Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kto mógłby zastąpić Donalda Tuska? Wyborcy nie pozostawiają złudzeń
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 17.02.2023 22:55

Kto mógłby zastąpić Donalda Tuska? Wyborcy nie pozostawiają złudzeń

Kto za Donalda Tuska? Wyborcy Platformy Obywatelskiej nie pozostawiają złudzeń
Wojciech Olkusnik/East News

"Jeśli miałaby nastąpić zmiana na stanowisku szefa PO, to kto powinien zastąpić Donalda Tuska?" Właśnie takie pytanie usłyszeli wyborcy Platformy Obywatelskiej w najnowszym badaniu Instytutu Badań Pollster, na zlecenie Super Expressu. Odpowiedzi zaskakują.

Kto mógłby zastąpić Donalda Tuska?

W 2021 roku Donald Tusk powrócił oficjalnie do krajowej polityki po latach spędzonych na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Wówczas, w październiku doświadczony polityk został ponownie wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, co jednoznacznie wskazywało na powrót byłego premiera do partyjnych rozgrywek na krajowym szczeblu. 

Od tamtego czasu trwa nieustanna walka o władzę w naszym kraju, której ostateczny wymiar będziemy mogli obserwować na przełomie października i listopada bieżącego roku. Wówczas to, w Polsce mają odbyć się wybory parlamentarne, które wyznaczą polityczny kurs na kolejne cztery lata.

Cyklon Ulf nadciąga nad Polskę. RBC wydało alerty. "Silny wiatr, przerwy w dostawie prądu"

Zapytano o zmianę na stanowisku przewodniczącego PO

Jak się okazuje, dotychczasowi wyborcy Platformy Obywatelskiej nie do końca przekonani są co do zmiany na stanowisku przewodniczącego ich ulubionej partii. W najnowszym badaniu Instytutu Badań Pollster, na zlecenie Super Expressu, aż 55 proc. badanych nie chce zmiany na stanowisku szefa partii.

Nie tylko zdaniem wyborców Donald Tusk jest odpowiednim kandydatem na kontynuację sprawowania przywódczej funkcji w największej partii opozycyjnej. - Ja też jej nie chcę (zmiany - red.), Donald jest w formie i jestem spokojny o swojego przywódcę – komentuje poseł PO Jerzy Borowczak w rozmowie z SE.

Kto na drugim miejscu?

Wśród badanych, na drugim miejscu, jeśli chodzi o przekonanie co do przywództwa w Platformie Obywatelskiej, znalazł się Rafał Trzaskowski. Aktualnego prezydenta Warszawy, na stanowiska szefa PO widziałoby 39 proc. ankietowanych. 

W rozmowie z portalem wyniki sondażu komentował politolog, Kazimierz Kik. - Tusk ma duże doświadczenie i sukcesy na koncie. Był szefem Rady Europejskiej i jest znany w UE. Trzaskowski jest z kolei znany, zdobył drugie miejsce w wyborach prezydenckich, ale nie miał osiągnięć, więc nie wygrywa rywalizacji z Tuskiem - podkreślał ekspert. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: SE