Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Zagrożenie nowym atakiem". Prezydent Ukrainy zwołał pilną naradę, obawia się nie tylko Rosji
Irmina Jach
Irmina Jach 17.06.2022 13:56

"Zagrożenie nowym atakiem". Prezydent Ukrainy zwołał pilną naradę, obawia się nie tylko Rosji

Wołodymyr Zelenski
HANDOUT/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski zwołał pilną naradę w związku z możliwym atakiem Białorusi na Ukrainę. Prezydent Ukrainy dyskutował z naczelnym dowództwem sił zbrojnych oraz członkami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Wiadomość o spotkaniu przekazał do informacji publicznej sekretarz Ołeksij Daniłow.

Prezydent Ukrainy podjął decyzję o przeprowadzeniu natychmiastowej kontroli stanu przygotowania do obrony granicy w czterech przygranicznych północnych obwodach kraju. Doszło do tego tuż po czwartkowym spotkaniu z dowódcami.

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zwołał pilne spotkanie z wojskowymi

Po zakończeniu posiedzenia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow poinformował o tematach podjętych przez Wołodymyra Zełenskiego i wojskowych.

- Wszystkie organy, które mają z tym do czynienia, wyraziły swoją opinię na temat tego, co się obecnie dzieje, w jakim stanie są dziś wojska Białorusi, ilu jest tam żołnierzy Federacji Rosyjskiej i jakie mają plany - zdradził ukraiński sekretarz.

Jednocześnie zapewnił, że "wszystko to jest pod kontrolą prezydenta i dowództwo obradowało wczoraj na ten temat dość długo".

Aleksandr Łukaszenka zbiera siły

Pod koniec maja Aleksandr Łukaszenka podjął decyzję o utworzeniu "milicji ludowej", która rzekomo ma bronić Białorusi przed ewentualną napaścią zbrojną. Zarządził również utworzenie Południowego Dowództwa Operacyjnego i zwiększeniu stanu białoruskich sił zbrojnych do osiemdziesięciu tysięcy.

Przypomnijmy, że jeden z głównych ataków na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wyszedł z terenu Białorusi. Aleksandr Łukaszenka obecnie również nie stroni od nieprzewidywalnych ruchów. Ostatnio zlikwidował wszystkie polskie szkoły na Białorusi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Biełsat