Prawo i Sprawiedliwość jako ostatnia partia polityczna przedstawiła liderów swoich list wyborczych. Tym samym znamy już wszystkie "jedynki" największych ugrupowań, rywalizujących o zwycięstwo w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 15 października. W związku z decyzją Jarosława Kaczyńskiego nie dojdzie do jego bezpośredniego pojedynku z Donaldem Tuskiem w Warszawie, ponieważ prezes PiS wystartuje z okręgu świętokrzyskiego. Czeka nas jednak wiele innych interesujących starć, które mogą przesądzić o ostatecznym wyniku wyborów parlamentarnych.
Ugrupowania opozycyjne nie wystartują w wyborach parlamentarnych ze wspólnej listy. Pracownia IBRIS zapytała Polaków czy takie rozwiązanie pomoże, czy zaszkodzi Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drodze. Przeprowadziła też najnowszy sondaż wyborczy.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Marcin Kierwiński i Maciej Lasek zorganizowali we wtorek 22 sierpnia konferencję prasową, dotyczącą incydentu z policyjnym Black Hawkiem. Zaznaczyli, że maszyna została użyta do kompanii wyborczej, a za jej naprawę zapłacą z własnych kieszeni podatnicy. W trakcie konferencji doszło do spięcia z pracownikiem TVP.
Po tym, jak do mediów trafiła informacja jakoby szczeciński ksiądz został ukarany mandatem za “nieobyczajne zachowanie” na plaży, emocje wciąż nie opadają. Osobą, która ujawniła dane kapłana, była radna Koalicji Obywatelskiej Dominika Jackowski, którą oskarża się o nagonkę na duchownego. Jak poinformowała jego parafia, mężczyzna krótko po zdarzeniu tragicznie zmarł. W obliczu tych wydarzeń polityczka opozycji postanowiła wyjaśnić swoje intencje i wydała oświadczenie.
Koalicja Obywatelska ogłosiła swoje listy wyborcze zarówno do Sejmu, jak i Senatu. Do izby wyższej kandydaci KO będą jednak startowali w ramach paktu senackiego zawartego z innymi ugrupowaniami opozycji z wyjątkiem Konfederacji. Na liście kandydatów Koalicji Obywatelskiej nie brakuje zarówno znanych nazwisk, jak i niespodzianek.
W środę (16.08) Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Tym samym poznaliśmy nazwiska kandydatek i kandydatów do parlamentu z ramienia ugrupowania, którego liderem jest Donald Tusk. Szef PO zaskoczył i poza znanymi nazwiskami z Sejmu, postawił także na rozpoznawalne osoby z telewizji czy innych partii politycznych.
Donald Tusk ogłosił w środę (16.08), że AgroUnia, z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem na czele, znajdą się na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wiadomość ta jest sporym zaskoczeniem, ale pokazuje, że Donald Tusk zamierza mocno zawalczyć o głosy polskiej wsi.
Wiadomo, że Platforma Obywatelska pójdzie do wyborów wraz z partnerami z Koalicji Obywatelskiej. Zaprezentujemy tutaj jednak postulaty, które mają na ustach politycy z partii Donalda Tuska. Co zawarli w swoim programie wyborczym?
Koalicja Obywatelska traci polityka. W czwartek rano były poseł PO poinformował, że “odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej”, a jego decyzja ma mieć związek z poglądami na sprawy związane z aborcją. Bogusław Sonik nie ukrywał, że męczyła go także “atmosfera w partii”.
Rzecznik PiS-u Rafał Bochenek zainaugurował wraz z posłami Janem Kanthakiem i Danielem Milewskim akcję partii rządzącej, która ma uderzyć w Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. Okazało się, że wybrane przez nich miejsce jej inauguracji jest dość niefortunne…
Wciągnięcie PSL-u na listy Koalicji Obywatelskiej jest możliwe? Wszystko zależy od tego, jak partia Władysława Kosiniaka-Kamysza zachowa się wobec Polski 2050 Szymona Hołowni. Dziennikarze WP dotarli do szczegółów odnośnie do zakulisowych rozmów w tej sprawie.
“Lex Tusk” to jeden z motorów napędowych zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i Koalicji Obywatelskiej. Rządzący mogą zyskać sposób na neutralizację przeciwników politycznych, twierdząc, że skoro PO tak boi się komisji, to ma coś do ukrycia, zaś opozycja ma argument, że PiS po raz kolejny posuwa się do niekonstytucyjnych rozwiązań. Co z tego wyciągają młode osoby i czy najważniejsze ugrupowania w ogóle starają się do nich jakkolwiek dotrzeć w tym temacie?
Koalicja Obywatelska ogłosiła początek akcji “Przypilnuj wyborów”. Politycy opozycji zachęcają obywateli do patrzenia komisjom wyborczym na ręce i kuszą zapłatą w wysokości 600 zł. Kto może liczyć na taką kwotę i na czym ma polegać ta praca?
Wybory zbliżają się wielkimi krokami i partii rządzącej zależy na tym, aby utrzymywać wszystkich w przeświadczeniu, że jest główną siłą w polskiej polityce. Niestety we wtorkowym sondażu "Faktów" TVN Koalicja Obywatelska miała przewagę nad PiS-em, więc TVP musiało to “naprawić”.
Mimo że Prawo i Sprawiedliwość nadal cieszy się największym poparciem Polaków, to po piętach depcze jej Koalicja Obywatelska, która w sondażu IBRiS dla Onetu przekroczyła poziom 30 proc. głosów. Niemniej, zarówno PiS, jak i zjednoczona opozycja, nie byłyby w stanie utworzyć rządu.
4 czerwca ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez opozycję marsz. Władze PO spodziewają się nawet 200-300 tys. uczestników zgromadzenia. Politycy twierdzą, że "lex Tusk" i spot PiS-u z Auschwitz dodatkowo zmobilizują ludzi do wyjścia na ulicę. Działacze KO zapowiadają, że będzie największa manifestacja po 1989 roku.
Nie żyje poseł Koalicji Obywatelskiej, tragiczne wieści obiegły media z samego rana. Riad Haidar miał 72 lata i od dłuższego czasu zmagał się z chorobą. Ceniony lekarz jeszcze tydzień temu zapewniał, że pojawi się na posiedzeniu Sejmu. - Riad był po prostu bardzo dobrym człowiekiem. Będzie nam go bardzo brakowało - napisał w pożegnalnym wpisie partyjny kolega Dariusz Joński.
Były premier Leszek Miller podzielił się informacją, kiedy zamierza przejść na polityczną emeryturę. Wieloletni lider SLD przyznał, że nastąpi to z końcem obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, w którym zasiada. Wypowiedział się też na temat kondycji polskiej opozycji w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych.
4 czerwca obędzie się organizowany przez Donalda Tuska marsz "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską". Bronisław Komorowski został zapytany o swój stosunek do tego wydarzenia. Były prezydent przyznał, że nie chciałby, aby rocznica wyborów z czerwca 1989 roku była upartyjniona.
Donald Tusk spotkał się wczoraj (23.03) z mieszkańcami Częstochowy, gdzie m.in. ogłosił nowy punkt programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Podczas dyskusji z osobami zgromadzonymi na widowni głos zabrał 19-letni Jacek. Mężczyzna wyraził swoje wątpliwości odnośnie do nadchodzących wyborów i obarczył byłego premiera pewnego rodzaju odpowiedzialnością.
Donald Tusk przybył do Częstochowy, gdzie spotkał się z sympatykami swojej partii. Były premier zapoznał zebranych z nowym elementem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Zapowiedział specjalny dodatek dla babć, które opiekują się swoimi wnukami.
"Jeśli miałaby nastąpić zmiana na stanowisku szefa PO, to kto powinien zastąpić Donalda Tuska?" Właśnie takie pytanie usłyszeli wyborcy Platformy Obywatelskiej w najnowszym badaniu Instytutu Badań Pollster, na zlecenie Super Expressu. Odpowiedzi zaskakują.
Jednym z kluczowych pytań na polskiej scenie politycznej dotyczy tego czy ugrupowania opozycyjne zjednoczą się w zmaganiach, stworzą wspólną listę i po ewentualnej wybranie utworzą wspólny rząd. Z sondażu przeprowadzonego dla rp.pl wynika, że więcej Polaków nie wierzy w taki obrót spraw niż sądzi, że punkty sporne zostaną przezwyciężone.
W "Śniadaniu Rymanowskiego" doszło do karczemnej awantury pomiędzy politykami Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy zarzucił opozycjonistom działalność na korzyść Rosji.
Nie żyje senator Marek Plura. 52-letni polityk przebywał szpitalu, a jego stan był ciężki. - Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z oddaniem pracował dla Śląska - napisał w żałobnym poście Senat RP.
Poseł Koalicji Obywatelskiej pokazał na Twitterze paragon z baru mlecznego, zwracając uwagę na zawrotne ceny związane z szalejącą inflacją. Witold Zembaczyński za standardowy posiłek i napój zapłacił bowiem aż 48 złotych, na co poskarżył się, oznaczając we wpisie premiera Mateusza Morawieckiego. Wpis natychmiast podchwycił portal tvp.info, który zarzucił parlamentarzyście manipulację i wygórowane wymagania.
Sejm. W piątek dwóch posłów opozycji straciło immunitet. Głosowanie wobec immunitetu posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus odbywało się w związku z wnioskiem prokuratury. Natomiast tuż przed głosowaniem nad immunitetem poselskim Borysa Budki doszło do niecodziennych scen. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus oraz poseł Borys Budka oficjalnie nie są już chronieni przez immunitet poselski. W piątek w Sejmie doszło do scen, które na długo zapadną w pamięci.
W Sejmie toczą się gorące dyskusje dotyczące realizacji polityki gospodarczej rządu. Wśród wielu poruszanych kwestii posłowie najczęściej zabierają głos ws. środków z Krajowego Planu Odbudowy, które PiS uznało za zbędne. Jedną z osób, które nie zostawiło suchej nitki na działaniach partii rządzącej była Klaudia Jachira z KO.