Borys Budka jako minister nadzorował Pocztę Polską. Nie przeszkadza mu to iść na wywiad do Żurnalisty, z którym Poczta sądzi się o zwrot 205 tys. zł. Tuż przed wyborami u popularnego podcastera pojawili się też posłowie Michał Szczerba (KO) i Paulina Matysiak (Lewica). Oboje przyznają, że najważniejsze są zasięgi. Oto poziom części polskiej klasy politycznej.
Donald Tusk poinformował o dymisji czterech ministrów. Nowe nazwiska zostaną podane w piątek. Premier zaznaczył, że przeprowadzone zostały konsultację z prezydentem w sprawie rekonstrukcji rządu. Rezygnację ze stanowiska złożył już minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
Mimo iż w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez CBOS liderem wciąż jest Koalicja Obywatelska, to Prawo i Sprawiedliwość depcze jej po piętach. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczny wzrost poparcia.
Wydawało się, że rewolucja jest o krok, ale na ostatniej prostej wyborcy postawili na spokój. To zła wiadomość dla Jarosława Kaczyńskiego, a dobra dla Donalda Tuska, który utrzymał stan posiadania w największych miastach i spokojnie może zbierać siły przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Prezydium komisji śledczej ds. wyborów kopertowych podjęło decyzję o kalendarzu przesłuchań. Ujawniono, że według planu ostatnim świadkiem zostanie Jarosław Kaczyński. Według przewodniczącego komisji przesłuchanie prezesa PiS odbędzie się 23 maja.
Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej nie zdecyduje się na podpisanie ustawy ws. tabletki "dzień po". Czy politycy obozu władzy przygotowani są na taką ewentualność? Szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej zapowiada, że rząd ma przygotowany plan B.
W czasie wczorajszego posiedzenia Sejmu wielokrotnie odnoszono się do zamieszek, które miały miejsce tego samego dnia na proteście rolników. Ministrowi Marcinowi Kierwińskiemu zarzucano wydanie zgody na „zaatakowanie rolników”. „Banda prowokatorów atakuje polską policję kostką brukową, a wy atakujecie policję” – odpowiedział szef MSWiA. Chwilę później podszedł do niego poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Trwają ćwiczenia DRAGON-24. W związku z manewrami NATO pojawia się coraz więcej fałszywych informacji. Ostatnio dotyczyły one rzekomego ataku Polski na Rosję. Głos w sprawie zabrało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydano specjalny komunikat.
W sobotę w Warszawie swoją konwencję wyborczą prowadziła Koalicja Obywatelska. Premier Donald Tusk zadeklarował, że partia zmierza po zwycięstwo, "aby oddać władzę ludziom". - To jest wojna o wszystko - podkreślił. Głos zabrał także Rafał Trzaskowski.
W Polsce trwa żarliwa dyskusja na temat CPK. Donald Tusk podczas niedzielnego spotkania z wyborcami zadeklarował, że jego rząd zajmie się tematem w sposób “przemyślany i rozsądny”. Zadaliśmy więc Polakom pytanie: "Czy popiera Pan/Pani pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?". Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.
W czasie spotkania z wyborcami w Morągu, premier Donald Tusk odniósł się do prezesa Narodowego Banku Polskiego. “Na razie cały czas badamy, na ile działania Adama Glapińskiego były zgodne z prawem” – powiedział.
Donald Tusk zakończył zimowy odpoczynek i wybrał się do Morąga (woj. warmińsko-mazurskie), by spotkać się z wyborcami. Podczas wiecu premier odpowiadał głównie na pytania protestujących rolników. Nie obyło się jednak bez awantury. Jedna z uczestniczek spotkania nie zdołała utrzymać emocji na wodzy.
Rząd zawiesza program darmowych laptopów dla uczniów IV klas szkół podstawowych. Wicepremier i minister cyfryzacji powiedział, że w sprawie „mogło dojść do popełnienia przestępstwa”. Członkowie rządu zaznaczyli, że zapewnienia PiS o zabezpieczeniu finansowania dla programu „Laptop dla ucznia” były „wielkim kłamstwem”. Zapowiadają zgłoszenie sprawy do prokuratury.
Gościem Mikołaja Dowejko w czwartkowym "Raporcie Gońca" 8 lutego był poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych skomentował m.in. metody rządzenia Jarosława Kaczyńskiego. Odniósł się również do tego, czy Zbigniew Ziobro zostanie wezwany przed komisję. Padła jasna deklaracja.
Donald Tusk przekazał informację o podpisaniu dokumentu, który wycofuje wniosek złożony przez byłego premiera. Mateusz Morawiecki skierował go do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczył Konwencji Stambulskiej.
Polityczka powiedziało o jedno zdanie za dużo w programie na żywo. Internauci błyskawicznie wyłapali wpadkę posłanki KO Iwony Hartwich. Wszystko wydarzyło się podczas jej wywiadu dla Radia ZET. Posłanka myślała, że nie jest już na antenie, mówiąc coś kompletnie sprzecznego z jej wcześniejszymi zapewnieniami.
„Marsz Wolnych Polaków” 11 stycznia upłynął pod znakiem obrony więzienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Protestujący postanowili wesprzeć skazanych prawomocnym wyrokiem przestępców, wyświetlając ich twarze na pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego wraz z podpisem „Solidarni z Kamińskim i Wąsikiem”. Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej zapowiedział zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Nie żyje była posłanka Platformy Obywatelskiej. O tragedii poinformowała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. „Iwona Śledzińska-Katarsińska zmarła dziś rano po walce z ciężką chorobą”.
Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała ograniczenie religii w szkołach do jednej lekcji finansowanej z budżetu państwa. Sondaż United Surveys ujawnia, że zdania Polaków co do tego są podzielone.
Znany fotograf świata mody, Marcin Tyszka, postanowił podzielić się zaskakującym wspomnieniem na mediach społecznościowych. Jego główną bohaterką jest Barbara Nowacka, nowa ministra edukacji. Zdjęcie jest sprzed 30 lat.
Dzisiejsze wydanie „Wiadomości” się nie odbyło. Pojawiło się natomiast oświadczenie zaprezentowane przez Marka Czyża, które zaskoczyło wielu widzów. Dziennikarz pracował niegdyś w Telewizji Polskiej, a teraz ma prowadzić nowy program informacyjny
800 plus stało się powodem ataku na Platformę Obywatelską. W sobotę partia Donalda Tuska dodała bowiem post sugerujący, że noworoczna podwyżka świadczenia dla rodziców to efekt działań nowej władzy. Od razu pojawiły się zarzuty, że PO podpina się pod flagowy program PiS.
W piątek 10 listopada po godzinie 12.00 na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną. - To jest pierwsza jawna umowa koalicyjna polskich rządów - mówił Szymon Hołownia.
Paweł Zalewski z Polski 2050 był gościem porannej rozmowy w Radiu RMF24. Poseł przyznał na antenie rozgłośni, że jego zdaniem jednym z najważniejszych zadań nowego rządu będzie odbudowanie polskiej dyplomacji, która - jak twierdzi - po rządach PiS-u jest w ruinie. Zalewski zdradził również ważną kwestię odnośnie umowy koalicyjnej pomiędzy opozycją. Padła data.
Wybory parlamentarne 2023 już za nami, a w mediach zaczynają pojawiać się pierwsze przecieki i plotki, jak mógłby wyglądać przyszły rząd. Kto zostanie premierem? Kto obejmie poszczególne resorty? Są pierwsze nieoficjalne ustalenia, które mogą wielu zaskoczyć.
Przed nami ogromne zmiany w parlamencie. Niedzielne wybory wyraźnie zmieniły układ sił w Sejmie i Senacie, gdzie wkrótce zabraknie niektórych znanych twarzy, zastąpionych przez zupełnie inne. Jednym z nowicjuszy w sejmowych ławach będzie wieloletni prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Dla niego klęska PiS to znak wyjątkowo radykalnej zmiany. Wszystko przez przyrzeczenie, jakie poczynił już lata temu.
15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Już wstępne wyniki badań exit poll i late poll wskazywały, że głosowanie nie zakończyło się pomyślnie dla Prawa i Sprawiedliwości. Obóz władzy, mimo że wybory wygrał, na ten moment nie ma szans na samodzielne budowanie rządu. Wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie.
Znane są wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2023, czyli tzw. exit poll. O godzinie 21 rezultaty przeprowadzania ankiet pod lokalami wyborczymi, na które czekali wszyscy wyborcy oraz kandydaci, opublikowała sondażownia Ipsos. Wiemy już, jakie wyniki osiągnęły poszczególne komitety wyborcze. Zaskoczeń nie brakuje.