" nadziei na pokój. Przekazał również, że to on zainicjował rozmowę z przywódcą Federacji Rosyjskiej.

Premier Włoch podkreślił, że za wszelką cenę starał się przekonać Putina, by ten odblokował zboże, znajdujące się w magazynach na Ukrainie.

- Szukałem prezydenta Putina, a chodziło o to, by zapytać, czy można zrobić coś, aby odblokować zboże, znajdujące się w magazynach na Ukrainie, bo kryzys żywnościowy, który się zbliża, a w niektórych krajach afrykańskich już panuje, będzie miał gigantyczne rozmiary i straszliwe konsekwencje humanitarne - przekazał Draghi.

Niebywałe słowa rosyjskiego dyktatora

Przekazał, że rosyjski przywódca uważa, że za kryzys żywieniowy odpowiadają głównej mierze sankcje, a także działania krajów Zachodu. Zaznaczył, że jeśli zostaną zdjęte, Rosja będzie mogła eksportować zboże.

Draghi zdradził, że Władimir Putin chciał dyskutować jedynie o ogólnych sprawach, kompletnie lekceważąc konkrety.

- Ważne było to, by przekonać się, czy można odblokować zboże w portach nad Morzem Czarnym - przekazał premier Włoch. Podkreślił, że takie rozwiązanie mogło być próbą pierwszej współpracy na obecnym etapie.

Jak przekazał, Putin podkreślił, że takie działanie nie rozwiązałoby kryzysu, ponieważ głównym problemem jest fakt, że porty są zaminowane.

Premier Włoch podkreślił, że w tej kwestii będzie rozmawiał również z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

- Stawką jest życie milionów ludzi - zaznaczył Draghi.

Warto podkreślić, że Włochy są jednym z państw, które w aktywny sposób działa na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. W głównym stopniu ma temu służyć włoski plan pokojowy, przewidujący kolegialną inicjatywę międzynarodową, która miałaby przygotować zawieszenie broni, a następnie doprowadzić do rozmów pokojowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Urzędnicy w ZUS-ie przygotowują się do strajku. "Wypłata wszystkich świadczeń może być zagrożona"

  • Nie żyje Agnieszka Czuchnowska. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" przekazał wiadomość o śmierci żony

  • Statki na obcych banderach czekają na załadunek w Mariupolu. Łupem Putina wyroby metalowe i zboże

Źródło: Wp.pl / Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Trump z zarzutami. Czy trafi do więzienia?
Czytaj więcej >

Polska

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Polska

Znokautował policjantkę w cywilu. Porażające nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Próbował wynająć pokój na Podhalu, kilka godzin później wpadł w ręce policji. Powód zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Operator koparki znalazł to na budowie, od razu chwycił za telefon. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zdjęcie profilowe tylko w koloratce i zakaz spowiedzi przez internet to nie wszystko. KEP zmienia zasady działalności duchownych w mediach
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]