Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji rozmawiał z Władimirem Putinem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.03.2022 17:09

Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji rozmawiał z Władimirem Putinem

Macron, Putin
CHARLES PLATIAU/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył zainicjowaną przez Kreml rozmowę z Władimirem Putinem. Podczas trwającego 90 minut połączenia francuski polityk próbował przekonać rosyjskiego przywódcę do wycofania wojsk z terenu Ukrainy. Putin oświadczył jednak, że zamierza do końca zrealizować założone cele.

O rozmowie Władimira Putina z Emmanuelem Macronem poinformował w krótkim komunikacie Pałac Elizejski. Był to już trzeci raz od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, gdy obaj politycy odbyli debatę. Następnie Macron zatelefonował do Wołodymyra Zełenskiego.

Wojna w Ukrainie. Macron rozmawiał z Putinem

O planach przeprowadzenia rozmowy z Władmirem Putinem prezydent Francji mówił już w swoim środowym orędziu do narodu. Tym razem jednak inicjatywa wyszła ze strony Moskwy.

Jak powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, dzięki kontaktom z francuskim politykiem, przywódca Rosji ma okazję przekazać rosyjski punkt widzenia ws. konfliktu w Ukrainie.

Warto zaznaczyć, iż Macron, jeszcze zanim Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, wielokrotnie próbował mediować między Putinem i Zełenskim, podejmując liczne wysiłki na rzecz zachowania pokoju w Europie.

Putin zapowiada realizację wszystkich celów

Niestety, ostatnia rozmowa polityków nie przyniosła przełomu. Według Reutersa, Władimir Putin miał powiedzieć Macronowi, że cele i zadania, jakie postawiono rosyjskim żołnierzom, będą wypełniane aż do całkowitej realizacji.

Oprócz tego, oznajmił, że próby opóźniania negocjacji przez Ukrainę mogą skutkować jedynie zwiększeniem żądań Moskwy. Ponownie powielił też narrację o "ukraińskich nacjonalistach", z którymi "bezkompromisowo" będzie walczył.

Będzie to kosztować pański kraj bardzo wiele. Będzie on zupełnie odizolowany, osłabiony i obłożony sankcjami przez bardzo długi czas - miał z kolei odpowiedzieć Macron.

Macron wygłosił orędzie. Putin nie krył niezadowolenia

W środowym wystąpieniu Macron krytykował działania Władimira Putina, mówiąc m.in, że "demokracja jest kwestionowana na naszych oczach". Podkreślał także, że Europa i NATO nie chciały tej wojny.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził gotowość do negocjacji. Prezydent Putin jest więc zupełnie osamotniony, świadomie wyrzekając się po kolei zobowiązań podjętych wobec wspólnoty narodów i wybierając wojnę - przekonywał polityk.

Słowa te nie spodobały się Putinowi, który wciąż utrzymuje, że to Sojusz Północnoatlantycki i Ukraina są agresorem. Według oficjalnej linii Kremla, NATO coraz bardziej rozpycha swoje łokcie w Europie i zagraża bezpieczeństwu Rosji, rozmieszczając swoje wojska w krajach byłego bloku wschodniego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wprost, WP