Goniec.pl > Wiadomości > Władimir Putin ogłosił gotowość do negocjacji w sprawie neutralności Ukrainy
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 25.02.2022 14:43

Władimir Putin ogłosił gotowość do negocjacji w sprawie neutralności Ukrainy

Władimir Putin
The Presidential Press and Information Office

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin jest otwarty na negocjacje z Kijowem w sprawie „neutralności” Ukrainy. Kreml jest gotowy wysłać delegację do Mińska.

- Dzisiaj ukraiński prezydent ogłosił gotowość do omówienia neutralnego statusu Ukrainy. Początkowo Władimir Putin mówił, że celem operacji jest pomoc Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, w tym poprzez demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. I to w rzeczywistości jest integralną częścią statusu neutralnego - powiedział w piątek rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Rzecznik ujawnił, że rządzący Białorusią Aleksandr Łukaszenka zapewnił Władimira Putina, że „Mińsk będzie gotowy do stworzenia sprzyjających warunków do negocjacji między Rosją a Ukrainą".

Putin wcześniej odmówił bezpośrednich negocjacji z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Po rosyjskim bombardowaniu Ukrainy w czwartek, 24 lutego, przywódca Ukrainy ogłosił, że zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją.

W piątek, 25 lutego, prezydent Zełenski oficjalnie zwrócił się do Władimira Putina - Chciałbym ponownie wezwać prezydenta Federacji Rosyjskiej. Na całym terytorium Ukrainy trwają walki. Usiądźmy do rozmów, abyśmy mogli położyć kres ludzkim śmierciom.

- Jeśli rozmowy są możliwe, to powinny się odbyć. Jeśli w Moskwie mówią, że chcą prowadzić rozmowy, w tym o statusie neutralnym, nie boimy się tego - przekazał z kolei agencji Reutera doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: politico.eu