Na marginesie szczytu państw G7 w Hiroszimie odbyła się rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za rzeź wołyńską. Jego wypowiedź nie spodobała się ukraińskiemu ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi, który nazwał apel “godnym ubolewania". Teraz jednak usunął swój wpis i zamieścił nowy.
W niedzielę (21.05) rzecznik ukraińskiego przywódcy, Serhij Nykyforow, oświadczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły. Te informacje zostały podane wcześniej przez agencje AP i Reutera.
Minister Michał Dworczyk zabrał głos ws. stosunków polsko-ukraińskich. Zdradził, że w fazie zaawansowanych konsultacji jest kwestia nowego traktatu polsko-ukraińskiego. Potrzeba i chęć wypracowania dokumentu wynika ze zmian geopolitycznych w Europie i zbliżenia tak obu państw, jak i narodów.
Wspaniałe wiadomości wprost z Nowego Jorku. Sylwia Juszkiewicz z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego otrzymała prestiżowy tytuł “Pielęgniarka o światowym wpływie”, przyznawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Obok niej podobny zaszczyt spotkał w tym roku tylko dwanaście osób. Kobieta została nagrodzona za całokształt swojej działalności, której duża część skupia się na wieloletnim wsparciu dla Ukrainy.
Niepokojące informacje z Ukrainy. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ostrzegł w sobotę, 6 maja, że sytuacja wokół kontrolowanej przez Rosję zaporoskiej elektrowni atomowej stała się „potencjalnie niebezpieczna”. Miałby o tym świadczyć, chociażby fakt, że Rosjanie rozpoczęli ewakuację ludności z pobliskich miejscowości.
Dziś (26.04) mija 37 lat od katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W związku z tym głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, że tylko przywrócenie jego państwu pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową zapewni bezpieczeństwo świata przed kolejną katastrofą.
Według doniesień The Washington Post, którego dziennikarze powołują się na ujawnione dokumenty amerykańskich służb, Ukraińcy mieli planować atak na Moskwę 24 lutego. Amerykański dziennik podaje, że sprzeciw wobec takich działań miały wyrazić władze Stanów Zjednoczonych.
Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk nawołuje kraje Zachodu do przekazania 1 proc. PKB na rzecz walczącej Ukrainy. Polityk argumentował, że jego kraj potrzebuje dziesięć razy większego wsparcia w zakresie finansowania uzbrojenia, niż do tej pory, gdyż tylko tak będzie mógł zakończyć wojnę jeszcze w tym roku.
W Sudanie trwają walki między siłami rządowymi a rebeliantami, ciągle słychać strzały i wybuchy. Wczoraj (15.04) doszło do starć na lotnisku w Chartumie. Zapalił się samolot należący do ukraińskich niskobudżetowych linii SkyUp.
Po tygodniach pozostawania głuchym na żądania rolników, Jarosław Kaczyński ogłosił konkretne działania dot. kryzysu zbożowego. Podczas konwencji w miejscowości Łyse prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział podjęcie wyjątkowo drastycznych kroków, które mogą nie spodobać się Ukraińcom. Rząd Mateusza Morawieckiego dokonał już zresztą odpowiednich postanowień. Mimo tego, producenci zboża nie kończą protestów.
- Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińskim i polskim - powiedział na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wraz z małżonką złożyli w Polsce wizytę w środę, 5 kwietnia. Wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w naszym kraju trwała zaledwie jeden dzień, jednak w jej trakcie poczyniono wiele kluczowych ustaleń, a także podpisano ważne umowy międzynarodowe.
Ukraina. Niepokojące informacje z obwodu chmielnickiego w Ukrainie. Jak informuje tamtejsza policja, doszło do niebezpiecznego wypadku, na skutek którego autokar relacji Warszawa-Odessa wypadł z trasy i przewrócił się na bok. Na pokładzie przebywało 25 osób, w tym dzieci. Są ranni.
Lubomir Ferens, dziennikarz współpracujący z Lviv Media od początku wojny na Ukrainie rozmawia z rosyjskimi jeńcami schwytanymi przez ukraińskie oddziały. Oto co żołnierze Putina sądzą o samej inwazji oraz Polsce.
Miłość sprawia, że nie myślimy trzeźwo. Okazuje się, że nawet po 20 latach można pałać chęcią zemsty na byłym ukochanym. Kijowska policja ujawniła szczegóły działań 35-latki, która w przez lata chowała urazę, aż w końcu zemściła się na partnerze sprzed 20 lat. Mężczyzna dostał tajemniczą przesyłkę, a chwilę później nie żył. W niebezpieczeństwie znalazła się też partnerka dawnego ukochanego. Bilans zemsty jest tragiczny.
Dwóch polskich wolontariuszy pomagających w Ukrainie ucierpiało w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku, który trafił w ich pojazd. Informację tę przekazał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko. Głos w sprawie zabrały również polskie służby dyplomatyczne.
Skandaliczne słowa duchownego w podkrakowskim opactwie w Tyńcu. Zakonnik w trakcie rekolekcji w oburzających słowach "ostrzegał" polskie kobiety przed Ukrainkami. Wskazywał również, że Jezus "wypluwa" niektórych. Prokuratura podjęła decyzję w sprawie duchownego. Wierni, którzy w trakcie kazania wychodzili z kościoła, mogą czuć się zawiedzeni.
Media społecznościowe obiegło nagranie przedstawiające ukraińskiego porucznika, który kopie młodego żołnierza. Mężczyzna chciał ukarać poborowego za pijaństwo. Oficera czekają teraz poważne konsekwencje. Wszczęto wewnętrzne śledztwo w sprawie.
TVP zdobyła się na gest w stronę Ukraińców i zaproponowała realizację programu "The Voice of Ukraine" w naszym kraju. Realizacja ma nastąpić jeszcze w tym roku. Prezes stacji Mateusz Matyszkowicz, podał szczegóły przedsięwzięcia, które, jak się okazuje, będzie sfinansowane z budżetu polskiego nadawcy.
W studiu Polsat News w programie Grzegorza Jankowskiego doszło do ostrej wymiany zdań. Prowadzący “Debaty Tygodnia” i jeden z jego gości, dr Artur Bartoszewicz, posprzeczali się o to czy Ukraińcy walczą również za wolność Polski. Wykładowca SGH stał na stanowisku, że Ukraińcy za mało zrobili ws. Wołynia i sprawiedliwości dla ofiar UPA.
19-letnia Anna tuż przed wielką inwazją Rosji w 2022 roku wyjechała z kraju, by studiować w Kanadzie. Po roku od tamtych wydarzeń wróciła do rodzimej Ukrainy, by zobaczyć, jak wygląda jej mieszkanie. To, co w nim zastała, przyprawiło ją o łzy. Czas jakby się zatrzymał.
Wołodymyr Zełenski zaprosił ukraińskiego dziennikarza do swojego mieszkania, w którym żyje od czasu wybuchu wojny. Nagranie z odwiedzin opublikował na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Internauci nie kryli zaskoczenia warunkami, w jakich funkcjonuje na co dzień prezydent Ukrainy.
24. lutego, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, Telewizja Polska zorganizowała koncert "Podaj rękę Ukrainie". Jedną z najważniejszych gwiazd widowiska była Marina Łuczenko-Szczęsna. O tym, że dla piosenkarki był to szczególnie ważny występ, opowiedziała prowadząca, Marta Kielczyk. Jakie słowa padły ze sceny?
Według doniesień serwisu RBC, Moskwa przygotowuje się do wielkiego wiecu ku "czci" pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jak podają media, wydarzenie zorganizowane na stadionie Łużniki ma przyciągnąć 200 tys. obywateli. Dodatkowo, na arenie ma się pojawić Władimir Putin, który wygłosi przemówienie do "narodu".
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak ukraińskie działa przeciwpancerne w jednej chwili obracają w pył trzy rosyjskie czołgi. Tuż po uderzeniu pocisku na filmie zauważyć można uciekających w popłochu sołdatów.
Mateusz Lachowski, korespondent wojenny Polsat News, miał wypadek samochodowy na terytorium Ukrainy podczas powrotu z Awdijiwki. Bus, którym poruszał się wraz z wolontariuszami, służył do niesienia pomocy humanitarnej. Pojazd nie nadaje się już do użytkowania, dlatego znany reporter poprosił o wsparcie.
W rozmowie z dziennikarzami "Wprost" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zabrał jasne stanowisko względem imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. Minister przekazał, iż nic nie wskazuje na to, by konflikt mógł prędko się zakończyć, dlatego też rząd intensywnie modernizuje wojsko polskie zdolne do skutecznego odstraszania wroga.
Radosław Sikorski swoją wypowiedzią zaskoczył wielu rodzimych polityków i publicystów, zarówno znajdujących się po prawej, jak i lewej stronie "barykady". Na antenie Radia ZET zasugerował bowiem, że PiS wahało się ws. "rozbioru Ukrainy" na początku wojny. Uwagę europosłowi zwrócił m.in. premier Mateusz Morawiecki.