Goniec.pl > Polska > Ogromna awantura w Sejmie. Oberwało się Szymonowi Hołowni
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.11.2023 20:09

Ogromna awantura w Sejmie. Oberwało się Szymonowi Hołowni

Sejm Szymon Hołownia
SejmTV

W Sejmie wrze. Na sali plenarnej doszło do burzliwej kłótni między politykami. Przytyki trafiły nawet w stronę Szymona Hołowni, ale nowy marszałek Sejmu nie dał się ponieść emocjom. Poszło o posłów, którzy wejdą do Krajowej Rady Sądownictwa.

Drugi dzień pracy Sejmu: kłótnia na sali plenarnej

Drugi dzień pracy nowej kadencji Sejmu przyniósł ze sobą kolejne wielkie emocje na sali plenarnej. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nieustannie udają, iż są oni w pozycji partii uczącej innych parlamentarzystów standardów zachowania oraz zasad demokracji. Z ambony sejmowej padły we wtorek 14 listopada wyjątkowo emocjonalne słowa.

Powodem burzliwej dyskusji, a wręcz kłótni w Sejmie, było głosowanie nad kandydatami na członków Krajowej Rady Sądownictwa. PiS wystawił wszystkich polityków, którzy znajdowali się tam poprzednio. Wynik ponownie nie był korzystny, ale najciekawsze jest to, co działo się przed oddaniem głosów.

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

Oburzenie polityków PiS

Głosowanie nad posłami, którzy zostaną członkami KRS, odbyło się we wtorek 14 listopada. Kiedy do mikrofonu podszedł Borys Budka, na sali zawrzało. Politycy PiS próbowali mu przerwać, wskazując, iż miała być to jedynie “prezentacja kandydatur do KRS”, a nie wystąpienia polityczne. - Możecie pokrzykiwać, burzyć się, ale 15 października skończył się okres bezprawia i niesprawiedliwości (...). Uzdrawianie wymiaru sprawiedliwości zaczyna się dzisiaj - mówił polityk KO.

ZOBACZ: Donald Tusk zaliczył wpadkę w Sejmie. Zrobił to akurat, wtedy gdy nagrywała go kamera

W obronę Borysa Budki zaangażował się marszałek Sejmu. - Poseł Budka zgodnie z obyczajem prezentuje kandydatów. Wkrótce chętni będą mogli wziąć udział w debacie - mówił Szymon Hołownia. Lider Polska 2050 musiał także zmierzyć się z falą krytyki. W jego stronę wpadł ostry przytyk autorstwa Przemysława Czarnka.

Szymon Hołownia został obrażony

Przemysław Czarnek nie wyraził szacunku należnemu Szymonowi Hołowni z racji zajmowanej przez niego funkcji. - Panie Marszałku rotacyjny - zadrwił minister edukacji. Szymon Hołownia zareagował, ale butny charakter Przemysława Czarnka nie pozwolił mu na zrozumienie swojego błędu. - Proszę mi nie przerywać, teraz ja mówię. To już jest szczyt chamstwa - wypalił szef MEiN. Szymon Hołownia stwierdził, że jest głęboko rozczarowany postawą ministra.

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński przyłapany. Zrobił to podczas wystąpienia Mateusza Morawieckiego

PiS drugi dzień z rzędu musiał zmierzyć się ze świadomością, iż nie ma już większości w Sejmie i przegrywa głosowania. Dowodem na to są wyniki poparcia dla kandydatów na członków KRS. Marek Ast, Bartosz Kownacki, Arkadiusz Mularczyk i Kazimierz Smoliński nie pojawią się ponownie w tej roli. Kto zajmie ich miejsce? Posłowie wybrali, iż będą to: Tomasz Zimoch (246), Anna Maria Żukowska (245), Kamila Gasiuk Pihowicz (246), Robert Kropiwnicki (243).