Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rosja

Rosja

ważne
16.02.2022 16:15 Obywatele Ukrainy zabrali głos na temat działań Rosji. Jak naprawdę wygląda sytuacja w kraju?

Od kilku tygodni mieszkańcy Europy z niepokojem przyglądają się działaniom Rosji, która - zdaniem niektórych ekspertów - może zaatakować Ukrainę. W mediach co kilka minut pojawiają się wypowiedzi kolejnych specjalistów, a światowi przywódcy prowadzą intensywny dialog. Tuż po tym, jak dyplomaci i oligarchowie opuścili Kijów, a Wołodymyr Zełenski ustanowił 16 lutego, który miał być dniem inwazji rosyjskiej, Dniem Zjednoczenia Ukraińców, zapytaliśmy obywateli Ukrainy o nastroje, które panują w ich rodzinnych miastach. Większość naszych rozmówców jest zgodnych - w ich kraju toczy się obecnie "wojna strachu", oparta przede wszystkim na rosyjskiej propagandzie.W środę 16 lutego w mediach pojawiły się rosyjskie komunikaty dotyczące wycofywania wojsk. Tamtejsze Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że siły Południowego Okręgu Wojskowego zakończyły ćwiczenia na Krymie. Wojskowi mają zmierzać do miejsc stałej dyslokacji. - Eszelony wojskowe dostarczą sprzęt bojowy i żołnierzy do punktów stałej dyslokacji jednostek wojskowych - czytamy w oświadczeniu.

Wikimedia/The Presidential Press and Information Office
16.02.2022 16:15 Brytyjski dziennik poinformował o możliwej dacie inwazji na Ukrainę. Rosja zakpiła z doniesień

Rosyjscy politycy odnieśli się do spekulacji zachodnich mediów i służb wywiadowczych na temat daty potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę. Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ironiczny sposób skomentowała wszelkie rewelacje na Facebooku, a szef dyplomacji uznał, że doniesienia "wprawiły go w zakłopotanie".Wojna nerwów między Rosją a Zachodem trwa w najlepsze. Nieustające napięcie towarzyszy już nie tylko Ukraińcom, którzy są bezpośrednio zagrożeni ze strony Władimira Putina, ale także wszystkim krajom NATO, które bacznie obserwują działania wschodniego mocarstwa.Niepokojące wieści każdego dnia napływają z ukraińsko-rosyjskiej granicy, wokół której gromadzą się rosyjskie wojska oraz od zachodnich służb wywiadowczych, które próbują przewidzieć, czy i kiedy może dojść do potencjalnego ataku.Już kilka dni temu Brytyjczycy ostrzegli, że bomby na Ukrainę mogą spaść kilka minut po wydaniu rozkazu przez Putina, a Pentagon stwierdził, że do wybuchu wojny może dojść w każdej chwili. Te i inne doniesienia spotykają się z reakcją Kremla, który w typowy dla siebie sposób kpi z wszelkich prognoz.Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
16.02.2022 15:05 Wiceszef MON: Inwazja nie jest przesądzona. Wojna to tylko instrument, a nie cel

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa przyznał, że atak Rosji na Ukrainę "nie jest przesądzony", ale wszystko zależy od decyzji Władimira Putina. Polityk uważa, że przywódca Rosji już osiągnął pewne cele i obecnie kalkuluje, czy inwazja będzie warta sankcji, które spadną na Kreml. Jego zdaniem na pochwałę zasługują Ukraińcy, którzy w obliczu zagrożenia "zachowali zimną krew".Tymczasem z Rosji znów napływają komunikaty dotyczące wycofywania wojsk. Więcej na temat kolejnych ruchów rosyjskich mundurowych można przeczytać w tym artykule.

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
16.02.2022 10:05 MON Rosji: Rosyjskie ćwiczenia wojskowe na Krymie zostały zakończone

W środę rano rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że siły Południowego Okręgu Wojskowego zakończyły ćwiczenia na Krymie. Wojska mają zmierzać do miejsc stałej dyslokacji. Krym, który został zaanektowany w 2014 r., Rosja uważa za część swojego Południowego Okręgu Wojskowego. Społeczność międzynarodowa nie uznała tej aneksji i uważa Krym za fragment terytorium Ukrainy, którą okupuje Rosja.

Marcin Najman
16.02.2022 09:57 Marcin Najman ogłasza, że wojny nie będzie, czyli nie wiem, ale się wypowiem [OPINIA]

W ostatnich tygodniach Marcin Najman wywoływał ogromne kontrowersje swoim pomysłem na promocję gali MMA, której twarzą został szef mafii pruszkowskiej. I można by pomyśleć, że po ogromie spadającej na niego krytyki, sportowiec-celebryta zrezygnuje z głoszenia wątpliwych tez, aby choć nieznacznie zrehabilitować swoją nad wyraz postrzępioną opinię. Nic jednak bardziej mylnego.“Powtarzam. Wielkiej wojny nie będzie. Uspokójcie się” - to tytuł niespełna 5-minutowego (co już wskazuje na niezwykle pogłębioną analizę) filmu, który Najman 15 lutego opublikował na swoim kanale w serwisie YouTube. Na nagraniu bohater niniejszego tekstu podkreśla, że zarzucano mu w przeszłości brak kompetencji w zakresie stosunków międzynarodowych, jednak on polityką interesował się “od dziecka”, “dużo czyta na ten temat”, i “wydaje mu się (!), że jego analizy nieraz już były trafne”. Na dowód przytacza historię z okresu ostatnich wyborów prezydenckich w USA, kiedy to w TVP zapewniał, iż Donald Trump łatwo nie odpuści ewentualnej porażki. Czy miał rację? Oczywiście. Ale na tyle mgliste twierdzenia, w połączeniu z podstawową wiedzą na temat Trumpa, przyrównać można do predykcji jasnowidzów - co by się nie wydarzyło, przepowiednia jest na tyle ogólna, że zawsze będzie trafna.

Zheng Huansong/Xinhua News/East News
16.02.2022 08:46 Ursula von der Leyen: UE jest przygotowana, jeśli Rosja odetnie gaz

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że Unia Europejska jest przygotowana na ewentualne odcięcie gazu przez Rosję. W rozmowie z agencjami prasowymi wspomniała, że Wspólnota rozbudowywała sieć gazociągów i zwiększyła możliwości importu LNG. Jej zdaniem państwa członkowskie mają plany awaryjne, a kluczowe jest zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu.Tymczasem napięcie wokół Ukrainy narasta. Choć wczoraj Rosja ogłosiła, że wycofuje część z wojsk stacjonujących przy granicy, to prezydent USA Joe Biden przyznał, że nie może potwierdzić tych ruchów, a "inwazja na Ukrainę wciąż jest możliwa". Więcej na temat pisaliśmy tutaj.

Konferencja Joe Bidena ws. konfliktu na linii Rosja-Ukraina
15.02.2022 21:34 Joe Biden zabrał głos ws. Ukrainy. Mocne stanowisko prezydenta USA

Joe Biden zabrał we wtorek wieczorem głos. - USA jest przygotowane bez wględu na to, co się stanie - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych. Wcześniej USA wskazywało, że atak ze strony Rosji może nastąpić 16 lutego.Jasne stanowisko Joe Bidena. Prezydent USA we wtorek wieczorem postanowił skomentować napięcia na linii Rosja-Ukraina. - Atak wciąż jest bardzo możliwą opcją - powiedział.We wtorek na Twitterze pojawiły się zdjęcia satelitarne nieba nad Ukrainą. Nad krajem Wołodomyra Zełenskiego od kilku tygodni lata amerykański dron zwiadowczy RQ-4 Global Hawk.Not the typical route so far today for the unmanned U.S. surveillance aircraft -- just circling in the middle of the country(Maybe it has done this other times recently, I'm not always following the flights) pic.twitter.com/2WKTMFEjym— Steve Lookner (@lookner) February 15, 2022

Ukraińscy oligarchowie otrzymali od prezydenta Ukrainy jasne ultimatum dot. powrotu do kraju
15.02.2022 17:36 Ukraińscy oligarchowie otrzymali od prezydenta ultimatum. Wołodymyr Zełenski zapowiada "wyciągnięcie wniosków"

Mocne stanowisko prezydenta Ukrainy to dla części jego obywateli spore zaskoczenie. Wołodymyr Zełenski wprost zagroził wyciągnięciem konsekwencji wobec najbogatszych oligarchów, którzy zdecydowali się ewakuować z kraju. Padło zapewnienie, że nie są to słowa rzucone na wiatr.Ukraińscy oligarchowie otrzymali bardzo wyraźne ostrzeżenie od swojego prezydenta. Wołodymyr Zełenski nie miał zamiaru w politycznych słowach namawiać ich do powrotu do kraju.- Myślę, że powinni wrócić - powiedział prezydent Ukrainy podczas konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas tego samego briefingu prasowego Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że ani on, ani jego rodzina nie ma zamiaru ewakuować się z Kijowa.

władimir putin olaf scholz rosja ukraina niemcy
15.02.2022 16:23 Władimir Putin i Olaf Scholz na wspólnej konferencji. "Nie chcemy wojny w Europie"

Władimir Putin spotkał się z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Po ich rozmowach odbyła się konferencja prasowa, na której prezydent Rosji był wypytywany o kwestie związane z atakiem na Ukrainę. Jego odpowiedzi zaskoczyły wielu zgromadzonych dziennikarzy. Władimir Putin potwierdził, że jest gotów "iść drogą negocjacji", wiele kwestii będzie jednak musiało się zmienić, a przede wszystkim oceniane jako agresywne działania NATO i USA w kontekście działań rosyjskich.

Czyżow
15.02.2022 13:59 Ambasador Władimir Czyżow: "Rosja zareaguje, jeśli jej obywatele zostaną zabici"

- Jeśli Ukraińcy rozpoczną atak przeciw Rosji, nie powinniście być zdziwieni, że odpowiemy. Albo, jeśli na przykład zaczną zabijać rosyjskich obywateli gdziekolwiek, na przykład w Donbasie - mówił ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian".- Nie zaatakujemy Ukrainy, chyba że zostaniemy do tego sprowokowani - dodawał ambasador Rosji, cytowany przez wspomnianą gazetę.

Rau i Ławrow
15.02.2022 11:37 Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotkał się z Siergiejem Ławrowem

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow wzięli udział w konferencji po wspólnych rozmowach. Głównym tematem spotkania były napięta sytuacja wokół Ukrainy i współpraca w ramach OBWE. Po jego zakończeniu w kierunku Zachodu padło wiele gorzkich słów z ust rosyjskiego dyplomaty.Minister Zbigniew Rau udał się do Moskwy jako przewodniczący OBWE. We wtorek po godzinie 11:00 czasu moskiewskiego rozpoczął spotkanie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Następnie odbyła się wspólna konferencja polityków z udziałem polskich i rosyjskich dziennikarzy.

Putin
15.02.2022 09:58 Media: Rosyjskie wojska kończą ćwiczenia i wracają do baz

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że po zakończeniu ćwiczeń niektóre oddziały rosyjskie stacjonujące w okręgach wojskowych przy granicy z Ukrainą wracają do baz. Zdaniem agencji Reutera to pomoże deeskalować napięcie na linii Rosja-Zachód.Jak podała rosyjska agencja Interfax, niektóre z ćwiczeń i manewrów odbywających się pod granicą z Ukrainą zostało już zakończonych, a żołnierze w nich uczestniczący wracają do baz.

Putin
15.02.2022 08:54 Amerykańskie media: Rosyjskie wojska zajęły pozycje dające gotowość do ataku

Niepokojące wieści z granicy rosyjsko-ukraińskiej. Amerykańskie media, powołując się na ważnych urzędników, podają, że część wojsk Federacji Rosyjskiej przesunęła się na pozycje dające gotowość do ataku. Kolejni żołnierze są w drodze.Napięcie wokół Rosji i Ukrainy stale rośnie. Ukraińscy oligarchowie opuszczają kraj, linie lotnicze zawieszają loty, a biura i ambasady przenoszą swoje siedziby do Lwowa i Warszawy. Jedynie ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, wciąż uspokaja swoich obywateli i zapewnia, że nie zamierza wyjeżdżać z Kijowa wraz ze swoją rodziną.Mimo tego, państwa demokratycznego Zachodu są coraz bardziej zaniepokojone sygnałami wysyłanymi przez Władimira Putina i jego najbliższych współpracowników. Po wczorajszym spotkaniu rosyjskiego przywódcy z Siergiejem Ławrowem w świat poszedł sygnał, że Federacja Rosyjska widzi możliwość wypracowania porozumienia, ale powoli traci cierpliwość.Słowa te znajdują potwierdzenie w czynach. Wokół granicy rosyjsko-ukraińskiej następuje koncentracja wojsk na ogromną skalę, a brytyjskie MON ostrzega, że bomby na Kijów mogą spaść w ciągu kilku minut od wydania rozkazu. Niepokojące wieści płyną, niestety, także zza oceanu.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezydent Ukrainy wydał specjalny dekret, 16 lutego odbędą się specjalne obchody
15.02.2022 08:27 Wołodymyr Zełenski przekazał ważną wiadomość. "Podpisałem już odpowiedni dekret"

Niespodziewana decyzja prezydenta Ukrainy. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski ogłosił, że 16 lutego obchodzony będzie Dzień Zjednoczenia Ukraińców. To właśnie na tę datę zagraniczni komentatorzy zapowiadają wykonanie przez Rosję ruchu oficjalnie rozpoczynającego konflikt zbrojny.W poniedziałek Wołodymr Zełenski poinformował swoich rodaków w odezwie do narodu o wydaniu specjalnego dekretu. - Mówi się nam, że 16 lutego będzie dniem napaści - wspomniał prezydent Ukrainy.Głowa państwa ma jednak inne plany. W środę Ukraińcy obchodzić będą specjalny dzień, o którego istnieniu właśnie się dowiedzieli. - Zrobimy go Dniem Zjednoczenia. Podpisałem już odpowiedni dekret - powiedział na temat 16 lutego prezydent Ukrainy.

We wtorek szef polskiego MSZ uda się ze specjalną wizytą do Moskwy
14.02.2022 20:00 We wtorek Zbigniew Rau spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem Ukraina

Już we wtorek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Zbigniew Rau pojedzie do Moskwy, by poruszyć kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa tematy. Niedawno MSZ ostrzegło Polaków przed podróżami za wschodnią granicę, a spotkanie ministra z politykami z Rosji poprzedziła wizyta na Ukrainie i poznanie stanowiska m.in. Wołodymyra Zełenskiego.Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził, że we wtorek Zbigniew Rau uda się z wizytą dyplomatyczną do Moskwy. Spotkanie szefa polskiego ministerstwa spraw zagranicznych jest ściśle związany z kryzysową sytuacją w Ukrainie.- Rozmowy będą koncentrowały się na wzmocnieniu współpracy OBWE z Federacją Rosyjską, w tym także na dążeniach do stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa i łagodzenia napięć na obszarze OBWE - poinformował Łukasz Jasina.

Siergiej Ławrow
14.02.2022 17:57 Szef rosyjskiego MSZ polecił właśnie Putinowi jedną ważną rzecz. Wiemy, o co chodzi

Minister spraw zagranicznych Rosji rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Władimirem Putinem. Siergiej Ławrow miał zasugerować, by Moskwa dalej utrzymywała kontakty dyplomatyczne z Zachodem, naciskając na spełnienie swoich postulatów.Dziś doszło do spotkania Władimira Putina z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem oraz rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Tematem rozmów był tlący się konflikt między Rosją i Ukrainą i możliwość kontynuowania rozmów z demokratycznym Zachodem, wobec którego ponad miesiąc temu Putin wysunął konkretne żądania.

AFP PHOTO / Satellite image 2022 Maxar Technologies
14.02.2022 11:05 Doradca prezydenta USA o ruchach przy granicy ukraińskiej. "Świat powinien być przygotowany"

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, przyznał, że w ostatnich dniach wszystkie rodzaje sił rosyjskich są coraz szybciej rozmieszczane przy granicy z Ukrainą. Współpracownik Joego Bidena nie wyklucza próby stworzenia pretekstu do ataku na Ukrainę. Jego zdaniem świat musi być "przygotowany".W działania dyplomatyczne, które mają na celu deeskalację napięcia, zaangażował się również sam prezydent USA. W sobotę rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putin, o czym pisaliśmy tutaj.

pilne czerwone
13.02.2022 14:46 Sekretarz stanu zabrał głos ws. sytuacji wokół Ukrainy. "Trzeba się przygotować na najgorszy scenariusz"

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta był gościem "Śniadania Rymanowskiego". Sekretarz stanu zabrał głos w sprawie aktualnej sytuacji politycznej w Europie, ostrzegając jednocześnie, że "trzeba przygotować się na najgorszy scenariusz". Mówił również o potencjalnych uchodźcach z Ukrainy.Jak pisaliśmy wcześniej, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do wójtów, burmistrzów i prezydentów z prośbą o wskazanie listy obiektów, w których można byłoby kwaterować cudzoziemców. Stało się tak ze względu na rosnące napięcie wokół Ukrainy.

DANIEL LEAL/AFP/East News
13.02.2022 11:15 Premier skrytykował europejskie elity za powiązania z Rosją. "To przyprawia o ból głowy"

Premier Mateusz Morawiecki skomentował rosnące napięcie wokół Ukrainy na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica". Jego zdaniem europejskie elity mają "klapki na oczach", a skala przywódców, którzy współpracują z Rosją "przyprawia o ból głowy". W tekście wystosował także apel do liderów Zachodu.Szef polskiego po raz kolejny poruszył wątek, którym żyją Polacy i Europejczycy. Więcej na temat jego artykułu w sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika można przeczytać tutaj.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
13.02.2022 09:47 Amerykańskie media: Warto posłuchać ostrzeżeń Polski. "Prorocze" słowa Lecha Kaczyńskiego

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" wskazuje, że w obliczu napiętej sytuacji między Rosją a Ukrainą warto posłuchać Polski. Autor artykułu stwierdził, że ocena poczynań Kremla, którą w 2008 roku przedstawił Lech Kaczyński okazała się "prorocza". Jego zdaniem zignorowanie ostrzeżeń Polski może skłonić Rosję do wybrania kolejnego celu ataku.Tymczasem USA i Rosja nadal kontynuują konsultacje. W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Joe Bidenem, a o przebiegu konsultacji można przeczytać tutaj.

Jake Sullivan
12.02.2022 13:55 Konflikt Rosja-Ukraina. Jake Sullivan opowiedział o możliwych scenariuszach

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan podczas piątkowej konferencji ujawnił, jak mogą wyglądać możliwe scenariusze potencjalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Cokolwiek teraz się wydarzy, Zachód jest bardziej zjednoczony, niż był od lat, NATO zostało wzmocnione - zapewnił. Odnosząc się do konfliktu Rosja-Ukraina, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan przekazał, że rosyjska "inwazja może zacząć się w każdym momencie, także podczas trwających igrzysk olimpijskich".

Pawel Wodzynski/East News
02.02.2022 18:16 USA wyślą tysiące żołnierzy do Europy. Szef MON potwierdza

Na mocy decyzji prezydenta Joego Bidena około trzech tysięcy amerykańskich żołnierzy tymczasowo wzmocni wschodnią flankę NATO w związku z agresywnymi działaniami Rosji. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że do Polski zostanie przerzuconych 1,7 tysięcy mundurowych. Pozostali pojawią się w Niemczech i Rumunii. Z kolei o godz. 17:00 rozpoczęło się posiedzenie BBN dotyczące sytuacji wokół Ukrainy. W spotkaniu uczestniczy prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Pawel Wodzynski/East News
09.01.2022 17:55 Donald Tusk zabrał głos ws. Lotosu. "Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski"

Donald Tusk skomentował na Twitterze najnowsze doniesienia w sprawie sprzedaży części aktywów Lotosu spółkom zagranicznym. Jedna z nich jest politycznie związana z Moskwą. Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej potwierdzenie tych spekulacji będzie oznaczało, że przeliczyli się nawet "najwięksi pesymiści", a "Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski".Tymczasem Orlen ma już tylko niespełna tydzień, aby spełnić warunki dotyczące ostatecznego przejęcia Lotosu. Wymogi przedstawiła Komisja Europejska.

opłaty za gaz
15.12.2021 20:47 Radio ZET: nadchodzą drakońskie podwyżki. Ceny gazu w górę nawet o 40%

Kolejna fatalna wiadomość, która uderza w portfele polskich rodzin. Jak nieoficjalnie ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski, Urząd Regulacji Energetyki ogłosi lada dzień drakońskie podwyżki. Mają one dotyczyć dwóch najważniejszych opłat ponoszonych cyklicznie - rachunków za gaz i energię elektryczną.Radio ZET informuje, że już w najbliższy piątek URE oficjalnie poinformuje o swojej decyzji. Ceny gazu mogą wzrosnąć nawet o 40%, w przypadku energii elektrycznej może to być wartość rzędu 20%. Oczywiście mowa o opłatach ponoszonych przez odbiorców indywidualnych. Niedobre wiadomości mają jednak swój dalszy ciąg - nowe wartości opłat mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku.Najbardziej o wprowadzenie nowych regulacji dotyczących cen gazu miała apelować spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Ostatecznie, osoby, które używają gazu do ogrzewania domów bądź mieszkań będą musiały przygotować się na rachunki wyższe o nawet 40%. W przypadku gospodarstw domowych, które używają gazu wyłącznie w kuchenkach, podwyżka ma oscylować w granicach 10%.Niestety, lepiej na pewno nie będzie. Średnie ceny gazu na rynku europejskim podskoczyły w ujęciu rok do roku aż o 700%. Największy wpływ na to miała i dalej ma bardzo ostra polityka Rosji.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Przemysław Czarnek poinformował o śmierci Jerzego PietrzykaKluby i dyskoteki jednak otwarte w Sylwestra. Rzecznik resortu zdrowia uspokajaOd dziś zwiększone kontrole służbJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Radio ZET

Kontrowersyjne napisy na śniegu
09.12.2021 19:00 Petersburg walczy ze śniegiem. Mieszkańcy prowokują władze

“Północna Stolica” Rosji od kilku tygodni zmaga się z nadzwyczajnymi opadami śniegu. Mieszkańcy skarżą się na działania władz miasta, które uważają za niewystarczające. Wiele petersburskich chodników i dróg nie było odśnieżane nawet kilka dni, dochodziło także do lokalnych paraliżów komunikacji miejskiej. Mieszkańcy Petersburga znaleźli jednak sposób, w jaki z pewnością zwrócą uwagę władz na problem. Jest kontrowersyjny. 30 listopada w Petersburgu spadło tyle śniegu, ile z reguły spada przez jedną trzecią miesiąca. Śnieżyce trwają już ponad tydzień, a mroźne temperatury będą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.Władze miasta są jednak opieszałe w kwestii wywozu śniegu, co nie podoba się mieszkańcom. Dochodziło do sytuacji paraliżów komunikacyjnych i surrealistycznych scen na drogach.

PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News, MIKHAIL METZEL/AFP/East News
02.12.2021 13:14 Łukaszenka: Rosja dostarczyła Białorusi system rakietowy S-400

Aleksandr Łukaszenka zdradził w wywiadzie dla rosyjskiej agencji, że Białoruś stała się posiadaczem nowoczesnego systemu rakietowego. Sprzęt udostępniła Rosja. Zdaniem białoruskiego dyktatora jest to kompleks "jak najbardziej bojowy".O tym, jak zażyłe są relacje na linii Mińsk-Moskwa świadczą rozmowy, które prowadzą przywódcy państw w sprawie kryzysu migracyjnego, o czym informowaliśmy tutaj. Teraz Rosja postanowiła wesprzeć Białoruś również w wymiarze technologicznym.

JOHN MACDOUGALL/AFP/East News
29.11.2021 11:22 Wybuch w rosyjskiej kopalni. Morawiecki złożył kondolencje

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wybuchu w rosyjskiej kopalni "Listwiażnaja". W wyniku eksplozji zginęło 51 osób. Szef polskiego rządu złożył "całemu narodowi wyrazy głębokiego współczucia".Do wpisu Mateusz Morawiecki dołączył czarno-białe zdjęcie. Do tragedii doszło w czwartek 25 listopada nad ranem.

MIKHAIL METZEL/AFP/East News
24.11.2021 22:25 Putin po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej: Polska nie powinna eskalować napięć

Władimir Putin wydał oficjalne oświadczenie po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Jego zdaniem Unia Europejska "powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej". To nie pierwsza krytyczna wypowiedź prezydenta Rosji pod adresem Polski. Władimir Putin po raz kolejny zaznaczył, że należy zakończyć kryzys.