Koalicja Obywatelska to jedna z polskich koalicji politycznych o cechach partii politycznej. Aktualnie, jak pokazują sondaże, ugrupowanie cieszy się największym poparciem wśród obywateli. Wyraz społecznego zaufania do Koalicji Obywatelskiej był widoczny w minionych wyborach parlamentarnych w 2023 roku, gdzie co prawda KO zajęło drugie miejsce (za Prawem i Sprawiedliwością), ale w wyniku sojuszu z Polską 2050 Szymona Hołowni, PSL i Nową Lewicą, Koalicja Obywatelska otrzymała misję stworzenia rządu.
Coraz częściej stawianym pytaniem jest „kto wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej” – jest ono zasadne, bowiem często dochodzi do błędnego ujednoznaczniania Koalicji Obywatelskiej z Platformą Obywatelską. Oba pojęcia nie stanowią synonimów, choć Platforma Obywatelska stanowi trzon KO i jest głównym założycielem koalicji. Pozostałymi partiami wchodzącymi w skład Koalicji Obywatelskiej jest Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni. Częścią Koalicji Obywatelskiej przez pewien czas była również Agrounia.
Do grona najważniejszych działaczy Koalicji Obywatelskiej możemy zaliczyć przede wszystkim jej liderów, wchodzących w skład różnych partii. W przypadku Platformy Obywatelskiej będzie to aktualny Premier RP Donald Tusk, ale również kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski, Borys Budka, Małgorzata Kidawa – Błońska, Ewa Kopacz czy Tomasz Siemoniak. Wśród ważniejszych działaczy Platformy Obywatelskiej wymienić można także kilku z aktualnych, wcześniej niewymienionych ministrów, takich jak Andrzej Domański, Sławomir Nitras czy Marcin Kierwiński.
W przypadku Nowoczesnej wymienić należy Katarzynę Lubnauer czy Adama Szłapkę. Z partii Zielonych będzie to Urszula Zielińska i Przemysław Słowik, a w przypadku iPL – Barbara Nowacka.
Poglądy polityczne Koalicji Obywatelskiej są trudne do sprecyzowania, co wynika zarówno z dużej liczby jej części składowych, jak i żelaznej konsekwencji w niewypełnianiu obietnic wyborczych czy sprzecznych ze sobą wypowiedziach jej polityków.
W gospodarce Koalicja Obywatelska opowiada się jednocześnie za wolnym rynkiem, jak i państwem opiekuńczym, podkreślając przywiązanie do Unii Europejskiej, feminizmu i tzw. „zielonej polityki”. Z uwagi na tak szeroki zakres ideologiczny, Koalicja Obywatelska często bywa określana jako populistyczna partia władzy, nie posiadająca umocowania w żadnych ideałach. Poglądów KO można doszukiwać się w programie wyborczym koalicji „100 Konkretów na pierwsze 100 dni rządów”, jednak niewypełnienie żadnych istotnych postulatów (nie wypełniono nawet 10) sugeruje, że dosłowna egzegeza tego programu wyborczego nie jest tropem słusznym.
Pokaż więcej
Nerwowo w studiu Polsat News. Politycy prowadzili pełną emocji dyskusję w "Punkcie Widzenia Szubartowicza" w związku z decyzją Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uwzględniła skargę PiS na sierpniową uchwałę PKW. W pewnym momencie konieczne było wyłączenie gościom mikrofonów, a prowadzący zwrócił się do widzów.
W najnowszym odcinku podcastu „Układ Zamknięty” Wojciech Mulik i Radosław Gruca zagłębiają się w kulisy działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które systematycznie niszczyło dowody w kluczowych śledztwach dotyczących Prawa i Sprawiedliwości, takich jak ws. inwigilacji Krzysztofa Brejzy oraz wypadku byłej premier Beaty Szydło. W segmencie „Podejrzani Politycy” dziennikarze omawiają brak rozliczeń wobec czołowych przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy. Czy obecny rząd ma odwagę oczyścić służby z osób, które odpowiadały za przestępstwa?
Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła śledztwo dotyczące zniszczenia kluczowego dowodu w sprawie inwigilacji posła do Parlamentu Europejskiego, Krzysztofa Brejzy przy użyciu systemu Pegasus. Uszkodzona płyta DVD miała zawierać pierwotne dane pobrane z telefonu polityka, które mogłyby być dowodem na manipulacje treściami przez służby.
W najbliższych dniach poznamy odpowiedź na pytanie, czy Rafał Trzaskowski otrzyma kolejną szansę na walkę o fotel prezydenta naszego kraju w przyszłorocznych wyborach. Wszystko rozstrzygnie się w piątek, 22 listopada, a tymczasem głos w jego sprawie zabrali sąsiedzi prezydenta Warszawy. Wspomnieli o nietypowej sytuacji, w której udział brała Małgorzata Trzaskowska.
Od jakiegoś czasu w mediach pojawiały się informacje o potencjalnej likwidacji programu 800 plus, którego wyniki mają być nie do końca zadowalające dla rządu. Do całej sprawy odniósł się podczas wtorkowej konferencji prasowej Donald Tusk. Premier postawił sprawę jasno.
Pracownia Opinia24 postanowiła zapytać Polaków, na kogo oddaliby głos w wyborach parlamentarnych, jeśli te miałyby się odbyć w najbliższą niedzielę. Wyniki sondażu są całkiem zaskakujące.
Skandaliczne nagranie z obozu z festiwalu Campus Polska Przyszłości, na którym widać ministrów Sławomira Nitrasa i Adama Szłapkę w towarzystwie młodych ludzi wykrzykujących niecenzuralne hasła pod adresem PiS, nie wywołało jedynie burzy w sieci. Okazuje się, że cała sprawa trafiła również na policję.
W sobotę, 10 sierpnia zmarła Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka na Sejm z okręgu wałbrzyskiego, ekonomistka i działaczka samorządowa. Miała 65 lat, a w sejmie zasiadała od 2005 r.
Polski paszport ponownie stał się tematem dyskusji. Klaudia Jachira (KO) złożyła interpelację poselską ws. wzoru tego dokumentu ze względu na umieszczone w nim słowa ”Bóg, Honor, Ojczyzna”. Te miałyby być ”rażąco sprzeczne z zasadą bezstronności światopoglądowej władz państwowych”. Inne zdanie w tej kwestii wygłosiła Magdalena Sroka (PSL - Trzecia Droga).
Michał Połuboczek z Konfederacji zaskoczył wszystkich zebranych w studiu Polsat News. Poseł, który niedawno objął mandat po Grzegorzu Braunie, przyznał, że w Sejmie zagłosowałby za wprowadzeniem związków partnerskich. Podkreślił, ze ułatwiłoby to życie Polkom i Polakom.
Kto zastąpi Andrzeja Dudę? Giełda nazwisk trwa. Koalicja Obywatelska liczy, że powtórzy jesienny sukces wyborczy i ponownie wygra. Okazuje się jednak, że to nie Rafał Trzaskowski jest najpoważniejszym kandydatem na prezydenta. Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wskazuje innego mocnego kandydata.
Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, po raz pierwszy od dekady poprowadził swoją partię do zwycięstwa nad Prawem i Sprawiedliwością w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To sukces, który niesie za sobą poważne wyzwania dla koalicji rządzącej, szczególnie w kontekście dramatycznych wyników Trzeciej Drogi i Lewicy.
To się wpisywało w całą narrację PiS-u, który od świtu do nocy był jedną wielką fabryką hejtu i szczucia na Donalda Tuska i wszystkich, którzy byli w Koalicji Obywatelskiej. Ja odczuwałem to na własnej skórze – komentuje ujawniony przez Gońca propagandowy film TVP Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
Podczas wczorajszego wydania programu "Kropka na i" w TVN24 doszło do zabawnej wpadki. W pewnym momencie prowadząca Monika Olejnik nie mogła powstrzymać śmiechu i ukryła twarz w dłoniach. Wszystko po słowach posłanki Koalicji Obywatelskiej Marty Wcisło.
- Niewątpliwie porażka PiS-u jest bardzo dotkliwa. Mniej błyskotliwe jest zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, ale jest faktem - komentuje wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Gońcem były prezydent Bronisław Komorowski. Zapytany o rozczarowujący wynik Lewicy nie ukrywa, że nie jest zaskoczony.
KO po raz pierwszy od 10 lat wygrała z PiS. Zwycięstwu obecnej władzy nie zaszkodziła nawet kryzysowa sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Wygrana ta jest szansą na silniejsze przywództwo Donalda Tuska, stawia jednak pytania dotyczące dalszej współpracy w obozie rządzącym.
Koalicja Obywatelska w końcu zaliczyła upragnioną "mijankę” z PiS-em i trudno nie odnieść wrażenia, że za tym sukcesem w większym stopniu stoi Tomasz Mraz niż sam Donald Tusk.
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego i otrzymała 38,2 proc. głosów — tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS. O godzinie 21 w niedzielę zakończyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego.
Borys Budka jako minister nadzorował Pocztę Polską. Nie przeszkadza mu to iść na wywiad do Żurnalisty, z którym Poczta sądzi się o zwrot 205 tys. zł. Tuż przed wyborami u popularnego podcastera pojawili się też posłowie Michał Szczerba (KO) i Paulina Matysiak (Lewica). Oboje przyznają, że najważniejsze są zasięgi. Oto poziom części polskiej klasy politycznej.
Donald Tusk poinformował o dymisji czterech ministrów. Nowe nazwiska zostaną podane w piątek. Premier zaznaczył, że przeprowadzone zostały konsultację z prezydentem w sprawie rekonstrukcji rządu. Rezygnację ze stanowiska złożył już minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
Mimo iż w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez CBOS liderem wciąż jest Koalicja Obywatelska, to Prawo i Sprawiedliwość depcze jej po piętach. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczny wzrost poparcia.
Wydawało się, że rewolucja jest o krok, ale na ostatniej prostej wyborcy postawili na spokój. To zła wiadomość dla Jarosława Kaczyńskiego, a dobra dla Donalda Tuska, który utrzymał stan posiadania w największych miastach i spokojnie może zbierać siły przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Prezydium komisji śledczej ds. wyborów kopertowych podjęło decyzję o kalendarzu przesłuchań. Ujawniono, że według planu ostatnim świadkiem zostanie Jarosław Kaczyński. Według przewodniczącego komisji przesłuchanie prezesa PiS odbędzie się 23 maja.
Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej nie zdecyduje się na podpisanie ustawy ws. tabletki "dzień po". Czy politycy obozu władzy przygotowani są na taką ewentualność? Szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej zapowiada, że rząd ma przygotowany plan B.
W czasie wczorajszego posiedzenia Sejmu wielokrotnie odnoszono się do zamieszek, które miały miejsce tego samego dnia na proteście rolników. Ministrowi Marcinowi Kierwińskiemu zarzucano wydanie zgody na „zaatakowanie rolników”. „Banda prowokatorów atakuje polską policję kostką brukową, a wy atakujecie policję” – odpowiedział szef MSWiA. Chwilę później podszedł do niego poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Trwają ćwiczenia DRAGON-24. W związku z manewrami NATO pojawia się coraz więcej fałszywych informacji. Ostatnio dotyczyły one rzekomego ataku Polski na Rosję. Głos w sprawie zabrało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydano specjalny komunikat.
W sobotę w Warszawie swoją konwencję wyborczą prowadziła Koalicja Obywatelska. Premier Donald Tusk zadeklarował, że partia zmierza po zwycięstwo, "aby oddać władzę ludziom". - To jest wojna o wszystko - podkreślił. Głos zabrał także Rafał Trzaskowski.
W Polsce trwa żarliwa dyskusja na temat CPK. Donald Tusk podczas niedzielnego spotkania z wyborcami zadeklarował, że jego rząd zajmie się tematem w sposób “przemyślany i rozsądny”. Zadaliśmy więc Polakom pytanie: "Czy popiera Pan/Pani pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?". Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.