Goniec.pl > Wiadomości > Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. rosyjskich samolotów
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 25.02.2022 14:25

Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. rosyjskich samolotów

Premier Morawiecki chce zamknąć strefę powietrzną dla rosyjskich samolotów
JOHN THYS/AFP/East News

Premier Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że polecił przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych.

Decyzja premiera oznacza m.in. zakaz startów i lądowań z polskich lotnisk dla wszystkich samolotów należących do rosyjskich linii lotniczych. Polska ma prawo podjąć decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej, ponieważ każde państwo w tym zakresie ma suwerenność. Spekulowano jednak, że taka decyzja zostanie podjęta w sposób skoordynowany na szczeblu Unii Europejskiej.

Ponadto decyzja premiera oznacza także brak możliwości przelotu rosyjskich samolotów nad terytorium Polski. To poważny cios, ponieważ po zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, Mołdawią i częścią Białorusi, znaczna część samolotów kierowana była nad terytorium Polski.

Na podobne krok zdecydowała się wcześniej Wielka Brytania w ramach sankcji nałożonych na Rosję. Rosyjski urząd państwowy Rosawiacja w odpowiedzi na decyzję Brytyjczyków poinformował w piątek, że zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: goniec.pl