Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Białoruś rekrutuje żołnierzy. Łukaszenka oferuje kuriozalne pensje
Irmina Jach
Irmina Jach 06.06.2022 18:13

Białoruś rekrutuje żołnierzy. Łukaszenka oferuje kuriozalne pensje

Łukaszenka
Łukaszenka

Sytuacja we wschodniej Europie pozostaje napięta. Białoruś zaplanowała "ćwiczenia mobilizacyjne" przy granicy z Ukrainą, a Aleksandr Łukaszenka robi wszystko, by zwiększyć liczebność swoich wojsk. Sposób, w jaki zachęca żołnierzy do działania, budzi zdumienie.

Były deputowany rosyjskiej Dumy Ilja Ponomariow zamieścił na Twitterze zdjęcie ulotki, która ma zachęcać Białorusinów do udziału w wojnie. Polityk wyśmiał Aleksandra Łukaszenkę, zaznaczając, że więcej niż jego żołnierze, zarabiają "sprzątaczki".

Białoruś szuka żołnierzy, wysokość pensji zwala z nóg. "Sprzątaczka dostaje więcej"

- Łukaszenka wabi Białorusinów na wojnę pensją 368 dolarów. Tak, sprzątaczka dostaje więcej - napisał Ilja Ponomariow. W przeliczeniu na polską walutę, Białorusini - za ryzykowanie życia dla interesów władz - mogą otrzymać 961 rubli (1217 zł).

W ulotce podano trzy rodzaje minimalnych płac. Kierowcy mają zarabiać 961 białoruskich rubli czyli około 1217 zł. Wynagrodzenie starszych kierowców to 981 rubli, czyli 1242 zł. Dowódca jednostki może z kolei liczyć na zawrotne 1020 rubli, czyli 1291 zł.

Białoruscy żołnierze mogą liczyć na zapomogę na rehabilitację i pomoc materialną w przypadku niespodziewanych problemów. Wysokość świadczenia to 30 procent pensji.

Warunki proponowane przez Łukaszenkę wzbudziły duże rozbawienie wśród internautów. W sieci pojawiło się wiele prześmiewczych komentarzy. - Za miesiąc służby kupi sobie nowe buty i jeszcze na obiad mu wystarczy pieniędzy - kpią komentujący.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl