Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy opozycja stworzy wspólną listę wyborczą i utworzy rząd? Polacy zabrali głos

29 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Jednym z kluczowych pytań na polskiej scenie politycznej dotyczy tego czy ugrupowania opozycyjne zjednoczą się w zmaganiach, stworzą wspólną listę i po ewentualnej wybranie utworzą wspólny rząd. Z sondażu przeprowadzonego dla rp.pl wynika, że więcej Polaków nie wierzy w taki obrót spraw niż sądzi, że punkty sporne zostaną przezwyciężone.

Wybory parlamentarne już jesienią

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 roku, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Wybory parlamentarne zarządza Prezydent  Rzeczypospolitej Polskiej w drodze postanowienia. Termin głosowania musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Wybory odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Ugrupowania opozycyjne wciąż nie zdecydowały czy połączą siły w wyborach parlamentarnych i stworzy jedną listę. Choć oficjalnie wszyscy mówią o otwartości tego rozwiązania, wybijają się rozmaite rozbieżności. Głośnym echem odbiło się m.in. głosowanie ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, podczas którego opozycja nie prezentowała jednolitego stanowiska, a jej przedstawiciele zdawali się potem siebie nawzajem oskarżać o to, jak zagłosowali.

Sondaż: czy opozycja się zjednoczy?

Najnowszy sondaż odnośnie do odczuć politycznych został przeprowadzony przez SW Research dla rp.pl. Respondentów zapytano, czy ich zdaniem Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Nowa Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe będą w stanie porozumieć się, aby wystartować ze wspólną listą, a po ew. wygraniu wyborów stworzyć wspólny rząd.

Za możliwością takiego rozwiązania opowiedziało się 30,5% ankietowanych, zaś 41,5% badanych jest przeciwnego zdania. 28% uczestników nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

- Mężczyźni (46%) częściej niż kobiety (38%) sądzą, że po nadchodzących wyborach parlamentarnych KO, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL nie utworzą wspólnego rządu. Tę samą opinię ma co druga osoba (48%) w wieku między 25. a 34. rokiem życia oraz taki sam odsetek badanych mieszkających w miastach liczących między 20 a 99 tys. mieszkańców - przekazała Małgorzata Bodzon z SW Research.

- Niemal jeden na dwóch respondentów (46%) z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz taka sama część osób z dochodem poniżej 2000 zł netto jest zdania, że KO, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL nie będą w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia wspólnego rządu po wyborach - dodała.

PO boi się o uczciwość wyborów

Donald Tusk  mówił kilka dni temu, że PiS chce dokonać "gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji" poprzez przegłosowanych przez Sejm głosami posłów Zjednoczonej Prawicy zmian w Kodeksie wyborczym.

Były szef rządu uważa, że coraz więcej wskazuje na to, że koalicja rządząca jest w stanie dopuścić się fałszerstw przy wyborach. Szef PO poinformował, że jego zamierza zorganizować zakrojoną na dużą skalę akcję pilnowania przebiegu wyborów parlamentarnych, za której koordynację ma odpowiadać poseł Sławomir Nitras .

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rp.pl Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]