Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wzmożone działania na granicy z Ukrainą. Białoruś rozmieszcza siły Operacji Specjalnych
Natalia Janus
Natalia Janus 17.05.2022 16:12

Wzmożone działania na granicy z Ukrainą. Białoruś rozmieszcza siły Operacji Specjalnych

Putin Łukaszenko
SERGEI GAPON/AFP/East News

Mieszkańcy pogranicza Ukrainy donoszą, że na granicy białoruskiej nadal panują napięcia. Widać "balustrady" w postaci dużych, betonowych słupów czy duże ilości piasku transportowanego wywrotkami. Z kolei brytyjski wywiad podaje, że Białoruś zapowiedziała rozmieszczenie sił specjalnych wzdłuż granicy z Ukrainą.

Wzmożone działania Białorusi przy ukraińskiej granicy

Według mieszkańca jednego z białoruskich miast przy granicy z Ukrainą, białoruskie siły w ostatnim czasie wzmogły swoje działania na terenach przygranicznych. Ustawiono opancerzone transportery na autostradzie Homel-Czernihów (dwa kilometry od granicy z Ukrainą), albo wysypywano piasek i przewożono go wywrotkami. Według Białorusina pojawiły się też posterunki zbudowane z betonowych bloków. Dodatkowo tym, którzy przyjeżdżają do białoruskich wiosek przygranicznych, policja drogowa sprawdza dokumenty.

Również stacjonarne wojsko zostało zastąpione przez Siły Operacji Specjalnych, o czym informacje przekazał resort obrony Wielkiej Brytanii.

- Białoruś ogłosiła rozmieszczenie sił do operacji specjalnych wzdłuż granicy z Ukrainą, a także jednostek obrony przeciwlotniczej, artyleryjskich i rakietowych na poligonach na zachodzie kraju – brzmiał komunikat na Twitterze. 

Jak działania komentuje Sztab Generalny Białorusi?

Odpowiedź Igora Karola, I Zastępcy Szefa Sztabu Sił Zbrojnych Białorusi, raczej nie była zaskakująca. W wywiadzie na antenie telewizji państwowej po raz kolejny wspomniał o "możliwych zagrożeniach ze strony Ukrainy i NATO". - Spodziewam się prowokacji na granicy - dodał.

W swojej wypowiedzi potwierdzał jedynie kremlowską narrację, czyli np. że na Morzu Śródziemnym i w krajach bałtyckich została już utworzona grupa uderzeniowa pocisków manewrujących. Podkreślał, że jego zdaniem jest to broń do ataku, której zasięg może dotrzeć do Białorusi.

Wywiad: Łukaszenka boi się ukraińskiego odwetu

Niestety obecność sił białoruskich w pobliżu granicy prawdopodobnie spowoduje konieczność utrzymywania tam oddziałów ukraińskich, które nie będą mogły wspierać działań w Donbasie przeciwko wojskom rosyjskim. Jednak zdaniem brytyjskiego wywiadu Łukaszenka i tak prawdopodobnie stara się balansować pomiędzy poparciem dla rosyjskiej inwazji, a chęcią uniknięcia bezpośredniego udziału własnego wojska. Ich zdaniem białoruski przywódca obawia się ryzyka zachodnich sankcji, a także ukraińskiego odwetu i prawdopodobnego niezadowolenia w szeregach białoruskiego wojska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl