Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Kazachstan nie wyśle wojsk na Ukrainę. Bliski sojusznik odwraca się od Rosji
Maria Glinka
Maria Glinka 26.02.2022 11:09

Kazachstan nie wyśle wojsk na Ukrainę. Bliski sojusznik odwraca się od Rosji

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Kazachstan, jeden z najbliższych sojuszników Rosji, ogłosił, że nie wyśle wojsk na Ukrainę. Poza tym władze byłej republiki radzickiej nie uznają separatystycznych republik na Donbasie, które Władimir Putin wykorzystał jako pretekst do inwazji na Ukrainę.

Decyzja jest zaskakująca, ponieważ w ostatnim czasie Kazachstan mógł liczyć na pomoc Rosji w tłumieniu protestów. Jeszcze do początku 2022 r. była republika radziecka uchodziła za bardzo bliskiego sojusznika Kremla.

Zaskakujący odwrót sojusznika. Kazachstan nie wesprze rosyjskich wojsk

Kazachstan postanowił sprzeciwić się swojemu sąsiadowi i bliskiemu sojusznikowi. Dyplomaci oznajmili, że odmawiają wysłania swoich wojsk na Ukrainę w celu wsparcia sił rosyjskich. Taką prośbę wystosował wcześniej Kreml.

Poza tym była republika radziecka nie uznaje samozwańczych tworów - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, w którym potwierdził niepodległość tych dwóch republik. Dwa dni później wykorzystał ten fakt, aby zaatakować Ukrainę, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Stanowisko Kazachstanu spotkało z pozytywną reakcją USA. "Cieszymy się ze stanowiska Nur-Sułtanu o nieuznawaniu ŁRL i DRL. Z zadowoleniem przyjmujemy również odmowę Kazachstanu wysłania swoich sił do przyłączenia się do wojny Putina na Ukrainie", czytamy w oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

WIĘCEJ DOWIESZ SIĘ Z NASZEJ RELACJI NA ŻYWO KILKAJĄC TUTAJ

Nagłe ochłodzenie w stosunkach rosyjsko-kazachskich

Decyzja Kazachstanu zaskakuje, ponieważ jeszcze na początku 2022 r. rząd w Nur-Sułtanie zwrócił się do Moskwy z prośbą o pomoc w tłumieniu protestów po podwyżkach cen gazu. Rosja, przy pomocy żołnierzy Białorusi, zgodziła się wesprzeć sojusznika.

Poza tym 22 grudnia 2021 r. parlament Kazachstanu ratyfikował nową umowę o współpracy wojskowej z Rosją. Poprzedni dokument regulujący ten obszar obowiązywał od 1994 r., a wiceminisiter obrony Daryn Tujakow przekonywał, że regulacje są przestarzałe i nie odpowiadają realiom.

Warto odnotować, że Kazachstan wchodzi w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, na czele którego tak naprawdę stoi Rosja. To blok wojskowo-polityczny utworzony po upadku ZSRR. Wśród członków są także Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan. W ramach sojuszu państwa prowadzą m.in. wspólne ćwiczenia wojskowe.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: Interia, studium.uw.edu.pl