Goniec.pl

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Donald Tusk zapowiedział "babciowe". Aż 1500 zł miesięcznie

23 Marca 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Donald Tusk przybył do Częstochowy, gdzie spotkał się z sympatykami swojej partii. Były premier zapoznał zebranych z nowym elementem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Zapowiedział specjalny dodatek dla babć, które opiekują się swoimi wnukami.

Były premier ogłosił, że PO wprowadzi "babciowe"

Donald Tusk  zapoznał sympatyków z Częstochowy z nowym elementem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Ma to być dodatek dla babć, które opiekują się swoimi wnukami. Jak wyjaśniał tę decyzję szef Platformy Obywatelskiej, chodzi o to, aby powrót matek do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim był dużo łatwiejszy, a wręcz “w ogóle możliwy”.  Według Donalda Tuska 2-3 letnia przerwa w pracy często zamienia się w "dożywotnią przerwę".

- “Babciowe”, czyli 1500 złotych miesięcznie dodatku dla babć. Będzie to comiesięczny dodatek do trzeciego roku życia dziecka, czyli momentu, gdy można je wysłać do przedszkola. Jakie to by było sprawiedliwe, gdyby rodzina mogła uhonorować wysiłek babć - powiedział Tusk.

Były premier tłumaczył, że nie chodzi o sam fakt przekazania babciom pieniędzy, ale podziękowania za ich ciężką pracę, jaką jest opieka nad małym dzieckiem. - Chodzi też o to, aby kobieta mogła możliwie szybko i bez straty wrócić do aktywności zawodowej. W tym wypadku mówimy o sytuacji, w której wszyscy wygrywają - uznał Donald Tusk.

kaskader

Jechał drogą ekspresową, gdy nagle zobaczył go na wiadukcie. Nie mógł uwierzyć w to, co nagrał

CZYTAJ DALEJ

To kolejny punkt programu wyborczego PO

Donald Tusk, mówiąc o wychowywaniu dzieci, skomentował zapędy prawicowych polityków i aktywistów. - Żaden polityk nie ma prawa decydować o losie rodziny, zabierając szansę na dostęp do procedury In Vitro. Dzisiaj w Sejmie złożono pół miliona podpisów osób, które chcą odwrócenia tego stanu rzeczy - powiedział do osób zebranych na spotkaniu.

Pod koniec lutego podczas spotkania w Pabianicach przewodniczący PO przedstawił pierwszy element programu wyborczego KO, czyli kredyt hipoteczny na 0 proc. - Będziemy proponowali kredyt zero procent dla osób, które będą kupowali pierwsze mieszkanie. Chodzi o ludzi młodych i takich do 45. roku życia - powiedział Donald Tusk. Warto zauważyć, że jest to rozwiązanie, które  w kwestii kwoty i wieku nawiązuje do przedstawionego przez rząd programu Pierwsze Mieszkanie.

Wybory parlamentarne już jesienią

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 roku, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Wybory parlamentarne zarządza Prezydent  Rzeczypospolitej Polskiej w drodze postanowienia. Termin głosowania musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Wybory odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Ugrupowania opozycyjne wciąż nie zdecydowały czy połączą siły w wyborach parlamentarnych i stworzy jedną listę. Choć oficjalnie wszyscy mówią o otwartości tego rozwiązania, wybijają się rozmaite rozbieżności. Głośnym echem odbiło się m.in. głosowanie ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, podczas którego opozycja nie prezentowała jednolitego stanowiska, a jej przedstawiciele zdawali się potem siebie nawzajem oskarżać o to, jak zagłosowali.

Źródło: Goniec

Dagmara Kaźmierska

Dagmara Kaźmierska zabrała głos w sprawie Jana Pawła II. Stanęła w obronie polskiego papieża

CZYTAJ DALEJ
znicz

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]