Goniec.pl
ruble

Pixabay/Evgeny

Wojna w Ukrainie. Rosyjski ekonomista powiedział, co myśli o zachodnich sankcjach

3 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wojna w Ukrainie. Zachodnie sankcje coraz bardziej dotykają kraj rządzony przez Władimira Putina. Znany ekonomista Maxim Mironov ostro skrytykował działania dyktatora, które doprowadziły do nałożenia restrykcji i ostrzegł Rosjan przed paraliżem, jaki czeka w najbliższym czasie rosyjską gospodarkę.

Komentarz do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po jej brutalnej inwazji na Ukrainę Mironov, który wykłada na prestiżowych zagranicznych uczelniach, zamieścił na swoich kanałach w mediach społecznościowych.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Ekonomista nie przebierał w słowach i wprost napisał, co czeka w najbliższej przyszłości przeciętnych Rosjan, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak dotkliwe mogą okazać się narzucone restrykcje.

Wojna w Ukrainie. Bolesne skutki gospodarcze zachodnich sankcji

- Rosjanie wkrótce zmierzą się z brakiem podstawowych produktów. Zatrzymana zostanie produkcja wielu branż. A ludzie będą chcieli masowo uciekać z kraju - napisał uczony, którego wielu internautów prosiło o komentarz do aktualnej sytuacji gospodarczej w Rosji.

Mironov zwrócił uwagę na to, że większość Rosjan, nawet tych wykształconych, zupełnie nie spodziewa się katastrofy, jaka czeka kraj po tym, jak sankcje zaczną przynosić wymierne efekty.

pilne czerwone

[ZAPIS RELACJ] Putin zwołał pilnie radę bezpieczeństwa. Trwają walki w okolicach Kijowa

CZYTAJ DALEJ

Zdaniem ekonomisty, w Rosji może zabraknąć nie tylko luksusowych produktów z zagranicy, ale przede wszystkim żywności, odzieży, samochodów, sprzętu gospodarstwa domowego itp.

- Rosja jest bowiem bardzo zintegrowana ze światowym handlem. A najwięksi operatorzy odmawiają wysyłania dostaw do Rosji -tłumaczył.

Mironov podkreślił również, że zyski z eksportu zostana drastycznie zmniejszone, bo nikt nie będzie chciał w ramach protestu kupować rosyjskich towarów.

- Rosyjski Bank Centralny zgromadził ogromne zasoby 650 mld dol. Ale ponad połowa tych rezerw została już przejęta [bo zostały ulokowane za granicą], a co zrobić ze złotem, też nie jest zbyt jasne - dodał.

Rosję czekają ciężkie czasy

Wśród innych konsekwencji znajdą się także te związane z transportem. Zdaniem Mironova, problemem będzie już nie tylko to, że zagraniczni przewoźnicy wycofali się z Rosji, ale także to, że niemożliwe będzie realizowanie lotów wewnątrzkrajowych, bo części do maszyn produkowane są na Zachodzie.

Deficyty produktowe, masowe bezrobocie, spadek wpływów podatkowych i problemy z wypłacaniem pensji pracownikom budżetówki - to zdaniem naukowca czeka wkrótce Rosjan.

Zmianie ulegnie też Internet, jaki do tej pory znano, bo już obserwuje się blokowanie niektórych stron informacyjnych, zablokowana ma być Wikipedia, Twitter, a Facebook dramatycznie zwolnił.

- Jedynym plusem całej tej historii jest to, że ci, którzy tak tęsknią za ZSRR, będą mogli poczuć na własnej skórze wszystkie uroki Związku Radzieckiego. I nie będzie to stosunkowo przewidywalny ZSRR z czasów Chruszczowa-Breżniewa-Gorbaczowa, tylko ZSRR pod wodzą szalonego dyktatora - podsumowuje Mironov.

Rosyjska gospodarka tonie

Przypomnijmy, że codziennie dowiadujemy się, że z Rosji wycofują się kolejne międzynarodowe giganty. Wiele firm zaprzestaje wysyłania swoich produktów w ramach sprzeciwu wobec interwencji zbrojnej w Ukrainie.

Do kraju rządzonego przez Władimira Putina nie chcą dłużej dostarczać towarów takie kompanie, jak Nike, Nokia czy Airbus. Jednocześnie rosyjskie spółki nurkują na giełdach, a inwestorzy sprzedają papiery zachodnich banków w obawie, że upadające rosyjskie firmy nie będą w stanie spłacić długów zaciągniętych w instytucjach.

W kantorach nie jest skupowany rubel, który jest najsłabszy w długoletniej historii. Z powodu wyłączenia niektórych banków z systemu SWIFT, ludzie w panice wypłacają gotówkę z bankomatów, a inflacja wkrótce sięgnie 9 procent.

Domena publiczna & Ministerstwo Obrony Ukrainy

Wojna w Ukrainie. Uciekający Rosjanie zostawili za sobą tajne dokumenty. Ujawniono ich treść

Ukraińskie służby odnalazły tajne dokumenty rosyjskich żołnierzy.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja Warszawa

Wiadomości

Zderzenie 7 samochodów w samym centrym Warszawy. Utrudnienia trwały kilka godzin

Czytaj więcej >
Martyna Wojciechowska

Wiadomości

Martyna Wojciechowska wraca na plan "Kobiety na krańcu świata". Gdzie pojedzie najpierw?

Czytaj więcej >
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >