Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest decyzja ws. członkowska Rosji w Radzie Europy. Piotr Müller potwierdził
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.02.2022 17:17

Jest decyzja ws. członkowska Rosji w Radzie Europy. Piotr Müller potwierdził

Rosja zawieszona w członkostwie w Radzie Europy, potwierdził to Piotr Müller
Pawel Wodzynski/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller na specjalnej konferencji prasowej poinformował, że Rosja została zawieszona w członkowskie Rady Europy. Wcześniej Polska i Ukraina złożyła wspólny wniosek w tej sprawie.

- Złożony został wspólny wniosek Ukrainy i Polski o zawieszenie Rosji w członkostwie w Radzie Europy - powiedział podczas piątkowej konferencji Piotr Müller. Rzecznik rządu poinformował, że wniosek został już rozpatrzony.

Rosja zawieszona z Rady Europy

Oficjalnie zakończyło się już głosowanie nad wnioskiem złożonym przez Polskę i Ukrainę. - Przed chwilą otrzymałem informację od ministra Wawrzyka, który koordynuje ten projekt, że właśnie zostało zakończone głosowanie i Rosja została wykluczona z Rady Europy - oświadczył na początku konferencji Piotr Müller.

Później rzecznik rządu sprostował terminologię. Rosja została jedynie zawieszona w członkowskie w RE. Wcześniej Piotr Müller przekazał bowiem, że Rosja została "wykluczona".

Łącznie oddano 42 głosy. Przeciwko przyjęciem wniosku były jedynie dwa państwa: Rosja oraz Armenia. Zawieszenie kraju rządzonego przez Władimira Putina w związku z rozpoczęciem działań wojennych w Ukrainie stało się faktem.

Już wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska razem z Ukrainą skorzystała z możliwości wszczęcia specjalnej procedury. Dopiero po godzinie 17 potwierdzone zostało, że kolejny wymiar sankcji został oficjalnie i formalnie zaakceptowany przez społeczność europejską.

Dwa ogłoszenia rzecznika rządu podczas konferencji

Potwierdzenie oficjalnego wykluczenia Rosji z członkostwa w Radzie Europy nie była jedyną wiadomością, jaką podczas konferencji przekazał Piotr Müller. Rzecznik rządu potwierdził ogłoszoną wcześniej przez premiera informacje na temat ruchu lotniczego nad Polską.

Piotr Müller podkreślił, że w piątek polski rząd podjął dwie ważne decyzje. - Pierwsza z nich to decyzja pana premiera Mateusza Morawieckiego o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów nad polskim niebem - powiedział.

- Nie ma miejsca dla rosyjskich samolotów nad polskim niebem - dodawał stanowczo rzecznik rządu (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: goniec.pl