Goniec.pl

Twitter / @olex_scherba

Sukces ukraińskiej armii. Wojska dotarły pod granicę z Rosją

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 82. dobę. Ukraińska armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa. – 227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny – potwierdził szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

"Panie Prezydencie, udało się!"

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.

- Panie Prezydencie, dotarliśmy do granicy Ukrainy z wrogim państwem. Panie prezydencie, udało się! - mówią żołnierze w filmie, nagranym dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

Eksperci: Rosjanom brakuje siły bojowej

Ukraińcy podjęli kontrofensywę w obwodzie charkowskim wykorzystując to, że Rosjanie skupili większość sił w Donbasie i na południu kraju.

Zdaniem ekspertów z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) wojska rosyjskie prawdopodobnie zrezygnowały z zamiaru okrążenia na dużą skalę jednostek ukraińskich na terenach od Doniecka do Iziumu i koncentrują się na całkowitym zajęciu obwodu ługańskiego.

Tam siły rosyjskie kontynuują starania o okrążenie Siewierodoniecka od północy i południa, a to znacznie mniejsze okrążenie wojsk ukraińskich niż pierwotnie zakładano. ISW jest zdania, że Rosjanom prawdopodobnie brakuje siły bojowej. Zmusza to dowództwo do tworzenia improwizowanych jednostek z żołnierzy z wielu różnych formacji, w tym prywatnych firm wojskowych i separatystów.

Zełenski: Uwaga świata musi być teraz na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski w najnowszym filmie udostępnionym w mediach społecznościowych zapowiedział, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji. - Robimy wszystko, co możemy, by utrzymać maksymalną uwagę świata na Ukrainie - powiedział Zełenski.

Dodał, że chciałby rozszerzyć zakres specjalnych wystąpień przed światowymi parlamentami na kraje Afryki i Azji oraz zapowiedział przemówienie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

- Będę nadal przemawiał w parlamentach europejskich państw partnerskich Ukrainy. Naszym zadaniem jest uzyskanie statusu kandydata do członkostwa w UE dla Ukrainy, a później - przystąpienie do Unii Europejskiej w trybie przyspieszonym. Liczy się każdy głos. Równie ważne jest posiadanie maksymalnej zgody krajów europejskich w kwestii zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Dlatego w najbliższej przyszłości będę przemawiał do parlamentu luksemburskiego - dodał prezydent Ukrainy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kto prezydentem po Dudzie? Kwaśniewski wskazał dwa nazwiska

  • Pralki i lodówki nie wystarczą. Ukraińcy pokazali, co właśnie wywożą Rosjanie

  • Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?

Źródło: PAP, gazeta.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Wypadek autokaru z Polski na Ukrainie. Jest wielu rannych, trwa akcja ratunkowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pchał auto "pod prąd", szybko zainteresowała się nim policja. Takiego finału się nie spodziewał
Czytaj więcej >

Polska

Kuriozalne sceny pod Biedronką, trudno uwierzyć w to, co chciał zrobić. Nagranie obiegło sieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Miała wziąć ślub z obcokrajowcem, ale on miał niecne zamiary. Polskie służby wkroczyły do akcji
Czytaj więcej >

Polityka

Ujawniono, ile zarabia przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego. Kwota robi ogromne wrażenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Śnieżyce sparaliżowały polskie drogi
Czytaj więcej >
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]