Goniec.pl

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Rosyjscy agenci udawali polskich dziennikarzy. "Bądźcie bardzo czujni"

26 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rosyjscy dywersanci podszywali się pod polskich dziennikarzy. Grupa została zatrzymana nieopodal Kijowa, o który toczą się poważne walki. Korzystanie przez agentów działających na rzecz Kremla z fałszywych tożsamości potwierdził mer Wasylykowa leżącego nieopodal stolicy Ukrainy.

Nie tylko regularny ostrzał jest bronią stosowaną przez Rosję w czasie wojny w Ukrainie. Natalia Bałasynowicz - mer Wasylkowa - potwierdziła, że niedaleko Kijowa rozbita została grupa dywersantów, którzy utrzymywali, iż są dziennikarzami z Polski.

Ukraina: pod Kijowem grupa rosyjskich dywersantów udawała Polaków

Mer Wysylkowa skomentowała rozbicie niebezpiecznej grupy agentów. - Mogą wymyślać różne historie, ale tak naprawdę wykonują swoją wrogą misję bojową - oświadczyła ostro Natalia Bałasynowicz.

Rosja prowadzi wojnę zbrojną, ale również dezinformacyjną . Dodatkowo specjalni agenci korzystają z fałszywych tożsamości i starają się zdobyć informacje, które pozwolą żołnierzom atakować ukraińskie pozycje w efektywniejszy sposób.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W nocy z piątku na sobotę odbyła się kolejna bitwa o Kijów. Działania Rosjan miały jednak miejsce również na południe od Kijowa w Wasylkowie. Dywersanci chcąc uśpić czujność Ukraińców, chcieli wykorzystać sympatię do Polaków, którzy od początku ataku Władimira Putina angażują się w pomoc wschodnim sąsiadom .

Natalia Bałasynowicz potwierdziła, że w Wasylkowie zatrzymani zostali fałszywi polscy dziennikarze. - Bądźcie bardzo czujni - powiedziała mer do swoich mieszkańców. Jednocześnie dodała, że rosyjscy agenci "mogą przedstawiać się jako polscy dziennikarze".

Pod Wasylkowem zestrzelony został samolot

Dziennikarze podlegają kontroli ze strony ukraińskich służb. Podczas relacji reporterów TVN oraz TVP korespondenci wielokrotnie wspominali, że jeszcze na chwilę przed wejściem na antenę byli legitymowani, a ich tożsamość sprawdzana. Jak wynika z relacji spod Kijowa, działania te nie są bezpodstawne.

Wasylkowo od centrum Kijowa dzieli zaledwie 40 minut jazdy samochodem. Kiedy w nocy z piątku na sobotę w stolicy Ukrainy trwały walki, w tym o kontrolę nad stołeczną elektrociepłownią, nieco ponad 30 km dalej zestrzelony został samolot transportowy Ił-76.

Ukraińcy przekazali, że w zestrzelonej maszynie transportowani mieli być rosyjscy spadochroniarze. Nie byli to jednak rosyjscy żołnierze, którzy mieliby zostać wysłani w formie wsparcia do walki w Kijowie.

Ważny apel do mieszkańców po ujawnieniu fałszywych Polaków

Mer Wasylkowa po tym, jak rosyjscy agenci zostali ujawnieni, zwróciła się do Ukraińców z ważnym apelem. Natalia Bałasynowicz wprost wskazała, że nie należy bagatelizować zaobserwowania podejrzanie zachowujących się osób.

Władze wprost poprosiły o to, by każda niecodziennie zachowująca się osoba została zgłoszona albo do ratusza, albo wojskowym obecnym w okolicy. Nocne walki nieopodal Kijowa zaowocowały jeszcze jednym apelem mer. Z racji, iż główne walki o utrzymanie niezależności miasta toczyły się przy ul. Dekabrystów, Natalia Bałasynowicz chce zmienić nazwę ulicy na "Obrońców Wasylkowa".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >