Goniec.pl
pilne czerwone

Goniec.pl

[ZAPIS RELACJ] Putin zwołał pilnie radę bezpieczeństwa. Trwają walki w okolicach Kijowa

3 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Pierwsi cudzoziemcy są już w kraju, żeby walczyć z rosyjskimi wojskami, Putin zwołał radę bezpieczeństwa, a w okolicach Kijowa wciąż trwają zacięte walki. Ataki dezinformacyjne w polskim internecie trwają - warto uważać na informacje podawane przez niesprawdzone źródła.

Relacja jest uzupełniana na bieżąco. Prosimy o odświeżanie.

22:13 Ukraiński parlamentarzysta, Aleksander Mereżkou, zamieścił film, który po bombardowaniu szkoły nagrała poraniona nastolatka.

22:06 Kancelaria Prezydenta przekazała informację podaną przez szefa BBN, według której Andrzej Duda odwiedzi w piątek punkt recepcyjny przy przejściu granicznym.

22:01 Korespondent Fox News z Kijowa donosi, że w mieście słychać wybuchy.

22:00 Zakładamy, że UE i inne kraje udzielą nam wsparcia w działaniach pomocowych dla uchodźców z Ukrainy - mówił po spotkaniu Biura Bezpieczeństwa Narodowego jego szef Paweł Soloch.

21:59 Reuters: Zawieszenie broni i dalsze negocjacje w sprawie wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy są pilnie potrzebne, aby pomóc w deeskalacji sytuacji w kraju - powiedział kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

21:54 W Charkowie rosyjski okupant ostrzelał Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, w której ukrywali się ludzie oraz budynki uniwersyteckie; w podkijowskim Iwankowie - muzeum znanej na całym świecie malarki Marii Prymaczenko - przekazał minister kultury Ukrainy, Ołeksandr Tkaczenko, który stwierdził, że działania tego typu mają na celu zniszczenie dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

21:49 Kolumna wrogich pojazdów zmierzała w kierunku elektrowni jądrowej. W mieście z drugiej strony słychać głośne strzały - przekazał mer Enerhodaru Dmitrij Orłow.

21:44 Poznańskie ZOO poinformowało, że przywieziono już ewakuowane z ukraińskich ogrodów zoologicznych zwierzęta.

21:41 Pojawiają się doniesienia z wielu ukraińskich miast dotyczące uruchomienia alarmów przeciwlotniczych.

21:38 Reuters: Pentagon poinformował o ustanowieniu nowej gorącej linii z rosyjskim ministerstwem obrony. "Bezpośrednie połączenie między Moskwą i Waszyngtonem powstało, aby zapobiec ''błędom w obliczeniach, incydentom wojskowym i eskalacji konfliktu" - tłumaczono decyzję.

21:32 Rozmawiałem dzisiaj z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą i przekazałem mu, że Turcja z zadowoleniem przyjęła postęp w rozmowach Ukrainy z Rosją na temat korytarzy humanitarnych - przekazał minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlut Cavusoglu.

21:22 Skutki nalotu rosyjskiego na wieś Hatne w obwodzie kijowskim.

21:17 The Hill: Biały Dom rozważa wizytę wiceprezydentki USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii w najbliższych tygodniach.

21:15 Starlink to jedyny nierosyjski system komunikacyjny, który nadal działa w niektórych częściach Ukrainy, więc ryzyko stania się celem jest wysokie. Proszę używać ostrożnie - przekazał na Twitterze Elon Musk.

21:11 Porównanie zdjęć Odessy z roku 1942 i 2022.

21:09 Ciężarówki ze sprzętem strażackim ruszyły w kierunku Ukrainy m.in. z mojego miasta Łodzi - przekazała Katarzyna Knapik.

21:04 Nasze asy bohatersko bronią ukraińskiego nieba. Ale Rosja ma przewagę. Drodzy partnerzy, którzy jeszcze nie dostarczyliście Ukrainie samolotów wojskowych: jak możecie spać, kiedy ukraińskie dzieci są pod bombami w Mariupolu, Chersoniu, Charkowie, innych miastach? Możecie podjąć tę decyzję już teraz. Zróbcie to! - napisał Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

20:59 Departament Obrony USA: 70 z 480 pocisków wystrzelonych na Ukrainę w pierwszym tygodniu wojny zostało wystrzelonych z terytorium Białorusi. 230 pocisków wystrzelono z mobilnych wyrzutni, które Rosja przywiozła na Ukrainę,160 wystrzelono z Rosji i 10 z rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym.

20:55 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Grossi wezwał do natychmiastowego zaprzestania walk w Enerhodarze na Ukrainie. Na terenie miasta leży w Zaporoska Elektrownia Atomowa.

20:49 Oddziały broniące Kijowa wciąż wstrzymują dalszą ofensywę wojsk rosyjskich w kierunku miasta i komunikują, że "przeciwnik, nie osiągnąwszy sukcesu, prowadzi ostrzały domów cywilnych z południowo-zachodnich przedmieść miasta".

20:42 Ukraińskie służby bezpieczeństwa opublikowały przechwyconą rozmowę między rosyjskimi żołnierzami. Jeden z nich twierdzi, że pod Gostomlem rosyjskie wojska zostały całkowicie pokonane.

- Jechaliśmy jedną kolumną: najpierw krasnojarcy, nasi jako drudzy, za nami kemerowcy, kemerowski specjalny oddział szybkiego reagowania. Krasnojarców (Ukraińcy) rozbili w ogóle "w proch" z czołgów i moździerzy. Naszych też rozbili. Kemerowcy zdążyli wyskoczyć i się ukryć – ale i u nich jeden zabity, trzech rannych. O naszych w ogóle nic nie wiadomo.

20:40 Wielu przybyłych do Polski Ukraińców będzie podejmowało teraz pracę w polskich miastach. Warto pamiętać o tym, co przeżyli i dać im czas na przystosowanie. Przypominają o tym również samorządowcy.

20:33 Jest zgoda rządu Czech na uczestniczenie chętnych obywateli w wojnie po stronie Ukrainy. Chętnych przybywa.

20:31 W wyniku ataku sił zbrojnych w Czernihowe zginęły 33 osoby, a 18 zostało rannych.

20:30 Polski MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji i Białorusi. W razie pobytu w tych miejscach rekomendowany jest jak najszybszy wyjazd własnymi środkami transportu.

20:28 Rosja chce zorganizować taką samą blokadę miasta, jak naziści zorganizowali w Leningradzie - przekazał w wywiadzie z "Ukraińską Prawdą" mer Mariupola.

20:27 W moim orędziu o stanie państwa powiedziałem, że Stany Zjednoczone ścigają zbrodnie rosyjskich oligarchów. Dziś dodajemy dziesiątki nazwisk do listy – i zakazujemy podróżowania do Ameryki ponad 50 rosyjskim oligarchom, ich rodzinom i bliskim współpracownikom - przekazał Joe Biden.

20:05 Koniec awarii ciepłowniczej w Kijowie. "Wszyscy odbiorcy mają już ogrzewanie i ciepłą wodą. Obecnie cała infrastruktura krytyczna w Kijowie działa normalnie" - przekazała kijowska administracja.

19:58 Wielka Brytania: nałożono sankcje na rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa i przewodniczącego VEB Igora Szuwałowa.

19:52 Pianista na polskiej granicy wita Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją.

19:49 Wojsko rosyjskie otworzyło we czwartek ogień w Enerhodarze, w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej - podał doradca ukraińskiego MSW Anton Herszczenko.

19:40 Wojna w Ukrainie. Putin wygłosił przemówienie. "Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród"

19:39 Na terytorium Republiki Białorusi, po drugiej stronie granicy ukraińsko-białoruskiej, w terenie zalesionym znajduje się 38 wydzielonych brygad szturmowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. Z dostępnych informacji wynika, że dowództwo jednostki wojskowej otrzymało rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą - przekazały Wojska Lądowe Ukrainy.

19:37 Mieliśmy pomóc około 50 dzieciom z ukraińskiego sierocińca dostać się do Polski. Dzieci jednak nigdy nie przyjadą do Polski, zginęły na wojnie... - przekazał wiceprzewodniczący Młodej Lewicy, Piotr Czerniejewski.

19:34 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dywersanta, który kierował atakiem rakietowym na wieżę telewizyjną w Kijowie - podała ukraińska stacja Hromadske.

19:27 Włoskie MSZ apelowało do swoich obywateli będących w tej chwili w Ukrainie o natychmiastowe opuszczenie kraju z pomocą własnych środków.

19:26 Według ukraińskich służb, Rosja zajęła wieżę telewizyjną w Chersoniu i może od teraz wykorzystywać odbiorniki telewizyjne w celu szerzenia propagandy oraz dezinformacji o "kapitulacji i podpisaniu traktatu pokojowego z Rosją" przez Ukrainę.

19:24 Siły specjalne Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyły 10 kolejnych wozów bojowych Rosji w Gostomlu pod Kijowem. Trwa bitwa o kontrolę nad miastem - przekazał ukraińskie służby.

to kolejne będą Estonia, Łotwa i Litwa

19:19 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał, że odbędzie się trzecia tura negocjacji. Rozmowy zaplanowano na 7 marca.

19:17 Zdjęcie z Mariupola. Ojciec płacze nad ciałem martwego syna, który zginął w wyniku nalotu bombowego.

19:16 Pojawiają się doniesienia o tym, że abonenci rosyjskich operatorów odbierają połączenia z ukraińskiego numeru z nagranymi słowami Wołodymyra Zełenskiego."Cześć, tu Wołodymyr Zelenski - jestem prezydentem Ukrainy. Mój kraj nigdy nie zaatakował Twojego. Zabierzcie swoich synów z powrotem" - przekazała moskiewska korespondentka "The Telegraph", Natalia Vasilyeva.

19:03 Ponad 500 zagranicznych lekarzy i pielęgniarek jest gotowych udzielać pomocy medycznej na Ukrainie - poinformowało biuro prasowe ukraińskiego ministerstwa zdrowia.

19:02 Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy do bazy wojewodów zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie. W jednym z nich znajduje się już kilka rodzin, w tym mama z sześciorgiem dzieci. Pierwsza Dama otoczyła opieką wszystkie osoby, które są w ośrodkach zakwaterowane - podała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

18:59 Rosyjskie czołgi płoną w obwodzie mikołajowskim.

18:57 Trwa sesja Rady Miasta Warszawy. Odczytywana jest uchwała o wypowiedzeniu partnerstwa miastom partnerskim z Rosji.

18:56 Rada Ukrainy wzywa do odpowiedzi na prośbę prokuratora generalnego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Karima Khana. Wszyscy, którzy mają udokumentowane dowody zbrodni wojennych mają wysyłać je e-mailem do prokuratury w Hadze.

18:54 Dla takich chwil warto żyć. Dlaczego pomaganie jest piękne? Bo dzięki Wam wszystkim na twarzach uchodźców pojawia się uśmiech. Przywracamy nadzieję w człowieka i dajemy siłę w tych trudnych dla nich dniach. Ta mama jechała z 2-letnim synkiem do Świdnicy 8 dni - przekazała prezydentka Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

18:40 Ekspert ujawnił, jak sankcje wpłyną na życie Rosjan. "Nie są gotowi na to, co ich czeka"

18:21 W telewizyjnym przemówieniu Władimir Putin nazwał rosyjskich żołnierzy "bohaterami", a o ich bohaterstwie świadczyć miały "sukcesy", jakie odnieśli na froncie.

18:16 Nazywam się Walentina Josifowna Romanowa. Urodziłam się w Ukrainie. Wojnę widziałam po raz pierwszy 22 czerwca 1941 podczas bombardowań w Kijowie. Moi krewni zginęli w Babim Jarze. 24 lutego 2022 ponownie znalazłam się w Kijowie w czasie bombardowania. Putinie, wycofaj swoje wojska! - apelowała Ukrainka pochodzenia żydowskiego.

w Wewnętrznych. UE zapewni tymczasową ochronę osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy. UE zjednoczyła się, żeby ratować życia - przekazała unijna komisarka ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

18:12 W Buczy w obwodzie kijowskim pocisk wleciał do magazynu. W płomieniach spłonęło około 10 000 metrów kwadratowych magazynu oraz 8-kondygnacyjny biurowiec.

18:10 Reuters: Putin mówi, że rosyjska „specjalna operacja wojskowa” przebiega zgodnie z planem oraz, że zniszczy tę „antyrosyjską” stworzoną przez Zachód.

18:06 Putin kosztował rosyjską giełdę już ponad 500 mld USD - podał Szymon Machalica z portalu strefainwestorow.pl.

18:00 Pociąg relacji Krościenko-Tarnów, którym jechali ukraińscy uchodźcy wypadł z torów. Do wypadku doszło ok. godziny 15:30 na odcinku Ustrzyki Dolne - Uherce. Nikomu nic się nie stało. Z szyn wypadł pierwszy zestaw kołowy.

17:56 Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła Ustawę o powszechnej mobilizacji. Za głosowało 279 na 306 parlamentarzystów.

17:54 Specjalne okienko transferowe dla wracających polskich siatkarek i siatkarzy z Ukrainy, Rosji i Białorusi - przekazał wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

17:52 PZPS poinformował o specjalnym okienku transferowym dla wracających polskich siatkarek i siatkarzy z Ukrainy, Rosji i Białorusi.

17:50 CNN: Według amerykańskich informacji, Rosja wprowadziła do Ukrainy 90% wcześniej przygotowanych sił przy granicy.

17:33 Tak wyglądać będzie najnowsza okładka jednego z najważniejszych pism ekonomicznych na świecie, "The Economist".

17:25 Wołodymyr Zełeński zwrócił się do Władimira Putina: "Jeśli nie chcesz teraz wychodzić, usiądź ze mną przy stole negocjacyjnym, jestem wolny. Tylko nie z odległości 30 metrów, jak z Macronem, Scholzem - jestem sąsiadem! Nie gryzę. Jestem normalnym człowiekiem, usiądź ze mną, porozmawiaj, czego się boisz?"

17:24 Rozmawiałem z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem w celu skoordynowania dalszego wzmacniania zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej oraz nałożenia nowych sankcji na Rosję. Jestem wdzięczny USA za pracę nad dodatkową pomocą finansową dla Ukrainy. Rosja musi zaprzestać działań wojennych, aby umożliwić otwarcie korytarzy humanitarnych - przekazał Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

17:20 Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji rozmawiał z Władimirem Putinem

17:18 W Rosji media trąbiły, że władzę nad Ukrainą objęli faszyści. Potem tu przyszliśmy, a kiedy zobaczyłem, że Usyk i Łomaczenko, moi bohaterowie, biorą broń do ręki i mówią, że wcale nas tu nie zapraszali, zrobiło mi się po prostu wstyd - przekazał wzięty do niewoli rosyjski podpułkownik.

17:16 Reuters: rosyjski gigant naftowy, Łukoil, prosi o natychmiastowe zakończenie konfliktu w Ukrainie.

17:14 Mołdawia złożyła wniosek o wstąpienie do Unii Europejskiej - przekazała prezydentka Mołdawii, Maia Sandu.

17:13 Wgląd w rosyjską gospodarkę. Ekspert inwestycyjny w rosyjskiej telewizji stwierdził, że jego dalsza kariera to zostanie Świętym Mikołajem i picie alkoholu aż do śmierci na rosyjskiej giełdzie.

17:04 Rosyjska linia lotnicza Aeroflot usunięta z globalnego systemu rezerwacji biletów – informują media w USA. Przewoźnik nie ma możliwości sprzedawania biletów - podał Paweł Żuchowski (RMF FM).

16:57 Wojna w Ukrainie. Władimir Putin ma pomysł na Janukowycza. Miałby "dokończyć kadencję"

16:55 Ukraińska trenerka pływania Ajuna Morozowa „nie jest w najlepszej kondycji” po tym, jak została uratowana spod gruzów powstałych w wyniku wybuchu bomby w Charkowie.

16:53 Bogdan Klich (PO) przekazał film, na którym widać śpiewających hymn Ukrainy ukraińskich parlamentarzystów podczas obrad w Kijowie.

16:52 Trwa ostrzał Mariupola. Miasto od dłuższego czasu jest odcięte od wody i prądu.

16:49 Władze Wilna ogłaszają: zmiana nazwy ulicy przy której mieści się ambasada Rosji na "bohaterów Ukrainy".

16:40 Dotychczas przejścia graniczne z Ukrainą w województwie lubelskim przekroczyło ok. 300 tys. uchodźców; przez punkty recepcyjne przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób - przekazał wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

16:34 Za każdym razem, gdy rosyjscy kłamcy mówią, że nie zrzucają bomb na ukraińskie miasta, pokaż to zdjęcie budynku mieszkalnego w Borodiance w obwodzie kijowskim. Rosjanie bombardowali miasto przez dwa dni, zabijając wielu cywilów. Zatrzymajcie barbarzyńską Rosję. Zamknijcie ukraińskie niebo. Działajcie teraz! - pisał Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

16:33 Po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie spod gruzów wydobyto ciała 22 osób - poinformowała miejscowa administracja.

16:28 UE zapewni Ukrainie dodatkowe 1,2 mld euro. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zapowiedział, że co najmniej 600 mln euro zostanie przekazanych w marcu. Transakcja ma być bezwarunkowa - donosi Kiyv Independent.

16:21 Polski sejm przyjął uchwałę popierającą członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

16:16 Te firmy nie współpracują już z rosyjską gospodarką. Przygotowano pełną listę zawierającą marki, które wycofały się z rynku rosyjskiego.

16:11 Wojna w Ukrainie. Kreml skomentował pogłoski o wprowadzeniu stanu wojennego w Rosji

16:08 Rozpoczęły się negocjacje między stronami rosyjską i ukraińską.

16:07 Dziś: ochotnicy wykonujący siatki maskujące dla żołnierzy. Oprócz odważnej służby żołnierzy Ukrainy, cywile w całym kraju robią wszystko, aby pomóc w obronie swojego kraju - przekazał korespondent wojenny Nolan Peterson.

16:05 Pierwsze dzieci z Ukrainy dołączają do klas w szkole im. J. Słowackiego STO w Krakowie. Każdy nowy uczeń otrzyma wyprawkę, przygotowaną przez swoje koleżanki i kolegów - przekazała szkoła za pośrednictwem Twittera.

16:03 Rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami Rosji. Najważniejsze zagadnienia w programie: 1. Natychmiastowe zawieszenie broni 2. Rozejm 3. Korytarze humanitarne dla ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek/miast - przekazał doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.

16:02 Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii padła we czwartek ofiarą cyberataku. "Ze względu na ciągłe ataki cybernetyczne na Ambasadę Ukrainy w Wielkiej Brytanii, nasza oficjalna strona internetowa i poczta elektroniczna obecnie nie działają. Aby się z nami skontaktować, należy skorzystać z adresu: ukrembassyuk@gmail.com - zapytania ogólne, ua.consul.gb@gmail.com - porady konsularne, media.ukrembassyuk@gmail.com - zapytania do mediów" - przekazano.

15:52 Wielu klientów Biedronki może zobaczyć ten komunikat. Sieć nie tylko zrezygnowała z towarów z Rosji i Białorusi, ale również zbiera pieniądze na pomoc Ukrainie.

15:51 Washington Post: administracja prezydenta Joe Bidena zwróciła się do Kongresu o zatwierdzenie przekazania 32,5 miliarda dolarów dla Ukrainy.

15:49 Przez cały dzień nad Kijowem rozlega się ostrzał artyleryjski - przekazał dziennikarz Kyiv Independent, Illia Ponomarenko.

15:42 Nie mam zdjęcia "pożegnania" - nie mogłam pożegnać się z mężem. Jak wiele Ukrainek musiałam zabrać dzieci i rodziców. Mam straszne poczucie winy, że moi przyjaciele są w Kijowie, a ja jestem tu bezpieczna - pisała Ukrainka uciekająca przed wojną, Olena Shabunina, w rozmowie z Oleksandrą Matwiczuk.Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >