Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji
Piotr Dutka
Piotr Dutka 26.05.2022 23:01

Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News
ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z Władimirem Putinem na temat aktualnej sytuacji w Ukrainie - przekazała w specjalnym komunikacie. Szef włoskiego rządu miał poinformować, że nie wyczuł ze strony Putina jakichkolwiek sygnałów świadczących o szansie na rychły pokój na terenie okupowanej Ukrainy.

Kancelaria włoskiego premiera opublikowała oficjalne oświadczenie potwierdzające, że szef tamtejszego rządu rozmawiał z rosyjskim dyktatorem. Podano, że wspólna rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji w Ukrainie, a także znalezienia wspólnego rozwiązania trwającego kryzysu żywnościowego i jego poważnych konsekwencji dla najbiedniejszych krajów świata.

Mario Draghi, odniósł się do rozmowy z Putinem podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Rzymie. Polityk podkreślił, że nie dostrzegł żadnego "promyka" nadziei na pokój. Przekazał również, że to on zainicjował rozmowę z przywódcą Federacji Rosyjskiej.

Premier Włoch podkreślił, że za wszelką cenę starał się przekonać Putina, by ten odblokował zboże, znajdujące się w magazynach na Ukrainie.

- Szukałem prezydenta Putina, a chodziło o to, by zapytać, czy można zrobić coś, aby odblokować zboże, znajdujące się w magazynach na Ukrainie, bo kryzys żywnościowy, który się zbliża, a w niektórych krajach afrykańskich już panuje, będzie miał gigantyczne rozmiary i straszliwe konsekwencje humanitarne - przekazał Draghi.

Niebywałe słowa rosyjskiego dyktatora

Przekazał, że rosyjski przywódca uważa, że za kryzys żywieniowy odpowiadają głównej mierze sankcje, a także działania krajów Zachodu. Zaznaczył, że jeśli zostaną zdjęte, Rosja będzie mogła eksportować zboże.

Draghi zdradził, że Władimir Putin chciał dyskutować jedynie o ogólnych sprawach, kompletnie lekceważąc konkrety.

- Ważne było to, by przekonać się, czy można odblokować zboże w portach nad Morzem Czarnym - przekazał premier Włoch. Podkreślił, że takie rozwiązanie mogło być próbą pierwszej współpracy na obecnym etapie.

Jak przekazał, Putin podkreślił, że takie działanie nie rozwiązałoby kryzysu, ponieważ głównym problemem jest fakt, że porty są zaminowane.

Premier Włoch podkreślił, że w tej kwestii będzie rozmawiał również z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

- Stawką jest życie milionów ludzi - zaznaczył Draghi.

Warto podkreślić, że Włochy są jednym z państw, które w aktywny sposób działa na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. W głównym stopniu ma temu służyć włoski plan pokojowy, przewidujący kolegialną inicjatywę międzynarodową, która miałaby przygotować zawieszenie broni, a następnie doprowadzić do rozmów pokojowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wp.pl / Goniec.pl