Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mateusz Morawiecki apeluje do szefów UE i RE. Polski premier domaga się surowych sankcji dla Rosji
Monika Majko
Monika Majko 25.02.2022 22:10

Mateusz Morawiecki apeluje do szefów UE i RE. Polski premier domaga się surowych sankcji dla Rosji

EN 01514216 2393
JOHN THYS/AFP/East News

Premier Mateusz Morawiecki wystosował list do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela. Szef polskiego rządu zaapelował o natychmiastowe wprowadzenie "miażdżących sankcji", które powstrzymają inwazję rosyjską na Ukrainę.

- Na Kijów spadają teraz rosyjskie bomby. Giną nie tylko żołnierze, ale również cywile. Dlatego w trybie natychmiastowym musimy wprowadzić miażdżące sankcje, które zahamują barbarzyński atak Rosji na Ukrainę. Skierowałem list do Ursuli von der Leyen i Charles'a Michela - poinformował Mateusz Morawiecki na Twitterze, dołączając zdjęcie treści swojego listu.

Morawiecki apeluje do władz UE i RE

Premier Morawiecki podkreślił w swoim liście, że "jedność wolnego świata jest kluczowa", a Unia Europejska nie może odwracać wzroku od wydarzeń na wschodzie. Zdaniem szefa polskiego rządu, to właśnie w rękach krajów zachodu leży "możliwość sparaliżowania machiny wojennej Putina".

- Dopóki na ulicach ukraińskich miast mordowani są niewinni ludzie nasze działania muszą skłonić Kreml do zakończenia agresji - podkreślił polski premier.

W swoim liście Mateusz Morawiecki wymienił sankcje na Rosję, które w opinii szefa polskiego rządu powinny natychmiast zostać wprowadzone. Wśród nich znalazło się m.in. odcięcie Rosji od systemu SWIFT i zablokowanie rosyjskich banków i instytucji finansowych, nie tylko w UE, USA, UK, ale również w krajach EFTA.

Dodatkowo przedstawiciel polskiego rządu nawoływał do zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, usunięcia rosyjskich firm z MSCI, zakończenia Nord Stream 2, zamrożenia i konfiskaty majątków wszystkich rosyjskich oligarchów współpracujących z Putinem oraz odejścia od kupowania od Rosji węglowodorów, tj. ropy, gazu i węgla.

Polski premier apelował także o dołączenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa do grupy osób objętych sankcjami. W piątek zarówno Unia Europejska, jak i rząd Wielkiej Brytanii podjęli decyzję w tej sprawie i dopisali oba nazwiska do swoich list. - Odpowiadamy dziś wszyscy przed trybunałem historii. Odpowiadamy przed narodem ukraińskim. Wreszcie odpowiadamy przez naszymi narodami. Musimy zadbać o bezpieczeństwo całej Europy, dlatego skuteczne sankcje, sankcje, które zaprowadzą na powrót pokój na Ukrainie, potrzebne są tu i teraz - podkreślił na koniec swojego apelu do władz UE i RE Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl