Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Marynarz wysadził most, żeby spowolnić atak Rosjan. Zginął w wybuchu
Maria Glinka
Maria Glinka 25.02.2022 11:45

Marynarz wysadził most, żeby spowolnić atak Rosjan. Zginął w wybuchu

Żołnierz
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Marynarz Witalij Skakun wysadził most drogowy w mieście Geniczesk na południu Ukrainy. Dzięki temu zatrzymał natarcie sił rosyjskich. Sam zginął na miejscu.

O bohaterskiej śmierci jednego z Ukraińców walczących na froncie poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na oficjalnej stronie na Facebooku.

Bohaterski czyn, który spowolnił napór wroga

Zaledwie wczoraj wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że pierwszego dnia rosyjskiego inwazji zginęło 137 osób. Wśród nich byli m.in. funkcjonariusze posterunku granicznego na Wyspie Węży, o czym pisaliśmy tutaj.

Tymczasem dzisiaj napływają kolejne tragiczne informacje zza wschodniej granicy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował historię marynarza Witalij Skakuna.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

"W tym trudnym dla naszego kraju dniu, kiedy Ukraińcy we wszystkich kierunkach odpierają rosyjskich okupantów, jednym z najtrudniejszych miejsc na mapie Ukrainy był Przesmyk Krymski, gdzie osobny batalion piechoty morskiej spotkał jednego z pierwszych wrogów", czytamy we wpisie ukraińskich sił zbrojnych.

W celu zatrzymania kolumny rosyjskich czołgów została podjęta decyzja o wysadzeniu mostu drogowego w mieście Geniczesk (obwód chersoński). Do wykonania tego zadania zgłosił się na ochotnika Witalij Volodymyrovych Skakun, marynarz-inżynier z oddzielnego batalionu.

Wybuch na południu Ukrainy. Marynarz nie żyje

Most był zaminowany. Z relacji innych mundurowych wynika, że Witalij Skakun skontaktował się z nimi i poinformował, że wysadza most. Chwilę później wszyscy usłyszeli ogromny wybuch.

"Nasz brat zmarł. Jego bohaterski czyn znacznie spowolnił natarcie wroga, co pozwoliło jednostce na przemieszczenie i zorganizowanie obrony", czytamy w poście ukraińskich sił zbrojnych.

Dowództwo Piechoty Morskiej już zadeklarowało, że wystąpi do Naczelnego Dowództwa z prośbą o przyznanie odznaczenia państwowego dla marynarza. "Rosyjscy okupanci, wiedzcie, że ziemia spłonie pod waszymi stopami! Będziemy walczyć, póki żyjemy! I póki żyjemy, będziemy walczyć!", czytamy w zakończeniu wpisu, w którym upamiętniono bohaterski czyn Witalija Skakuna.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl

Tagi: Ukraina Rosja