Goniec.pl
Ambasador Ukrainy w Polsce komentuje punkty przyznane Polsce podczas Eurowizji 2022

Piotr Molecki/East News

Ukraiński ambasador komentuje kontrowersje wokół Eurowizji. "Jestem dumny z Ukraińców i Polaków"

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Nieporozumienie związane z punktami przyznanymi Polsce przez Ukrainę nie cichnie. Głos w sprawie zabrał nawet sam ambasador Andrij Deszczyca. Dyplomata uderzył w rodzime jury i stwierdził, że to jedynie "ocena kilku biurokratów".

Ambasador Ukrainy w Polsce skomentował oburzenie po doniesieniach o tym, że ukraińskie jury nie przyznało Polsce ani jednego punktu. Chociaż należy nadmienić, że Eurowizja to apolityczny konkurs, gdzie ocenia się piosenki, a nie sympatie między krajami.

marcin prokop komentarze

Marcin Prokop nie powstrzymywał się w komentarzach. Potem zaczął wszystkie usuwać

CZYTAJ DALEJ

Niemniej emocje po sobotnim finale Eurowizji 2022 nie słabną. Mocny komentarz w sieci zamieścił Andrij Deszczyca. Ambasador Ukrainy w Warszawie jest dumny ze swoich rodaków, ale jury otrzymało gorzkie podsumowanie.

Spór o punktację, zareagował na niego dyplomata

O ile Krystian Ochman, w porównaniu do zeszłorocznego reprezentanta Rafała Brzozowskiego, może pochwalić się sporym sukcesem i awansem do finału Eurowizji, gdzie ostatecznie zajął 12. miejsce, to sieć po oficjalnym ogłoszeniu punktów zawrzała.

Powodem jest fakt, że chociaż Polska otrzymała od Ukrainy maksymalne 12 punktów, to w całości pochodziły one od głosującej publiczności. Zupełnie inaczej zachowali się eksperci wytypowani do rozdzielenia narodowych punktów.

Oficjalne jury Ukrainy nie przyznało bowiem Polsce ani jednego punktu. Mimo iż nie było takiego obowiązku, to część osób poczuła się urażona, że sąsiedzi nie zdecydowali się na ten symboliczny gest.

Przypomnijmy raz jeszcze, iż Eurowizja jest z zasady apolityczna (przez co zwycięski Kalush Orchestra miał problemy z racji wspomnienia Mariupola i prośbie o pomoc). Andrij Deszczyca mimo wszystko postanowił publicznie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące punktacji. Przyznał, że jest dumny ze swojego narodu.

Krystian Ochman skomentował zwycięstwo Kalush Orchestra i zdradził, że nie wraca od razu do Polski

Szczere słowa Krystiana Ochmana o zwycięskim Kalush Orchestra. Polak pokazał klasę

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Ukrainy komentuje finał Eurowizji 2022

Zamieszanie wokół punktacji na linii Polska-Ukraina skomentował Andrij Deszczyca. - Jestem dumny z Ukraińców i Polaków, którzy nawzajem ocenili naszych wykonawców na Eurowizji 2022 najwyższą liczbą, 12 pkt - napisał ambasador Ukrainy w Polsce.

- Głos ludzi zawsze będzie ważniejszy niż ocena kilku biurokratów, którzy weszli do ukraińskiego jury Eurowizji - skwitował Andrij Deszczyca, wbijając szpilkę ukraińskim ekspertom.

Eurowizja 2023 odbędzie w Mariupolu?

Pod wpisem dyplomaty przebywającego w Warszawie pojawiły się blisko 3 tysiące polubień. Także komentarze liczone są w setkach. - Większość Polaków wspiera Ukrainę, bo jesteśmy przeciw wojnie, a Wy jesteście naszymi sąsiadami. Niczego nie oczekujemy w zamian i nie ma za co przepraszać - zauważyła jedna z komentujących.

- To tylko konkurs piosenki, a nie manifest polityczny. Nie musimy być zawsze jednomyślni. Najważniejsze jest wzajemne wsparcie w najtrudniejszych czasach. Zawsze będziemy sąsiadami - dodał pod wpisem ambasadora Ukrainy w Polsce inny internauta.

- Panie ambasadorze, to tylko konkurs i zawsze znajdzie się ktoś komu coś tam nie pasuje. Uważam, że temat zakończony. Gratulacje i do zobaczenia na Eurowizji w Ukrainie - czytamy w innym komentarzu.

Co ciekawe, tuż po zwycięstwie Kalush Orchestra prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował swoim reprezentantom i obiecał, że Ukraina zrobi wszystko, by goście i uczestnicy Eurowizji 2023 mogli odwiedzić Mariupol.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Ryszard Kotys, fot. KAPiF

Gwiazdy

Ryszard Kotys miał żonę młodszą o 26 lat. Kobieta była wielką miłością aktora

Czytaj więcej >
Pixabay.com Alehandra13

Gwiazdy

Dziś w tv znajdzie się coś dla każdego. Dwa wielkie przeboje dla dwóch pokoleń

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz, fot KAPiF

Gwiazdy

Robert Makłowicz pokazał dorosłych synów. Jeden z nich poszedł w ślady ojca

Czytaj więcej >
Jan Paweł II, fot. East News

Gwiazdy

Jan Paweł II skrytykowany przez byłego wokalistę Chumbawamby. Zaczepił kogoś jeszcze

Czytaj więcej >
Katarzyna Skrzynecka fot. KAPiF

Gwiazdy

Katarzyna Skrzynecka nagle przerwała wywiad. Zapytano ją o Edwarda Miszczaka

Czytaj więcej >
Znicz fot. pixabay

Gwiazdy

Nie żyje córka gwiazdora "Rodziny Soprano". Zmarła nagle w wieku 25 lat

Czytaj więcej >