Goniec.pl > Wiadomości > Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.11.2023 14:36

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

sejm
YoutTube @Sejm RP, 1. Posiedzenie Sejmu X kadencji, 13 listopada 2023 r, Twitter @KamilDziubka

W poniedziałek 13 listopada odbywa się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Rozpoczęło się ono o godzinie 12.00, a otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z PSL. Po nim głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Nietypowa sytuacja wydarzyła się podczas hymnu państwowego, co uwiecznił na zdjęciu dziennikarz Onetu, Kamil Dziubka.

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Posiedzenie nowego Sejmu rozpoczął o godzinie 12.00 Marszałek Senior Marek Sawicki. Przekazał on głos prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który w swoim przemówieniu pogratulował posłom i posłankom, ale także zaapelował o wzajemny szacunek.

- Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Żyjemy w niebezpiecznych czasach - mówił. - Dziękuję, że w najważniejszych momentach pokazaliście państwo odpowiedzialność. Dziękuję za ponadpartyjne poparcia dla ustawy o obronie ojczyzny - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Grzegorz Borys nie żyje. To ona zidentyfikowała ciało, ujawniono kulisy

Jarosław Kaczyński spóźnił się na posiedzenie Sejmu

Poniedziałkowe inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji rozpoczęło się jednak od odśpiewania państwowego hymnu. Ku zaskoczeniu wielu, miejsce Jarosława Kaczyńskiego w pierwszym rzędzie sejmowych ław pozostawało puste. Prezes PiS spóźnił się na salę i na czas odegrania państwowego hymnu został w przejściu między sejmowymi ławami.

Tę sytuację uwiecznił na zdjęciu dziennikarz Onetu Kamil Dziubka, który podzielił się fotografią w mediach społecznościowych. - Jarosław Kaczyński nie zdążył przez Hymnem zająć swojego miejsca w ławach poselskich. Orkiestra tym razem nie poczekała - napisał dziennikarz.

Marszałek senior Marek Sawicki: usuńmy bariery

Po prezydencie głos zabrał marszałek senior Marek Sawicki. - Jestem pewien, że zamiary uzdrowienia Polski znajdą wsparcie i sojuszników wśród przedstawicieli wszystkich sił politycznych. Jestem przekonany, że z poszanowaniem zasad demokratycznego państwa uda się przywrócić właściwe relacje między państwem a działającymi w Polsce kościołami. Prawo i wolność są największym skarbem narodu - mówił Sawicki.

- Usuńmy bariery, które dzielą nas od tych, którzy nas wybrali i służących im dziennikarzy. Słuchajmy narodu. Polska winna trwać wiecznie - podkreślał marszałek senior. Następnie przeprowadzono uroczyste ślubowanie posłów.