Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dekret z podpisem Władimira Putina. Prezydent Rosji zdecydował, chodzi o wschodnie tereny Ukrainy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.05.2022 15:29

Dekret z podpisem Władimira Putina. Prezydent Rosji zdecydował, chodzi o wschodnie tereny Ukrainy

Władimir Putina podpisał specjalny dekret
(zdj. ilustracyjne) AFP PHOTO/ RIA-NOVOSTI/ POOL / MIKHAIL KLIMENTYEV

Nowy dekret podpisany przez Władimira Putina. Dotyczy terytorium okupowanego przez Rosję. Ukraińcy tam mieszkający mają teraz łatwiej otrzymywać rosyjskie obywatelstwo. Kreml chce wzmocnić swoją pozycję na wschodzie kraju. Decyzję prezydenta Rosji skomentował już Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw zagranicznych Ukrainy.

Władimir Putin podpisał dekret dotyczący przyznawania rosyjskiego obywatelstwa Ukraińcom mieszkającym na terenach okupowanych przez Rosję. Z łagodniejszej procedury uzyskiwania rosyjskiego paszportu mają korzystać mieszkańcy Donbasu, czy Zaporoża.

Dekret o przyznawaniu rosyjskiego obywatelstwa z podpisem Władimira Putina

Okupowane przez Rosję tereny - głównie wschód Ukrainy - zapełni się od osób z rosyjskim obywatelstwem? Władimir Putin podpisał dekret regulujący nowe przywileje i chce w ten sposób zachęcić Ukraińców do przechodzenia na stronę okupanta.

- Putin uprościł procedurę uzyskania obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom Chersonia i Zaporoża leżących na terenie Ukraina - zaalarmował na Twitterze Anton Heraszczenko.

Doradca ministra spraw zagranicznych Ukrainy nie ukrywał swojego oburzenia podpisem Władimira Putina i samą treści najnowszego dekretu. Kreml chce umocnić swoją pozycję na wschodzie, gdzie od 2014 roku wspiera separatystów.

Dokument podpisany przez Władimira Putina zdaniem Antona Heraszczenko będzie w przyszłości wykorzystany przeciwko prezydentowi Rosji. - Ukraina odzyska okupowane terytoria, a "dekrety" Putina zostaną włączone do jego wyroku skazującego" - napisał doradca ministra spraw zagranicznych Ukrainy na Twitterze.

Rosja masowo zyska nowych obywateli pochodzących z Ukrainy?

Chociaż oficjalny dekret jest już podpisany przez Władimira Putina, a co za tym idzie, wchodzi w życie, to pojawia się kilka uzasadnionych obaw związanych z możliwymi nadużyciami ze strony okupanta.

Ułatwienie procedur zdobywania rosyjskiego obywatelstwa dla Ukraińców z Cherosnia, Donbasu, czy Zaporoża może zakończyć się zmuszaniem przez wojskowych do składania podań przez mieszkańców terenów znajdujących się pod okupacją rosyjską.

Dekret ten może tym samym pomóc Władimirowi Putinowi zwiększyć swoje wpływy w obwodach chersońskim oraz zaporoskim. To ten teren gwarantuje Rosji połączenie między Półwyspem Krymskim i wschodnią Ukrainą, która już wcześniej trafiła pod okupację.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radio zet, Associated Press