Goniec.pl > Wiadomości > Sejm zdecydował, Elżbieta Witek nie zostanie wicemarszałkiem. Znamy nazwiska
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.11.2023 20:13

Sejm zdecydował, Elżbieta Witek nie zostanie wicemarszałkiem. Znamy nazwiska

Elżbieta Witek
Wojciech Olkusnik/East News

Losy Elżbiety Witek w nowym Sejmie stały się powodem wielkiej kłótni. Ustępująca marszałek Sejmu jest kandydatką PiS na wicemarszałkinię. Nowa większość w Sejmie mówi wprost, że nie poprze kandydatury Elżbiety Witek. W obronie polityczki PiS stanął sam Jarosław Kaczyński. Jak ostatecznie jest wynik głosowania nad 6 wicemarszałkami? Znamy wyniki.

Kłótnia o wicemarszałek Sejmu, Elżbieta Witek stała się kontrowersyjna

Sejm nowej kadencji ma mieć 6 wicemarszałków. Marszałkiem został debiutujący w roli posła Szymon Hołownia, który pokonał w głosowaniu Elżbietę Witek. Los ustępującej marszałek wzbudził wielkie emocje.

PiS ogłosiło, że jego kandydatką na wicemarszałek Sejmu będzie tylko i wyłącznie Elżbieta Witek. Opozycja jasno wskazywała, iż po ostatnich latach sprawowania tej funkcji nie przewidują możliwości, aby posłanka PiS ponownie objęła podobną funkcję. Głos zabrał Jarosław Kaczyński. Płomiennie bronił Elżbiety Witek.

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

Jarosław Kaczyński bronił Elżbiety Witek

PiS nie chce w roli wicemarszałek nikogo innego niż Elżbieta Witek. - Marszałek Witek została w sposób bezczelny obrażona. Była bardzo dobrym marszałkiem. Natomiast opozycja łamała wszelkie reguły demokracji, a poza tym była nieprawdopodobnie wulgarna i chamska - mówił wzburzony całą sytuacją Jarosław Kaczyński.

ZOBACZ: Donald Tusk zaliczył wpadkę w Sejmie. Zrobił to akurat, wtedy gdy nagrywała go kamera

- To wszystko pani marszałek znosiła z anielską cierpliwością i ogromną kulturą. Tylko to jest wystarczającym powodem, aby ją na to stanowisko wybrać - wyjaśniał prezes PiS z ambony sejmowej podczas prezentowania kandydatury Elżbiety Witek. Nie przekonał jednak posłów siedzących na sali.

Elżbieta Witek nie będzie wicemarszałkiem Sejmu

Elżbieta Witek nie zdobyła wystarczającej liczby głosów, aby uzyskać fotel wicemarszałek Sejmu. Posłanka PiS zdobyła jedynie 203 głosy za oraz aż 252 głosy przeciw kandydaturze. Trzech posłów wstrzymało się od głosu nad losem Elżbiety Witek.

ZOBACZ: Agata Duda błyskawicznie ustawiła męża do pionu. Nagranie robi furorę, powiało chłodem

Kto został wybrany na wicemarszałka Sejmu? W gronie zastępców Szymona Hołowni znaleźli się: Krzysztof Bosak z Konfederacji (za 272, przeciw 27, wstrzymało się 153), Piotr Zgorzelski z PSL (za 267, przeciw 184, wstrzymało się 4), Dorota Niedziela z PO (za 257, przeciw 285, wstrzymało się 16), Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy (za 250, przeciw 296, wstrzymało się 12) oraz Monika Wielichowska z PO (za 229, przeciw 186, wstrzymało się 18). Po ogłoszeniu wyników głosowania zarządzona została przerwa.